България ще готви спешно ясни условия пред Северна Македония за приемането й в ЕС
Правителството да изготви спешно ясни и конкретни условия пред Северна Македония за приемането й в Европейския съюз. Около това са се обединили днес представители на държавните институции на консултативната среща при президента Румен Радев.
Държавният глава направи изявление след срещата.
Президентът припомни, че България първа е признала независимостта на Македония. Според него приемането на съседната държава в НАТО и ЕС е важно за региона.
Българското правителство инициира договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество, който се очакваше да реши наслоените с десетилетия проблеми в нашите отношения и да даде импулс и нова перспектива в развитието на тези отношения, заяви Румен Радев.
„Липсата, обаче, на конкретни условия, измерители и срокове в този договор доведе до драстичното изоставане в неговото изпълнение от процеса на европейска интеграция на Република Северна Македония. Нещо повече – въпреки огромните усилия от българската страна съвместната Комисия по исторически и образователни въпроси не постигна особени резултати. Особено напоследък те са обезпокоителни, а също така и поведението на нашата съседка пораждат несигурност и недоверие”, посочи президентът.
Той припомни, че в средата на октомври се очаква Европейският съюз да вземе решение за започване на преговори със Северна Македония за приемането й в ЕС.
„Участниците в днешната среща постигнаха принципно съгласие, че са необходими незабавни действия за изработване на национална позиция с ясни изисквания и критерии, които да защитят българския национален интерес. Тези изисквания и критерии следва да залегнат в преговорната рамка и да станат задължително условие за приемане на Република Северна Македония в Европейския съюз. Българското правителство се ангажира да формулира ясни крайни цели, които да бъдат постигнати преди приключване на преговорния процес за членство на Република Северна Македония в Европейския съюз, а също така и конкретни междинни цели, които да бъдат решавани на всеки последователен етап от този преговорен процес и то с ясни измерители. Такава една позиция следва, разбира се, да бъде представена и да бъде запознат българският парламент с нея”, каза още Румен Радев.
Според него трябва да се обърне особено внимание на учебните планове и програми, на текстовете в учебниците, на надписите в музеи и на паметни плочи и на позициите на обществените медии.
По думите на президенета постигането на европейско добросъседство трябва да бъде основният критерий за успешен преговорен процес.
„Важно е да се очертаят и т. нар. червени линии, които трябва да гарантират, че европейската интеграция на Република Северна Македония няма да бъде за сметка на употребата на българската история, език и идентичност като разменна монета. И това трябва да бъде важно и трябва много ясно да се поставят открити условия предварително, при неизпълнението на които да може да не се дава ход на следващите етапи от преговорния процес. Това трябва да бъде ясно предварително. Това трябва да бъде заложено ясно в самото начало на даване на старта на преговорния процес с Република Северна Македония. Една такава открита, коректна и конструктивна позиция - ще повторя още веднъж и на това държа – ще бъде не само в защита на българския национален интерес. Тя ще бъде от полза за Европейския съюз, защото няма да допусне внасянето на междусъседски проблеми в нашето европейско семейство и ще покаже зрелостта и отговорността на България за стабилността на Съюза. Ще бъде от полза и най-вече за самата Република Северна Македония, защото ще внесе ясни европейски критерии и устойчивост на процеса на европейското приобщаване”, подчерта още Румен Радев.
Днес той поставил на масата и въпроса за air policing на въздушното пространство на Северна Македония.
„Имаме също така принципно съгласие, че българското правителство ще използва всички лостове в рамките на НАТО и, разбира се, в диалог с нашите партньори, така че да поеме своята част от отговорността и да се включи в носенето на такова дежурство на ротационен принцип. За това нещо имаме и средства и възможности”, каза президентът. Това нямало да доведе и до преразход на средства.
То щяло да покаже още веднъж конструктивната и отговорна роля на България в регионален и съюзнически план.
Преди президента коментари направиха и премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, както и зам.-председателят на парламента от „БСП за България” Кристиан Вигенин пред репортери пред президентството.
Каракачанов, очаквано, бе най-остър. По думите му тупането на топката приключило. Приемането на Македония в ЕС не можело да е безусловно. Той отправи критики към работата на мултидисциплинарната експертна комисия.
Според него не следва да има разделяне на Албания и Македония в преговорния процес за приемането им в ЕС.
Бойко Борисов благодари на президента за свикването на срещата и внесе интрига, като обясни, че не всички политически сили изпратили представители, което било неуважение към държавния глава.
Според него „тази братоубийствена война” от страна на Македония трябва да приключи. Борисов се оправда - че те никога не били казвали, че приемането на съседната държава в ЕС трябва да е безусловно.
Много важно било присъединяването на Северна Македония в Евросъюза, но това зависело от тях.
С „Обединени патриоти” нямали различия по темата - просто лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов бил по-твърд, а в ГЕРБ били по-дипломатични.
Кристиан Вигенин оправда неприсъствието на водача на БСП Корнелия Нинова с това, че президентът свикал срещата доста екстрено - от петък за понеделник. Нинова имала предварителна програма, която нямало как да прекрои.
Пичове вие защо не повдигнете въпроса също за окупацията на Константинопол 650 години вече от турската армия. А Константинопол е причина защо има Бургас защото е бил светилище на Християнството.