Новата система за сметосъбиране в Бургас: По-малко контейнери с по-голям обем и пълна механизация
Фирмата „Нелсен Чистота“, която извършва дейностите по поддържане на чистотата на територията на Община Бургас, ползва опита на италианската фирма NORD Engineering -световен лидер в сметопочистването. Системи като тази, която се въвежда в Бургас са приложени в огромни градове като Буенос Айрес, Барселона и Флоренция.
Морският град отново е иноватор за България, след като от близо 3 седмици насам вече въвежда предложеното от NORD Engineering ноу-хау за почистването на комплексите.
В ж. р. „Меден рудник“, ж.к. „Зорница“ и ж.к. „Изгрев“ бяха пилотно поставени нови контейнери за смет, които са специфични с това, че се обслужват напълно механизирано. Това съобщиха ексклузивно пред Флагман.БГ от Община Бургас, откъдето дадоха детайлно обяснение за това как работи новата система и защо тя е имплементирана в града.
Няколко са основните точки, на които трябва да се наблегне, когато се говори за сметосъбирането в Бургас.
На първо място е фактът, че старите контейнери тип „Бобър“ – тези, които са добре познати на бургазлии през последните години, са малки и нехигиенични, защото позволяват капаците им да са отворени денонощно. Това е първият проблем, който Община Бургас решава с въвеждането на нов тип контейнери и машини за тяхното обслужване.
Докато старите контейнери бяха с капацитет от 1.1 куб.м., новите са повече от два до три пъти по-големи: 2.25 куб.м., 3 и 3,75куб.м. Те са конструирани изцяло от стомана, а изработката им не позволява те бъдат отворени за по-дълго от времето, необходимо човек да изхвърли отпадъците си. Два са начините, по които те се отварят – ръчно и с крак, чрез натискане на специален педал.
Резултатът от това е нуждата от по-малко на брой контейнери, които са значително по-хигиенични от старите. Така в комплексите „Меден рудник“ , „Зорница“ и „Изгрев“ броят им е намален от общо 648 в трите квартала, до 316. В същото време капацитетът е увеличен с повече от 25% – от 713 куб.м . общо до 1015 куб.м.
Старите контейнери имат много недостатъци, които новите решават. Сред тях са фактите, че те се пълнят с вода при дъжд, не са устойчиви, податливи са на пожар, лесно може в тях да влязат животни, имат движещи се части, които лесно се повреждат, а и са податливи на кражби.
Това води до втората важна точка – логистиката зад събирането на отпадъците в Бургас. Броят на контейнерите в трите комплекса е значително намален, като в същото време обемът, който те могат да съхраняват е по-голям от преди. Това води до улеснение на работата на сметопочистващата фирма. И докато мнозина бургазлии се оплакаха, че „някой им е откраднал контейнера“, всъщност истината се оказа по-различна – те просто са преместени на други места и броят им е по-малък, а това е част от оптимизацията на новата система.
Всъщност новите контейнери имат и друг значителен плюс – те се обслужват между 3 и 4 пъти по-бързо от старите тип „Бобър“. При извършването на тази дейност всичко е автоматизирано – специален нов камион, на който има монтирано приспособление, наподобяващо кран, хваща контейнера от горната му страна и го вдига на ремаркето на машината, което е напълно затворено и се отваря единствено, когато сензори засекат, че се налага. При натискането на бутон от шофьора на возилото, дъното на самия вдигнат контейнер за отпадъци се отваря и съдържанието му се изсипва в специализираната машина.
Така се постигат няколко важни резултата: времето за изпразване на контейнерите се намаля от 3-4 минути до 45-60 секунди; миризмите от отпадъците се свеждат до минимум, тъй като отпадъците имат контакт с въздуха не повече от 20 секунди – докато падат в камиона и докато се затвори „вратата“ му; и не на последно място – процесът е почти безшумен и не изисква наемането на персонал, който ръчно да премества контейнерите, докато може машината да ги третира.
Не на последно място от списъка с точки обаче е и гражданската самоинициатива. От администрацията подчертават, че е важно жителите на града да спазват основни правила при изхвърлянето на отпадъците си, за да може новата система и потенциалното й бъдещо надграждане да функционира ефикасно.
„Умоляваме гражданите да не оставят отпадъците си извън контейнерите. Това някои хора правят, като изхвърлят стари дрехи с идеята някой бездомник да ги ползва, но се създава прецедент, при който едно такова нарушение води до много други и съответно до хаос и замърсяване на градската среда. Всички отпадъци изхвърляйте в самия контейнер, а сортирането им се осъществява впоследствие“, обясняват от Общината.
От там уточняват още, че е забранено да се изхвърлят строителни отпадъци в новите контейнери, защото това води до щети по тях, както и по машината, която ги третира. Като алтернатива от администрацията са осигурили специален безплатен превоз до 3 кубика годишно за този тип отпадъци, което е напълно достатъчно за отстраняване на строителните материали при ремонт.
Важна част, която тепърва предстои да се имплементира към новата система за сметосъбиране, е системата за автоматично теглене на отпадъците още при тяхното изхвърляне. Тя ще е напълно дигитална и ще изчислява на базата на GPS данни. Идеята тук е да се направи отчет в реално време за това колко отпадък се изхвърля в определени зони на Бургас и така да се направи анализ на количествата в реално време. С него ще може тя да бъде допълнително оптимизирана, за да отговаря най-добре на нуждите на жителите на морския град.
Споко. Така е в демокрациите. Да не мислиш, че някъде намаляват данъците, щот спестяват от разделното събиране?!
Кмета да се вземе в ръце и да изсели циганите обратно в Индия ! или да ги заключи в трудови лагери да чукат павета за улиците...
Що да ходи на плаща за камионче да му хвърлят строителните отпадъци като може да ги метне на улицата и НИКОЙ НЕ ГИ ГЛОБЯВА !!!
извода : Каквито и казани да слагате "бургазлии" т.е. селяндурите от ЦГЧ (всичките до един пришълци от съседни и далични села и паланки) ще превърнат всичко в КОЧИНА понежа са си генетични прасета !
Намериха им пак "цаката" за изтърбушване. Явно спасение няма.