Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Социално поносима цена на прехода към ниско въглеродна икономика, поиска Василева от шеф по климата в ЕК

Да се запази целта от 40% за намаляване на емисиите до 2030 г., защото това е възможният лимит за България, поиска Ивелина Василева пред г-н Петричоне (с очилата)
Ключови думи: парламент, климатични промени

„От особена значимост за България е гарантирането на справедлив преход, както и запазване на социалната поносимост на цената на енергията за крайните потребители”. Това каза председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева на среща с генералния директор на Генерална дирекция „Действия по климата” на Европейската комисия (ЕК) Мауро Петричоне, който е на посещение в България.

Г-н Петричоне проведе разговори с български народни представители – председатели и членове на комисиите по околната среда и водите, по европейските въпроси и контрол на европейските фондове, по енергетика, по икономическа политика и туризъм и по бюджет и финанси.

Целта му бе да представи дългосрочната стратегия на Европейския съюз за неутрална, просперираща, модерна и конкурентоспособна икономика по отношение на климата.

Г-жа Ивелина Василева откри срещата и направи подробно въведение, като маркира основните позиции на България по темата, свързана с климатичните промени. Тя увери, че страната ни следва поетите ангажименти за намаляване на вредното въздействие на икономиката върху климата.

„Отчитайки важността и сериозността, свързана с изменението на климата и действията по отношение смекчаване на последствията и адаптация към измененията, влиянията им във всеки сектор на икономиката и всеки отделен човек, не само днес, но и за бъдещите поколения, България винаги активно е работила по темата. Това е тема с висок приоритет и за новата Европейска комисия. Накратко коментирахме с г-н Петричоне това, че тя е силно застъпена в дневния ред и потвърждава лидерската позиция на Европейския съюз в борбата с климатичните промени”, каза бургаската депутатка от ГЕРБ.

Какво е направено в България досега по отношение на законодателството, свързано със смекчаване на въздействието на климата и адаптацията към климатичните промени?

Ивелина Василева обясни: „През 2015 г. беше приет Законът за ограничаване изменението на климата. Съгласно закона, съвместно със Световната банка българското правителство разработи Национална стратегия за адаптация към изменението на климата и план за действие за периода до 2030 г. Предстои тя да бъде приета в Министерския съвет.

В рамките на Българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018 г. беше постигнат напредък в областта на законодателството, свързано с климатичните промени. Беше постигнато политическо споразумение с Европейския парламент по регламента относно управление на Енергийния съюз.”

Шефката на екокомисията в парламента посочи още: „България разглежда с необходимото внимание предложенията на ниво ЕС за осъществяването на дългосрочен план за преход към чиста енергия, като считаме, че следва да се запази одобрената понастоящем правна рамка и постигнатите договорености в областта до 2030 г. при отчитане на националните специфики на всяка държава-членка, както и изключителното право на държавите сами да определят своя енергиен микс.

Нашата позиция е, че трябва да се запази целта от 40% за намаляване на емисиите до 2030 г., защото според нас това е възможният лимит за страната ни и не можем да подкрепим по-голямо увеличение.”

Според Василева постигането на установените цели до 2030 г. ще изисква мобилизирането на значителен административен и финансов ресурс.

От особена значимост за България е гарантирането на справедлив преход, както и запазване на социалната поносимост на цената на енергията за крайните потребители.

За нас е важно да се гарантира, че преходът ще бъде плавен и справедлив спрямо всички държави. Следва да отчитаме факта, че за страните с висок дял на въглища в енергийния им микс този преход ще изисква по-високи нива на инвестиции и ефективни мерки в социалната сфера. В тази връзка от съществено значение е да се осигури необходимото по обем и гъвкавост финансово обезпечаване на прехода на ниво ЕС.

Същевременно отбелязваме необходимостта от изготвянето на подробен анализ и оценка на въздействието на отражение на прехода към ниско-въглеродна икономика върху сектор „Енергетика” в национални условия.

Необходимо е да се отчете принципът за солидарност; да бъде прилаган той и да бъде призната по-високата цена за прехода, която ще бъде заплатена от държавите-членки с по-нисък брутен вътрешен продукт, както и необходимостта от насочването на адекватно финансиране на ниво ЕС за нуждите за целите на прехода в тези държави”, заключи Ивелина Василева.

6
Коментара по темата
6.
Бургазлия
14.09.2019 07:17:08
На вниманието на г-жа Ивелина Василева:
Според правилата за Европейски фонд за регионално развитие за 2014–2020 г. държавите членки за първи път трябва да разпределят задължителен минимален дял от наличното финансиране за изграждането на нисковъглеродна икономика:
-20 % от националните ресурси на ЕФРР в по-силно развитите региони;
-15 % в регионите в преход
-12 % в по-слабо развитите региони.
Така че цената е определена и би трябвало Василева да го знае това, а не да ни говори правни приказки. Иние четем и ние сме завършили университет, но нямаме партия зад гърба си.
5.
до 1
14.09.2019 06:36:24
Дъщерята на Ивелина учи в Германия от 2015 т. сестрата и зетя на тпразнодумец Ивелина работят в Община Бургас-съответно директор на общинско предприятие и началник отдел.
Ивелина Василева-Човек, който говори празни, безсъдържателни високопарни думи, не свързва думите с дела;.
4.
До 3
13.09.2019 21:35:22
Хич не ѝ пука
3.
До Ивелина Василева
13.09.2019 21:30:59
Г-жо депутат Ивелина Василева !
Защо не проверите какви боклуци внос от Италия гори ТЕЦ-Топлофикация Бургас-собствебост на Ковачки.
Гори РДФ отпадъци от Италия като тези в ТЕЦ Брикел.
Скоро започва отоплителния сезон и ще снимаме филм за Пушаците в кв.Лозово ,които обгазяват и целия Славейков.
Всикчо става тайно и но пушаците -черни сажди се стелят от кв.Лозово през Славеков чак до Пристанище Бургас.
Вземете мерки иначе ще обявим гражданско неподчинение и ще затворим пътя за НХК-то ако не стрете лудия Ковачки да гори Италианските боклуци РДФ в Топлофикация Бургас !
Ако не вземете мерки и отношение като министър на екологията ще направим протеста на връх изборите
2.
Милена
13.09.2019 20:11:21
Добре,че някой ще й обърне внимание
1.
Еко е
13.09.2019 19:57:20
Ивелина Василева,таз пък,града и затънал в миризми, отрови и прах от заводите наоколо,нищо НЕ направи за града ни.
Тоз е от някой град в Италия където учи дъщеря ѝ.
Услуга му прави,избори идват на загрижена се прави!!!!!!!!!!
  Добави Коментар
Певица нападна Джокович заради политичската му позиция Сръбският тенисист подкрепи студентските протести в Сърбия Британци се „хванаха за гушите“, заради този имот у нас Преди време англичанин купи порутената сграда на затворено училище и я превърна в място за настаняване
Колко пари биха получавали майките, ако взимаха заплата за домашните си задължения Изследване посочи сумата - точно 143 315 долара годишно Тръмп подписа тежки мита за Канада, Мексико и Китай Увеличава изгледите за повишаване на цените за американските потребители
България е внесла 15 560 работници за една година Руснаците най-често ползват синя карта за достъп до нашия пазар на труда Леден обрат с времето днес, ужасът започва Прогноза за времето - неделя, 2 февруари 2025 г. 
Петльовден е! 15 любими имена черпят, спазва се строга забрана за работа и секс Сретение Господне е един от дванадесетте велики празници през годината Нов инцидент с папа Франциск - препъна се, бастунът му се счупи Светият отец не успя да падне, сътрудници му се притекоха на помощ
Ще има ли мир скоро между Москва и Киев? Тагарев с коментар Най-малко 30 души загинаха при ожесточено сражение Фаталният екшън стана в Пакистан
Напусна ни Румяна Карадимчева Тя беше обичан радиоводещ Мъж застеля украински военен Атаките срещу службите за набиране на войници са редки, но се случват в Украйна