Агенцията за приватизация става Агенция за публичните предприятия
Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) си сменя името. Тя вече ще се нарича Агенция за публичните предприятия и контрол. Това бе прието на второ четене от парламентарната Комисия по икономическа политика и туризъм миналата седмица.
Промяната се прави в преходните и заключителните разпоредби на изцяло новия закон за публичните предприятия.
В четвъртък проектът влиза за окончателно гласуване в пленарна зала на Народното събрание.
Той цели подобряване на управлението на публичните предприятия.
На заседанието на парламентарната икономическа комисия председателят Петър Кънев припомни, че първоначалната идея, обявена от икономическия министър Емил Караниколов, е била да се слеят Българската агенция за инвестиции и АПСК.
Впоследствие това отпаднало, както и много други текстове.
Междувременно към законопроекта се „закачила” втора част по искане на Министерството на финансите. Тя била резултат от ревизия на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) във връзка с усилията на България за приемането ни в механизма ERM II – известен като „чакалнята за Еврозоната”.
Петър Кънев обясни, че управлението на публичните предприятия е много стара тема, която била коментирана неведнъж в Комисията.
„Аз не един път съм го заявявал – че начинът, по който се управляват публичните предприятия, най-малкото може да бъде наречен ненормален и абсурден. Всяка една политическа сила, която вземе властта, урежда своите активисти, партизани в бордовете. Това винаги е било една хранилка за поредната политическа сила и при всички случаи ние години наред сме настоявали (и не само ние, това не е само наша идея), че трябва да има съвсем друг режим на управление, на избор, на мениджмънт на държавните предприятия. Това, което ОИСР може би поиска твърдо от нас, беше добър повод да започнем работа и Министерството на финансите прикачи към закона, който беше вече вкаран, тази част от закона за публичните предприятия”, обясни Кънев.
След като от проекта отпаднали доста неща, предложени от Министерството на икономиката, включително сливането на Агенцията за приватизация и Агенцията за инвестиции, в крайна сметка се оказало, „че законът беше внесен за едно, пък излезе съвсем друго”.
„Мисля, че за тези няколко месеца работа по този закон успяхме в един работен вариант да намерим един баланс между изискванията на Министерството на финансите, респективно на ОИСР, и предложенията на Министерството на икономиката, тъй като в крайна сметка вносител е Министерството на икономиката”, посочи Петър Кънев.
Според него доста от проблемните текстове са изчистени, някои обаче оставали. Бургаският депутат от „БСП за България” прогнозира, че след приемането на новия закон ще се наложи да се правят много изменения и допълнения.
Основна задача на бъдещата Агенция за публичните предприятия и контрол ще е да осъществява стратегически надзор и мониторинг върху публичните предприятия и техния мениджмънт.
Тя ще наследи и функциите на Агенцията за приватизация.
Скоро очаквайте новия закон за национализация.