Световна практика е синдикатите да подкрепят не само кандидати за кметове, но и партии
През последните дни ГЕРБ се похвалиха със серия от прессъобщения, че техни кметове са получили подкрепа от КНСБ за още един мандат. Това се случи във Варна, Бургас, Велико Търново. Няколко седмици по-рано президентът на КНСБ Пламен Димитров лично даде положителна оценка за кмета на София Йорданка Фандъкова. Редно ли е синдикати да подкрепят политически сили? Разговаряме по темата с Пламен Димитров.
- Г-н Димитров, имате ли цялостна справка в кои градове КНСБ подкрепя кандидати за кметове?
- Не мога да кажа за всички. Случва се там, където нашите регионални съвети и структури са подготвили съответните споразумения и са ги договорили с кандидат-кметовете.
- Това са решения на местните структури на КНСБ?
- Да, задължително, как? Аз не решавам вместо тях.
- Малко притеснително изглежда синдикални организации да подкрепят конкретни политически сили.
- Не знам защо ви изглежда притеснително. Хората на местно ниво са заявили конкретни искания и когато съответният кандидат-кмет е припознал тези искания и ги е поел като ангажимент, ние подписваме предварително споразумение. И то се подписва от местните структури – от областните координатори по места. А аз, където съм бил, съм го обявил - във Варна и Бургас. На другите места са обявявани от съответните наши местни организации – Стара Загора, Благоевград, доколкото знам, Велико Търново…
- Прави впечатление, че подкрепяте само кметове на ГЕРБ.
- Аа, не, не е вярно това. Има много други кандидати. Следващите дни ще ги чуете. Аз знам, примерно, за Троян, за Гоце Делчев, където са кандидати на БСП, Самоков също. Просто те не са излезли към момента. Нашите организации по места са си самостоятелно делегирани и те си решават на местно ниво дали да подкрепят някого въобще, кой да бъде той и доколко са доволни през единствената призма – доколко хората, които са синдикални членове в съответните сектори, са получили или не са получили, чакат или ще получат подкрепа на техните искания за заплати, за условия за работа… И това пише в тези споразумения, между другото.
- А това вид призив ли е към вашите членове да гласуват за конкретния кмет?
- Това е ангажимент, който колегите са поели на местно ниво и са казали, че по този начин застават зад него. А какво точно значи – измеренията са различни. Аз не мога да кажа какво ще направят. Има си закони и те могат да направят това, което им позволява законът.
- Говорих с човек (кандидат-кмет – б.а.) от Бургас, който твърди, че тази подкрепа е заради натиск отгоре, т.е. от вас, от националното ръководство на КНСБ.
- Кой пък е този човек, дайте да го видим! Специално в Бургас има решение, което е взето с подписите на всички членове на Регионалния съвет. Здравко Тошков може да го намерите и да ви коментира поименно кой, къде, какво е поел като ангажимент.
- А има ли такава практика в други държави – синдикални организации да подкрепят политически сили?
- Ние не подкрепяме политически сили, нещо сте се объркали. Говорим за личности, за конкретни хора. И отново казвам - те може да са подкрепени от някого, може да не са подкрепени от никого… нашите местни организации решават по какъв начин да си постигнат исканията. А иначе имаме синдикални лидери – кандидати за общински съветници. Не сме ги броили още, но сигурно ще станат над 100 души. Всеки път на местни избори имаме такива, които са във всички видове листи – местни коалиции, партийни коалиции, инициативни комитети.
- Т.е. има такава практика…
- Има, да. Има и повече даже. Има практика синдикати да излъчват и народни представители - или през инициативни комитети, или като независими кандидати, или през партии. Ние нямаме такива намерения.
- И това е световна практика в модерния свят…
- Това се мъча да кажа. Световна практика, в нормалния свят – западноевропейски най-вече. Не само че подкрепят определени кандидати, подкрепят и партии там. Ние тук партии не подкрепяме и никога не сме подкрепяли партии. Тук говорим за конкретни лица, които при това са ограничен брой. Аз не мисля, че ще бъдат толкова много. И това са хора, които са доказали, че синдикалните ни организации са доволни от това, което са свършили за хората – заплати, доходи…
- Това трябва да е единодушно решено от съответните органи на КНСБ, така ли?
- Решенията се взимат с мнозинство при нас. Не е казано, че е единодушно. В Бургас ми казаха, че всички членове на Регионалния съвет са подписали това решение. А иначе Уставът изисква обикновено мнозинство от всички членове на Регионалния съвет, който се състои от съответните представители на нашите федерации и синдикални съюзи в региона.
- Има обаче една такава теза – че кметовете са също работодатели и вие, един вид, подкрепяте работодател. Как отговаряте?
- Вижте, ще публикуваме споразуменията, да видите какво пише в тях. Ние това подкрепяме – че те поемат ангажимента, като станат кметове, да направят определени неща в шест-седем точки и области. В образованието да направят това и това, на работещите в социалните дейности да вдигнат заплатите… Примерно, в едно от споразуменията пише ясно и точно – за социалните дейности ежегодно увеличение на възнагражденията с 10%; за социалните домове и т.н. Така че не знам дали това е лошо или хубаво. За мен като синдикалист е хубаво, че на този, който се кандидатира да става кмет, утре аз ще имам основание (на база на това споразумение, подписано с местните организации) да кажа „ти тука си се подписал”. И там пише – ежегодно ще се отчита какво е изпълнено от тези ангажименти, които е поел, преди да стане кмет (ако стане кмет). И като не е увеличил заплатите с 10%, както е казал, съответно хората ще го „наплюят”, ще протестират, ще правят каквото могат. Ако го е изпълнил, следващия път може би пак ще го изберат, както в момента направихме.
- Т.е. вие не за първи път подкрепяте кандидат-кметове?
- Не, естествено. Ако нашата Конфедерация има някаква постоянна практика, тя е в местните избори да участват наши лидери в листите и в съветите, за да изразяват гласа на синдиката и на хората на труда на местно ниво; и да подкрепяме тези кметове, които са се ангажирали и са изпълнили, когато са били кметове, съответните си ангажименти за доходите и условията за работа. Това е ангажиментът, който искаме от тях. Не щем да правят мостове и магистрали – това не е наша работа.
- Но конкурентният синдикат „Подкрепа” не сме чули да прави такива инициативи.
- Конкурентният синдикат „Подкрепа” имаше кандидат за евродепутат, ако помните.
- Тя мисля, че се яви като независим, а не точно от името на „Подкрепа”.
- Ама ние нямаме кандидат-кметове от името на КНСБ, ако говорите така. Нямаме такива. Имаме само кандидати за съветници. Така че мисля, че има и европейска практика, както и в Източна Европа.
работещите.
У нас е точно обратно - това са синдикати от социализма, които пак са на страната на управляващата партия...
И са несменяеми по няколко десетилетия.