Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Скокът на цената на хляба - знак за промените в климата

Подобно развитие може да увеличи хранителната несигурност и следователно, и политическата нестабилност и миграцията
Ключови думи: скок цената на хляба, климат, промени, суша

Причинените от промяната в климата суши заплашват повече от половината световни пшенични посеви, предупреждават учените. Това може да причини бъдещ недостиг на пазара и следователно политически вълнения, пише Bloomberg. Това е изводът от ново проучване, публикувано в списание Science Advances.

Зърнените култури, които съставляват една пета от дневните калории на човечеството, ще бъдат по-трудни за отглеждане поради по-суровите климатични условия и продължителния недостиг на вода. Предвижданията са, че 60% от сегашните площи, засети с пшеница, могат да се сблъскат със суша до края на века, сравнено с 15% днес.

"Подобно развитие може да увеличи хранителната несигурност и следователно, и политическата нестабилност и миграцията", посочват учените от различни организации, сред които и Международния институт за приложни системни анализи в Австрия.

Дори и ако температурите на Земята останат в рамките на договореното в Парижкото споразумение повишение, това пак ще удвои площите, които се намират под заплаха от засушавания. В проучването има и прогнози как промяната в климата ще се отрази на благосъстоянието на фермерите по света, като обогати някои и отнеме от други. Продължителните суши принудиха Австралия, най-големия износител на пшеница в Южното полукълбо, да внася зърно от Канада. Глобалното затопляне ще накара страните да търсят нови начини за задоволяване на хранителните си нужди и много хранителни култури ще мигрират към нови територии.

"Ако само една страна или регион страда от суша, отражението е по-малко", пишат професор Мирослав Трнка, професор в Менделския университет в Чехия и Сонг Фенг от Университета в Арканзас.

"Ако много региони обаче са засегнати едновременно, това вече засяга глобалното производство и ще доведе до хранителна несигурност", смятат те.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Майката на Атижа прогони Петър Родителката на брадърката нахока бившия съквартирант на щерка си 61-годишна жена роди първото си бебе Майката и бебчето са в общо стабилно състояние, хубавата вест идва от Скопие, РСМ 
"Увеличете помощта за Украйна" Зове Рюте Meteo Balkans: Снежна виелица блокира половин България, метър сняг ще натрупа до часове Около обяд в петък от запад на изток облачността да се увеличава и в Западна и Северозападна България ще започнат нови валежи
"Казармата е загуба на време" Твърди известният актьор Станимир Гъмов БАБХ: Има фалшив зехтин по българските магазини Към този момент гръцките компетентни власти не са отбелязали България като страна, която е канал за разпространение на фалшив зехтин
Най-честите езикови бариери в комуникацията между пациенти и медицински персонал бяха дискутирани в Бургаския държавен университет Проектът се осъществява от Департамента по езиково и подготвително обучение, като главна роля в него заема доц. д-р Милен Тодоров, който е и ръководител на департамента Остана без виза заради секс маратони Бони Блу искаше да организира оргия с абитуриенти, на властите я порязаха
Дружба между ЦСКА и Манчестър Сити "Армейците" с важен гост Плюеха клиенти и пребиха сервитьор, но сега… Тримата арестувани могат да получат до 2 години затвор
Издаде как се е простила с девствеността си Шер с интимна изповед Слънцето вече го няма, чакайте го през януари! Полярната нощ настъпи в Тромсьо, а как ли се чувстват хората там?