Свирен ли е мачът за кмет на Варна
Варна нищо ново под слънцето. Такава привидно е ситуацията в най-големия морски град месец преди кметските избори.
ВъвНякои нареждат Варна до София и Пловдив като места, в които ГЕРБ има реални шансове да загуби вота. Трезвият анализ показва, обаче, че за това няма сериозни аргументи.
Кандидатите за кмет на третия по големина град в България са почти пълно deja-vu.
През 2015 г. основните играчи пак бяха същите – Иван Портних от ГЕРБ; Анелия Клисарова, подкрепена от БСП; националистът Костадин Костадинов от „Възраждане“. Повтаря се и кандидатът на НФСБ Димитър Карбов.
Ще липсва само номинацията на тогавашния Реформаторски блок Чавдар Трифонов, който през 2015 г. бе втори с 9,3%.
През 2015 г. Иван Портних отнесе конкуренцията още на първи тур с 62,7%. За разлика от Бургас обаче управлението на Варна продължава да търпи доста критики и обвинения в корупция и след предишния дългогодишен кмет Кирил Йорданов.
Новото нестандартно кръстовище при булевардите „Васил Левски“ и „Владислав Варненчик“, открито тази година от премиера Бойко Борисов, очерни неприятно края на мандата на Портних. Съоръжението струва, по информация на „Дневник“, до момента над 113 млн. лв., но се превърна във „водопад“ след първия по-сериозен дъжд.
В рамките на този мандат обаче държавата обаче започна да налива сериозни средства във Варна.
През август 2017 г. премиерът Бойко Борисов обяви по време на правителствено заседание: „Тези дни с Варна се занимаваме, защото Бургас доста ги изпревари“.
Иван Портних се справя противоречиво като кмет, но е подкрепян от Борисов и респективно от правителството.
Волно или не, той е подкрепян и от опозицията, която не може да излъчи силен конкурент за поста му.
„На изборите се очертава чиста победа за Портних. Просто така му е постлано. Няма кой да го победи“, коментира неофициално пред „Флагман“ местен политик, несвързан с ГЕРБ.
Иван Портних натрупал колкото негативи, толкова и позитиви, тъй като администрацията му постепенно влязла в час и започнала да движи по-мащабните проекти.
Припомняме, че Портних стана кмет за първи път през 2013 г. на междинни избори след оставката на Кирил Йорданов.
БСП, която е основен конкурент на ГЕРБ на национално ниво, във Варна е раздирана от скандали.
Местният лидер Борислав Гуцанов е в тежък конфликт с „Позитано“ 20. Парадоксално или не, той поиска на тези избори БСП да подкрепи националиста Костадин Костадинов. Това бе отхвърлено от Националния съвет на партията, който наложи „насила“ Анелия Клисарова отново като кандидат за кмет.
В партията признават неофициално, че тя е „пожарна“ номинация и че във Варна „мачът е свирен“.
Човек от ръководството коментира пред „Флагман“, че са се водили преговори с по-подходящи кандидати, но те отказали, вероятно заради конфликтната ситуация в БСП-Варна.
Така отново се стигнало до Анелия Клисарова, която е народен представител и бивш министър на образованието в кабинета „Орешарски“. Тя формално ще води и листата за общински съветници във Варна, подобно на бургаския си колега в парламента Николай Тишев. (Едва ли ще се откажат от депутатските си места, за да станат съветници.)
Междувременно Борислав Гуцанов се закани да обжалва решението на Националния съвет да наложи алтернативни кандидати за кмет и съветници.
Т.е. разделението на БСП във Варна ще продължи и по време на кампанията, което ще нанесе допълнителни щети върху кандидатурата на Анелия Клисарова.
Че соцформацията не е в добра кондиция, се вижда и от данните от евроизборите през май т.г. На ниво област ГЕРБ е победила със солидна разлика – 33 срещу 22%, показва справка в сайта на ЦИК.
Надеждата на БСП е да излъчи повече общински съветници и да има по-голямо влияние в местния парламент. През 2015 г. те спечелиха само петима срещу 22-ма представители от ГЕРБ.
Любопитна, но доста противоречива фигура във Варна, е националистът Костадин Костадинов.
Водачът на партия „Възраждане“, очаквано, пак реши да се впусне в битката за кмет на Варна. Формацията му понатрупа популярност през последните две-три години с доста популистки акции по места.
На кметските избори през 2015 г. Костадинов получи 5,5%. Сега кандидатурата му ще измери по-скоро дали продължава да трупа рейтинг или вече тръгва надолу. За негативен тренд подсказва резултатът на „Възраждане“ в областта на евровота тази година – едва 1,94%.
От „Демократична България“, считани донякъде за наследници на „Реформаторския блок“, този път изглежда няма да успеят да предложат конкурентна фигура. Изненада оттам не се очаква.
Димитър Карбов от НФСБ също няма изгледи за успех. Там надеждата за партията на Валери Симеонов по-скоро е отново да излъчи общински съветници.
Дори един от емблематичните варненски политици - Веселин Марешки, зам.-председател на парламента и лидер на партия „Воля“, се отказа да се бори за кмет на града си, което също изглежда да е в полза на Иван Портних.
Странно или не, Марешки се кандидатира като водач на листата за общински съветници от „Воля“.