Как и възможно ли е изобщо да се пренаредят с преференциални гласове листите за общински съветници
Пренареждането на местата в листите с кандидати за общински съветници на предстоящите местни избори на 27 октомври 2019 г. ще е изключително трудна мисия в сравнение с 2015 година, показа проверка на Флагман.бг.
С приетите промени в Изборния кодекс от 9 март т.г. се приложи нова философия на т.нар. мажоритарен избор.
Преди четири години законодателят бе заложил минималният праг за пренареждането да е 7 % от общинската избирателна квота, а гласовете на тези, които не са отбелязвали преферения в бюлетината, отиваха в полза на водача в съответната листа.
Формулата през 2015 г. бе пределно ясна и проста за всички кандидати. Нужните им преференциални гласове бяха достижими като бройка и те се мобилизираха да работят, защото летвата бе ниска. Това доведе до масово пренареждане на листите, някои дори бяха обърнати с главата надолу.
За всеки политик през 2015 година бе за предпочитане да се присъедини към голяма партия, да събере около 10 % от реалните гласове, които бяха достатъчни, за да влезе в ОбС, а останалите ги получаваше като добавена стойност от партията.
Промените в Изборния кодекс за тези избори обаче сложиха край на лесните пренареждания. 7-те процента се запазиха, но те вече не се вземат като изчисление от общинската избирателна квота, (представлява броят на гласовете, необходими за влизането на един общински съветник, което за общна Бургас е около 1 700 гласа) както бе преди четири години, а от получените гласове за съответната листа.
Така, в Бургас, за да се активира преференция за даден кандидат през 2015 година, бяха необходими само 147 гласа(!). И тази бройка гласове се отнасяше за всички листи, за всички кандидати, беше константа и се постигаше сравнително лесно.
Сега трябват доста повече усилия.
На миналите местни избори ГЕРБ, например, имаше около 40 хил.гласа за листата с кандидати за общински съветници в Община Бургас. Ако този изборен резултат се запази, а това е много вероятно, за да се пренареди листата, ще са необходими 2800 гласа. Многократно повече, отколкото през 2015 г.
Преди четири години личните преференции на съветниците от ГЕРБ достигнаха до 700-800 гласа при отличниците, но средно бяха 300 гласа. Единствен Антон Берданков събра 2500 гласа, но имаше и голям късмет - личният му номер в листата съвпадна с този на бюлетината на ГЕРБ. Законодателят сложи край и на този "феномен", защото считаше, че волята на избирателя се променя, че изборът не е информиран, а е плод на случайност. Заради това преференциалните номера на кандидатите от 2019 година започват от №100 нататък. Между другото, трицифрените числа допълнително ще усложнят самия процес на гласуване, особено за по-нискообразованите избиратели.
Трудно, но не чак толкова, колкото при ГЕРБ, ще е пренареждането на листата в БСП. Преди четири години социалистите получиха 7 хил.гласа, равняващи се на петима съветници. Ако този резултат се запази, необходимите гласове, за да се активира преференция ще са около 480-490 гласа. Но ако резултатът достигне до 10 хил.гласа, ще са необходими около 700 преференции - доста тежка задача.
Лесно ще е пренареждането само при малките партии, които имат амбиции да изпратят в следващия ОбС към 3-4 съветници и са наясно със собствените си сили. Това са около 4 хил.гласа, т.е. – необходими ще са 280 лични преференции, за да се активира пренареждане.
Докато на миналия вот пирамидата бе обърната и за много от кандидат- местните политици бе по-изгодно да се присъединят към голяма партия, за да я използват като ракетоносител, сега ситуацията е обратна.
Като видим състава на новия Общински съвет на Бургас през ноември 2019 г., ще разберем дали новата формула на законодателя е по-удачна от предходната.