Генчо Генчев е кандидат-кмет на трима души от Свищов, които трябва да запазят заплатите и властовите си позиции
През октомври т.г. Ангел Гецов ще навърши 50 години. Роден е в Свищов, семеен, с две пораснали дъщери. Средното си образование завършва в Техникума по строителство в Плевен, а висшето в Стопанска академия – Свищов, защитава магистратура по специалността „Счетоводство и контрол”.
Основава преди 20 г. заедно със съпругата си собствена счетоводна къща, която осигурява работа на шестима служители и има над 80 клиенти. През 2012 г. Ангел Гецов влиза в мениджърския екип на „Винпром-Свищов”, където работят над 150 души. Създава работещи екипи, ръководи професионално, но и човешки. Бил е общински съветник през мандата 2011-2015 г. От 2004 г. участва в НПО „Център за регионална интеграция и развитие” – Свищов, която създава партньорства, генерирайки интеграционни процеси и участва в дискусии във Франция, Белгия, Германия, Сърбия, Северна Македония, Румъния. По този начин развива многобройни контакти в културния, обществения, икономическия и политическия живот в тези страни, които могат да бъдат и в полза на Община Свищов.
„За съжаление Свищов вече е един от най-бързо намаляващите градове в страната. Свищов, който е дал толкова много на България...”, казва Ангел Гецов за родния си град и допълва, че това е следствие от лошо местно самоуправление през последните години. Именно опита, който има, както и контактите, с които разполага в страната и чужбина, го мотивират да се кандидатира за кмет. И най-вече тези, с Асоциацията на консултантите за износ на бизнес от Франция, с които е коментирал многократно проблемите, стоящи пред нашите общини и в частност – как да се привлекат инвестиции.
-Г-н Гецов, каква е Вашата лична оценка за управлението на Свищов при досегашния кмет Генчо Генчев, изглежда, че вторият му мандат е сигурен, при това на първи тур, което обезсмисля всякакви усилия на опонентите му?
-Последните четири години в общината минаха като в някакъв сън, в който управляващите проспаха ценно време Свищов да се бори с разрешаването на наследените проблеми, да търси всички възможности за прекъсване на „свободното падане”. Опозицията в Общинския съвет бе прекалено анемична и това доведе до самодоволното чувство за управляващите, че нямат алтернатива, а за гражданите – за безнадеждност. В разговори с приятели, партньори и съграждани си дадохме сметка, че все още е възможно Свищов да започне да се възстановява, ако успеем да обединим мислещите,креативни и активни граждани. Същевременно има много обезверени съграждани, млади хора, които са готови да „стегнат своите куфари”, но в този един месец ще направим всичко възможно да докажем, че има шанс.
-Сметките са пределно прости – Генчо Генчев е кандидатура на БСП през 2015 г., припознат по-късно като кмет на ГЕРБ с публични изяви редом с тази партия в други решаващи за Борисов избори. Сега е независим, а от щаба му обявиха, че зад него стоят обединени най-големите – ГЕРБ, БСП, ДПС, ВМРО (междувременно в неделя Пресцентърът на централата на ВМРО оповести, че не е давала подкрепата си за Генчо Генев, бел.а.).
-Не политизирам управлението на г-н Генчев и резултатите от управлението му, оценявам го от гледна точка на обезлюдяването на града. Мога да посоча много конкретни проблеми на Свищов и на населените места в общината. Те водят не до намаляване на населението, а до евакуация. Политическият живот в града е принизен до крайно ниски стандарти, прозиращи от бързите решения на ОбС, който не дебатираше, а машинално гласуваше внесените докладни. В крайна сметка политическите формации се обезличиха дотам, че да не са в състояние да предложат дори своя кандидатура за кмет. Това е абсурдна ситуация и свищовлии си дават сметка докъде сме стигнали.
- Искате да кажете, че общинските структури на ГЕРБ, БСП и ДПС – партии, държащи най-големия електорат, изобщо не номинираха свои кандидатури за кмет и всички са се обединили изначално около Генчо Генчев?
-Точно така. Това е състоянието на политическия елит на Свищов. Председателите на общинските структури на тези партии са устроени с постове в Общината и Общинския съвет и това е начинът те да запазят статуквото такова, каквото ги устройва лично - Генчев да е кмет, а те със същите властови позиции, заплати, лидерски места в партиите. С това хората трябва да са наясно.
- Не е възможно Свищов да спи толкова дълбоко, че да не усеща за четири години какво реално се е случвало, докато го управлява тази конструкция. Няма ли напрежение във вътрешните организации на тези партии?
- Има брожение. Десните избиратели не припознават Генчо Генчев като „десен” кмет, ляво ориентираните хора не са доволни от „съюза” с ГЕРБ. За ВМРО и ДПС да не говорим.
- А откъде в крайна сметка излезе това феноменално всеобщо политическо решение за подкрепа на Генчо Генчев, който излиза издигнат от Инициативен комитет като независим кандидат – акт, характерен за управленци на местно ниво със самочувствие, че са постигнали достатъчно много за общността и заслужават подкрепа от всички свои съграждани? Решението на национално ниво ли е?
-Считам, че това решение не произлиза от централните партийни ръководства. Както вече казах тази конструкция е замислена в Свищов и доколкото знам, приета от партийните централи с много компромиси. За съжаление, нашият град е далеч от фокуса на прожекторите и ако няма много шум, тази безпринципна подкрепа би издържала. Не случайно, още при първото излъчване в национална телевизия при старта на кампанията за тази подкрепа, една от партиите – ВМРО, официално се разграничи и сега плакатите на Генчев се преработват. Убеден съм, че в тези избори на „тема Свищов” ГЕРБ и БСП ще избягват микрофоните на медиите.
- Вие сте кандидат на ПП НФСБ – партия, водена от политик, който трудно се подчинява и често води битки, в които знае, че може да „изгори”, впрочем това му коства и вицепремиерското място в коалиционното правителство. Валери Симеонов ли отправи покана към Вас, Вие не сте член на тази партия?
-Не съм член на партията. Председателят на местната структура на НФСБ Ивайло Атанасов ме покани за кандидат-кмет, познавайки биографията ми – лична, професионална и политическа. Така се реализира идеята с явяването на кандидат- кмет от името на НФСБ, да се даде възможност партията да се отвори към гражданското общество, да влязат експерти в листата за общински съветници. Искам специално да благодаря на г-н Валери Симеонов за шанса, който чрез НФСБ може да се осъществи – гражданското общество да опита да се пребори за по-добър Свищов.
-Листата ви е пълна – виждам 29 имена,колкото е съставът на местния парламент, за разлика от листите на големи партии, които дори не са успели да ги запълнят? Толкова голям ли е отливът, щом хората не желаят да се видят имената им в такава листа?
-Да, листата е пълна, но не просто запълнена. В нея има професор от Стопанска Академия, главен учител от Първата Търговска гимназия в България, отличен строителен инженер, с много добри познания в администрацията, доктор по икономика, изявен деятел на спорта, представители на културната общност в града и селата, земеделски производители, представители на природозащитни организации. Балансирана е като професии и представителство на града и селата. Но най-силно в нея личи присъствието на представители на дребния бизнес, които вече искат да участват пряко при решаване на тяхната съдба и имат смелостта да застанат с имената си. Освен това, извън листата, работим с лекари, експерти, спортни и културни дейци, които участват в разработката на нашата Концепция за управление на Общината и също ни подкрепят.
-Смущаващо е, че столетна партия като БСП не са успели да запълнят листата си в Свищов, а на предните избори са имали кмет. Как си го обяснявате?
-Нямам стила да коментирам колеги. Вече говорих за обезличаването на партиите при такова управление. Но има и още един нюанс – с тази „мощна” подкрепа и анемична опозиция, управляващите смятаха, че избори в Свищов реално няма да има и сънят ще продължи. Е, имаме новина: Избори в Свищов ще има, има алтернативни кандидати – носители на управление, което да изведе Свищов там, където свищовлии знаят, че може да бъде.