Как за 1000 лв. всеки подлез в Бургас може да бъде преобразен
Как без ремонт и без стотици хиляди левове подлезът на Операта в Бургас придоби нов, по-красив вид? Днес се впускаме в света на изкуството с известните стрийт художници Станислав Трифонов Nasimo и бургазлията Иван Янков Esteo, които по поръчка на Община Бургас вече втори ден работят върху уникален стенопис на входа на подлеза откъм центъра на града. Срещаме се с тях в най-топлия ден от септември, може би последния такъв за годината. Опитвайки да се скрият от жегата, двамата отделиха няколко минути да обяснят какво точно правят и защо това е необходимо за модерните градове.
„Община Бургас ни зададе поръчката. От там избраха за тема приказката „Малкия принц“ на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Аз направих моя интерпретация на визуалното и от вчера следобед с Иван (Esteo – бел.а.) работим неуморно. Независимо дали е драсканица по стената или картина – всяко нещо, през което е минала човешката ръка може да се счита за изкуство. Всичко е въпрос на възприятия. А ние се стремим да работим в сферата на изящното изкуство и стенописа“, каза Станислав Трифонов, който в средата на лятото откри изложба в Бургас, част от инициативата на Община Бургас „БулевАРТ“ и представи биографичната си книга.
Какво е изящно графити изкуство и защо изложбата на Насимо е сензация за Бургас
„Спрейовете са най-подходящата техника за този тип изкуство. Ако трябваше да правим този стенопис с четки вероятно щеше да ни отнеме седмици и дори месеци. Със спрей можеш да правиш изключително точни линии, преливки, светлосенки. Но се иска ръка и много, много труд. Проектът за подлеза на Операта основно е на Станислав, но заедно с него сме обсъдили всичко предварително и имаме готов план за действие“, обясни бургазлията Иван Янков, повече познат в близкото минало с псевдонима си „esteo”, който от почти десетилетие вече е професионален художник и илюстратор.
Той уточни, че инициативата на Община Бургас да възложи поръчка за стенопис е изключително важна стъпка напред в развитието не само на графити изкуството, но и на културата в града. „Трябва да има много такива инициативи. Надявам се в бъдеще да са в повече. Хората наистина харесват да има цветни стени с хубаво послание, което да виждат всеки ден“, допълни още той.
Материалите за стенописа възлиат на около 1000 лв, но вложеният през годините труд от двамата художници е на практика безценен. Вероятно до края на деня или най-късно утре стенописът ще е завършен.
Цената е направо обидна... общината е хубаво да не се хвали с нея...
много добри
хора със Съвест
Но иначе 50000 не биха стигнали само да се боядиса , ако се даде на фирма приближена на власт имащите.