Иран пусна жени на футболен мач за пръв път от 40 г.
Хиляди ирански жени гледаха първия си футболен мач на стадион от почти 40 години в четвъртък вечер. На жените беше забранено да посещават стадионите, когато играят мъжки отбори, от 1981 г. след ислямската революция през 1979 г., пише economic.bg
Но 4000 билета бяха отпуснати специално за жени за квалификацията за Световната купа 2022 между Иран и Камбоджа, след десетилетна кампания на ирански жени и по-скорошен натиск от страна на международния футболен ръководен орган FIFA.
Хардлайнерите в иранската шиитска теокрация все още са против този ход.
Стадионът на Техеран „Азади“ („Свобода“) разполага със 78 000 места, но беше почти празен около женския сектор, който беше отделен от този ма мъже и охранявани от жени полицаи. Това решение е критикувано от някои кампании, които казват, че жените трябва да могат да присъстват на мачове с членове на семейството си от мъжки пол.
Кадри, публикувани в социалните медии, показват, че жените пристигат на стадиона повече от два часа преди планираното начално време, разказва Евронюз.
Иранската държавна телевизия, контролирана от Ислямската република, излъчи кадри на жени, които се забавляват преди и по време на мача, а коментаторите дори отбелязаха тяхното присъствие, допълва Евронюз.
Миналия месец иранка беше задържана за това, че се е преоблякла като мъж, за да се промъкне на стадион и да гледа мач. Тя почина, след като се подпали, заплашена, че може да прекара шест месеца в затвора.
Смъртта на Сахар Ходаари, наречена „Синьо момиче“ заради цветовете на любимия й екип Естеглал, предизвика широко възмущение в Иран и в международен план, като призовава социалните медии да бъде спряна или забранена от ФИФА футболната федерация на Иран.
Снимка: БТА
Добави Коментар