Македония: Според България няма македонски език или малцинство
За България няма нито македонски език, нито македонско малцинство, пише македонският в. "Слободен печат".
В интервю за вестника проф. Денко Малески казва, че в момента най-важното е, че правителството и парламентът в България са подкрепили започването на преговорите на Северна Македония с ЕС и няма нужда от нажежаване на атмосферата в страната заради българските искания.
Според него обаче всички "червени линии" на България трябва да се разгледат сериозно, предава Vesti.bg
Малески критикува твърдението на България, че македонският език е само диалект на българския, защото дори и диалектите могат да станат самостоятелни и да получат статут на официални езици.
Еврокомисарят за разширяването Йоханес Хан е убеден, че София няма да блокира започването на преговори на Северна Македония с ЕС, но я призовава да не използва процеса на интеграция за двустранни проблеми, пише в. "Независен весник".
Коментирайки позицията на България във връзка с преговорите и исканията й, свързани с историята и езика, Хан изрази увереност, че те "няма да доведат до никакво вето", и каза, че има "голямо доверие" в българския премиер Бойко Борисов.
Северна Македония е зряла за започване на преговорите с ЕС, заяви словенският премиер Марян Шарец след среща с колегата си Зоран Заев, пише в. "Нова Македония". Очакванията на Северна Македония са големи и заслужени.
Преговорите ще бъдат дълги, но трябва да започнем, каза Шарец на пресконференция.
В. "Вечер" пише, че европейската перспектива на Западните Балкани е била една от темите на срещата на българския президент Румен Радев с гръцкия премиер Кириакос Мицотакис в Атина вчера. Изданието посочва, че двамата изразили подкрепа за интеграцията на Западните Балкани в съюза, но при стриктно придържане към поставените условия.
Със 129 гласа "за", четирима "против" и един "въздържал се" Народното събрание подкрепи започването на преговори за членство в Европейския съюз на Република Северна Македония и Република Албания при определени условия. В четвъртък депутатите приеха декларация във връзка с разширяването на ЕС и Процеса на стабилизиране и асоцииране на Република Северна Македония и Република Албания.
Така парламентът застана зад приетата в сряда от правителството Рамкова позиция.
В декларацията НС призовава официалните представители на Република Северна Македония да прилагат ефективно, без забавяне и на добра воля Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.
Изненадващо обаче в четвъртък стана ясно, че Франция е против започване на преговори с Македония за Европейския съюз заради недостатъчния напредък на реформата на статута на Специалната прокуратура.
Автор: Георги Илиев Митев. Град София (2014). Трето поколение репресиран и второ относно образованието. Със средно образование.