Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Скокът на цената на хляба - знак за промените в климата

Подобно развитие може да увеличи хранителната несигурност и следователно, и политическата нестабилност и миграцията
Ключови думи: скок цената на хляба, климат, промени, суша

Причинените от промяната в климата суши заплашват повече от половината световни пшенични посеви, предупреждават учените. Това може да причини бъдещ недостиг на пазара и следователно политически вълнения, пише Bloomberg. Това е изводът от ново проучване, публикувано в списание Science Advances.

Зърнените култури, които съставляват една пета от дневните калории на човечеството, ще бъдат по-трудни за отглеждане поради по-суровите климатични условия и продължителния недостиг на вода. Предвижданията са, че 60% от сегашните площи, засети с пшеница, могат да се сблъскат със суша до края на века, сравнено с 15% днес.

"Подобно развитие може да увеличи хранителната несигурност и следователно, и политическата нестабилност и миграцията", посочват учените от различни организации, сред които и Международния институт за приложни системни анализи в Австрия.

Дори и ако температурите на Земята останат в рамките на договореното в Парижкото споразумение повишение, това пак ще удвои площите, които се намират под заплаха от засушавания. В проучването има и прогнози как промяната в климата ще се отрази на благосъстоянието на фермерите по света, като обогати някои и отнеме от други. Продължителните суши принудиха Австралия, най-големия износител на пшеница в Южното полукълбо, да внася зърно от Канада. Глобалното затопляне ще накара страните да търсят нови начини за задоволяване на хранителните си нужди и много хранителни култури ще мигрират към нови територии.

"Ако само една страна или регион страда от суша, отражението е по-малко", пишат професор Мирослав Трнка, професор в Менделския университет в Чехия и Сонг Фенг от Университета в Арканзас.

"Ако много региони обаче са засегнати едновременно, това вече засяга глобалното производство и ще доведе до хранителна несигурност", смятат те.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Илон Мъск втрещи либералния елит, агитира в мрежата си X за крайнодесните в Германия  Той разговаря на живо с Алис Вайдел от „Алтернатива за Германия“ и я подкрепи  за канцлер Стриптийз или балет? Гонзо заяви, че... Иванов категоричен по темата
Инфлуенсърка разби сърцето на мъжа си Тя изневери пред хиляди САЩ дава оръжие за 500 милиона долара на Украйна, а Зеленски поиска и армия от НАТО Той вижда във връщането на Доналд Тръмп в Белия дом нови възможности, а не проблеми
Руснаците са бесни? Цената на водката се вдига... ЦСКА с любопитен ход Хайнц се оказа коректен, дали "червените" не сгрешиха с раздялата?
Разтърсваща ситуация в Русия Исинбаева скърби, но продължава да търпи критики от някои хора в страната Потресаващи условия в Центъра за психично здраве в Бургас Разрухата е ужасна, близките на пациентите се жалват заради ръжда и мухъл 
Излиза с 2 пъти по-млада, но... Твърдо не иска да слуша "Менделсон" Рускиня: Не правете тези 3 неща Лоши са...
100-годишната баба Манда разкри рецепта за дълголетие Трябва повече движение и по-малко месо в менюто, каза тя Христо Стоичков за Алберт Попов: Момче... Камата е очарован