Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Артериалната хипертония- контрол, усложнения и сезонна променливост

Д-р Ангелина Скръчкова
Ключови думи: Д-р Ангелина Скръчкова, Артериална хипертония, УМБАЛ Дева Мария, новини от Бургас, здраве

Артериалната хипертония е най-разпространеното заболяване в България и основен носител на риска от сърдечно-съдови инциденти.

С високо кръвно налягане са около 30 на сто от българите или около 2,5 милиона души. Над 20 хиляди българи умират всяка година от усложнения на артериалната хипертония- миокарден инфаркт, мозъчен инсулт, сърдечна недостатъчност, хронична бъбречна недостатъчност.

Хипертонията и захарният диабет са основна причина за появата на бъбречна недостатъчност, а от своя страна високото кръвно налягане е и един от най-мощните рискови фактори за развитие на болестта на Алцхаймер. С увеличаване на възрастта зачестяват деменциите, като всеки 3 човек над 80 годишна възраст е с някаква форма на деменция.

„Половината от хипертониците не контролират добре заболяването си. Артериалната хипертония много често започва в ранна възраст, макар да се проявява по-късно. За съжаление, независимо от успехите от лечението на хипертонията, все още контролът на заболяването е незадоволителен.Той трябва да започне колкото се може по-рано в развитието на артериалната хипертония. Ако един млад хипертоник започне своето лечение своевременно, то той ще постигне този контрол по-лесно, отколкото, ако „натрупа стаж“ от няколко години.“ обяснява кардиологът д-р Ангелина Скръчкова от университетска болница „Дева Мария“ в Бургас.

У нас една трета от хората са с артериална хипертония,а при над 60-годишните те са вече две трети. Факт е и увеличаването на артериалната хипертония при младите хора, като основна причина за това е повишаването на теглото. Най-добрият начин да се коригира кръвното при тях е с намаляване на затлъстяването. 20-30% от българчетата са с наднормено тегло, а около 10% са със затлъстяване.

Заради заседналия начин на живот специалистите предвиждат увеличение на броя затлъстели сред подрастващите. Използването на различни електронни средства от младежите също е рисков фактор, разкрива д-р Скръчкова.

„Напрягането на очния апарат и на мозъка води до активиране на центъра на артериалното налягане в мозъка. Тъй като това е съчетано с намалена физическа активност, води до повишена опасност да се увеличи и кръвното налягане.“, подчерта д-р Скръчкова.

Много е важно човек да бъде обучен как да разпознае опасните симптоми в домашни условия. 140 на 90 mm Hg е нормата за нормално кръвно налягане, но измерено от лекар. Във възрастта над 80 г. се смята, че човекът е хипертоник при стойност повече от 160 mm Hg горна граница. Масовата ни цел е кръвното да се поддържа в стойности под 140 на 90 mm Hg. Ако човек измерва кръвното си налягане у дома, се очаква стойностите да бъдат с около 5 милиметра по-ниски. С възрастта е нормално долната граница да спадне, а горната граница да се увеличи.

Важно е да има измерени стойности в седнало и в легнало положение на пациента. Правят се две измервания на ден – сутрин и вечер, като се взима средната стойност от тях. Рискът от сърдечносъдови усложнения зависи не само от абсолютните стойности на артериалното налягане,но и от променливостта му. То варира значително в рамките на 24 часа,на няколко последователни дни, между отделните клинични прегледи.

Съществува и значима вариабилност между летните и зимните месеци - т.н сезонна променливост. Любопитно е да се отбележи, че през зимата стойностите на артериалното налягане се увеличат заради консумацията на по-солени храни.

България като цяло е страна с много висока консумация на сол и солени храни, а сънародниците ни приемат два пъти повече сол от определените норми. Ранното повлияване на рисковите фактори – като наднормено тегло, прием на сол и повишаване на физическа активност, както и своевременното лечение са от съществено значение за предовратяване на сърдечно-съдови усложнения в по-късна възраст.

“Джингъл белс” с гайда по родопски Изпълнението е на девинския гайдар Емил Чолаков Вучич обижда опозиционните лидери, били магарета и педофили В Сърбия ври и кипи
Лоша новина за Украйна! Изход за войниците няма Въоръжените сили на Киев нямат резерви, демобилизацията е невъзможна Вижте кой има имен ден! Почитаме велик българин Празнуват Бисер, Бисера, Бисерка, Бистра и Наум
Светът е изправен пред глобална катастрофа, питейната вода намалява Bъпpeĸи чe Зeмятa e пoĸpитa cъc 70 % вoдa, caмo 1% oт нeя e гoднa зa пиeнe Забраниха на Роби Уилямс да се състезава за "Оскар" Крал ли е култовият музикант, питат се почитателите на седмото изкуство
Доналд Тръмп с удар по ЛГБТ, обеща да спре „транссексуалния делириум“ Ще сложа край на сексуалното осакатяване на деца и ще изключа транссексуалните от армията и от училищата, закани се той ЦРУ се меси във войната в Украйна Очаква се обаче Бърнс да се оттегли от поста шеф на ЦРУ след встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп
Принцеса Кейт става кралица скоро Тайни знаци я издадоха Украйна заменя пехотата с ултрамодерна техника Володимир Дегтярев съобщава за нападение на украинските отбранителни сили срещу позициите на руските войски край Липци, разположено северно от Харков
Белгия се готви за война Брюксел издаде насоки към населението си за войни и бедствия Не правете секс на дивана, защото... Лекар предупреди за сериозни рискове