Тежки законодателни повреди преди местния вот
Тази седмица парламентът намали максимално срока, в който могат да се правят предложения за промени в Наказателно-процесуалния кодекс между първо и второ четене. Казусът в случая е свързан с премахването на възможността за съкратено съдебно следствие при определени престъпления.
Парламентът може да отлага гласуването на някои законопроекти с години. В този случай се действа изключително форсирано.
Няма обаче разумен аргумент, който да обясни това бързане.
Освен стремежът на партиите да се харесат на народа. Особена сега – в предизборна обстановка.
Максималното съкращаване на срока за внасяне на предложения между първо и второ четене – на три дни, означава свиване и на времето за обществена дискусия по въпроса. Политиците отказват да чуят аргументите на юристите - че казусът не е толкова елементарен, че съкратеното съдебно следствие и облекченото наказание при самопризнания си имат своите положителни страни и т.н. Резки и необмислени промени в законодателството могат да имат много тежки последствия.
В случая законопроекти с еднакви текстове внесоха депутати от три парламентарни сили в рамките на три дни.
Те гласят, че съкратено съдебно следствие не се допуска при умишлено причиняване на смърт или тежка телесна повреда.
Защо толкова се бърза с приемането на спорните поправки?
Понеже парламентарните партии постигнали консенсус те да бъдат гласувани преди местните избори, коментират в кулоарите. А депутатите приеха да не работят двете седмици преди вота. Т.е. време няма.
„Аз съм против промените. Не е добре, когато улицата прави законодателството. Но няма как да го кажа открито”, коментира пред „Флагман” народен представител от ГЕРБ.
Припомняме, че депутатите се втурнаха да променят НПК заради протести на граждани, които са близки на жертви на престъпления.
Законови промени може би са необходими, но те не са спешни. Няма смисъл в случая да се законодателства с такава скорост.
Бързината, с която парламентарните групи действат в почти пълно единодушие, показва за пореден път, че интелигентният политически подход и визионерството нямат място в това Народно събрание.
Напротив – първосигналният популизъм господарува както в редиците на властта, така и в тези на опозицията.
Впрочем, това е най-малко характерно за бизнес-етническата формация ДПС. От техни депутати често може да се чуе единственият разумен глас в парламента по определени политически теми.
Това може би е една от причините тази партия да има толкова голямо влияние в държавата въпреки сравнително малкия брой депутати, с които разполага.
ДПС е единствената парламентарна формация, която отказа да вземе активно отношение по казуса около съкратеното съдебно следствие.