Ген. Димитър Владимиров: Щеше да е трагично, ако колата с Цвета Караянчева се бе ударила челно
Щеше да е трагично, ако колата, в която е била председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, се бе ударили челно. Това каза в интервю за „Здравей, България“ по Нова телевизия бившият директор на НСО ген. Димитър Владимиров.
„Един от политиците, който стана консул в Санкт Петербург, беше предложил в закона да се пише, че се позволява стрелбата по гумите на хора, които засичат автомобили на НСО.
Звучи ужасяващо и как в парламента приеха такъв калпав закон не мога да ви кажа“, добави той.
Ескортът с автомобили на НСО, с който е пътувала Караянчева, беше ударен от друга кола. Инцидентът стана в неделя преди обяд на пътя между Шумен и Силистра. Караянчева е със счупена раменна става и беше транспортирана по спешност в правителствена болница с хеликоптер. Председателят на НС е била оперирана, но днес от болницата трябва да съобщят какво е състоянието й. Очаква се тя да се възстанови до месец.
„Няма разписано правило, че трябва да се слагат колани на задната седалка. А това е било необходимо. Често лицата, които пътуват, се возят на задната седалка зад охраната. За НСО се знае, че трябва да са без колани, защото трябва да реагират. Но за първи път се случва катастрофа, в която да пострада охраняваното лице”, заяви генералът.
„Шофьорът е един от най-добрите в НСО, назначен е още през 2003 г.”, добави той.
Министър-председателят не може да си позволява да кара колата сам и да се обръща и да гледа камерите дали го снимат, коментира ген. Владимиров.
„Когато настъпват такива тежки пътнотранспортни произшествия, налице е човешка грешка. За себе си съм убеден, че тук има повече от една човешка грешка”, каза пък бившият шеф на столичния КАТ и настоящ председател на Института за пътна безопасност Богдан Милчев.
„Задавам си въпроса, дали служителите от НСО, когато тръгват на път, дали им е разписано задължението охраняваното лице да бъде обезопасено с колан. Това е ключов въпрос. Била ли е с колан и ако е била с колан, щеше ли да има такова нараняване”, попита той.
„Има маркировка, която маркира „остров”. Той е повече от 8 кв./м – тоест доста голям „остров”. Идва въпросът дали, ако има знак за ограничение на скоростта, дали той се спазва. Не се спазва, защото организаторът на движението създава предпоставки да не се спазва, изграждайки този тип „острови””, заяви Милчев.
Според него такъв тип „остров” трябва да е повдигнат, озеленен, със знаци.
Кое наложи спешното Ви транспортиране с хеликоптер?
1.Липсата на качествени специалисти в Шумен;
2.Никой не Ви пита;
3.Просто каприз.
И още...
Какъв беше хеликоптерът?
1.Медицински
2.Военен
3.Частен
А също...
Кой ще плати?
1.Ние
2.Вие
3.Някой друг
Да не забравим...
1.Бяхте ли поставили обезопасителен колан?
2.С каква скорост се движеше автомобилът ви?
3.Пострадалото семейство и детенцето в Шумен ли ги оставихте да се лекуват?
А на всички изказващи съболезнования и пожелаващи всичкото добро на света, на тях бих казал:
Байте, були и тетковци, байте да не ви срещат по пътищата коли на НСО!
Байте, че не само хеликоптер няма да има за Вас, ами си пригответе стотинки за телевизор в болничната стая.
Ако стигнете до нея.
Въобще!"