Децата ни са все по-депресирани заради смартфоните. Как да им помогнем?
Периодът на преход между детството и зрелостта винаги е бил изключително труден, както за самите тийнейджъри, така и за родителите им.
Всяко поколение има своя бунт срещу предишното, своите герои и своите драми.
Депресията е сред често срещаните проблеми на израстването и вероятно и вие ще си спомните собствените си ученически години, в които само Нирвана и Linkin Park отговаряха на душевното ни състояние.
Днешните тийнейджъри обаче се оказват много по-податливи на депресия заради смартфоните и социалните мрежи.
Само за 4 години броят на американските деца, които се чувстват непотребни и нещастни, е нараснал с 30 процента.
Именно тези чувства са сред класическите симптоми на депресията.
Джийн Туиндж, автор на книгата „iGen” (Поколението i) смята, че точно смартфоните са виновни и за ръста на опитите за самоубийство сред младите.
Само за 5 години (от 2012 до 2015) броят на тийнейджърите, които притежават смартфон, е нараснал до 73% в Щатите. Вероятно за България цифрите не са по-различни.
Тийнейджърите прекарват все по-малко време в реален контакт с приятелите си, като вместо това предпочитат виртуалната среда.
Тези, които са онлайн по повече от 5 часа на ден, са със 71% по-предразположени към депресия и опит за самоубийство.
„Защитени“ са само децата, които са в Мрежата по-малко от час на ден.
Основен проблем са социалните мрежи, в които цялото общуване е подчинено на „харесвам те-не те харесвам“.
Във възрастта, в която децата търсят своето аз, искат да бъдат популярни (бъркайки лайковете с истинско приятелство) и се стремят да водят живот, подходящ за публикуване онлайн, разочарованията са неизменен спътник на общуването.
„Реалното общуване между хората е най-добрия източник на щастие. Така е било в цялата човешка история. Социалната изолация, от друга страна, е сред основните причини за депресия и самоубийство“, обяснява специалистът.
Социалните мрежи дават фалшивото усещане за близост с много хора. Когато получаваме лайкове, мозъкът ни отделя хормон на щастието, който ни действа като наркотик.
Колкото повече лайкове получаваме, толкова по-щастливи се чувстваме.
Представете си какво се случва в сърцето и ума на един тийнейджър, който получи едва няколко харесвания на снимката си.
Или който сравнява собствения си нормален живот с уж бляскавия и изпълнен с хиляди интересни, забавни и готини случки живот на своите познати.
Дори възрастен човек, с установени принципи и характер може да се повлияе лесно от липсата на онлайн одобрение, какво остава за тийнейджърите.
Това, което ние като родители можем да направим, би трябвало да го прилагаме и за нас самите, за да не губим връзката си с реалния свят.
Как да предпазим тийнейджърите от смартфон депресия?
-Да ограничим времето, прекарано пред монитора. Семейните вечери и пътувания през уикенда ще ни помогнат да се сближим с децата си и да общуваме реално със семейството си. Не само „служебно“, по въпроси, свързани с изхранването и обличането.
-Да вдъхнем на децата си увереност и себеуважение. С думи и действия трябва да показваме на растящите ни деца, че ги харесваме такива, каквито са, че ги разбираме и подкрепяме дори когато ни затръшват вратата на стаята под носа. Дете, което расте в стабилна семейна среда и знае, че е ценено от близките си, по-трудно губи почва под краката си.
-Да обясним, че реалният и виртуалният живот са различни. Постването на снимки във Фейсбук не е гаранция, че някой си живее живота. Напротив. Има много доказателства, че можеш да изглеждаш супер онлайн, а реалният ти живот да е просто обикновен.
-Да се погрижим децата ни да имат достатъчно реални развлечения. Ходенето на спорт или на изкуство е изключително важно за хармоничното развитие на един човек. Не е задължително децата ни да станат спортисти или виртуозни музиканти, но благодарение на тези занимания, те ще имат своята среда и чувство за принадлежност.
Добави Коментар