Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Децата ни са все по-депресирани заради смартфоните. Как да им помогнем?

Ключови думи: деца, смартфони, как да откъснем децата от смартфоните, флагман

Периодът на преход между детството и зрелостта винаги е бил изключително труден, както за самите тийнейджъри, така и за родителите им.

Всяко поколение има своя бунт срещу предишното, своите герои и своите драми.

Депресията е сред често срещаните проблеми на израстването и вероятно и вие ще си спомните собствените си ученически години, в които само Нирвана и Linkin Park отговаряха на душевното ни състояние.

Днешните тийнейджъри обаче се оказват много по-податливи на депресия заради смартфоните и социалните мрежи.

Само за 4 години броят на американските деца, които се чувстват непотребни и нещастни, е нараснал с 30 процента.

Именно тези чувства са сред класическите симптоми на депресията.

Джийн Туиндж, автор на книгата „iGen” (Поколението i) смята, че точно смартфоните са виновни и за ръста на опитите за самоубийство сред  младите.

Само за 5 години (от 2012 до 2015) броят на тийнейджърите, които притежават смартфон, е нараснал до 73% в Щатите. Вероятно за България цифрите не са по-различни.

Тийнейджърите прекарват все по-малко време в реален контакт с приятелите си, като вместо това предпочитат виртуалната среда.

Тези, които са онлайн по повече от 5 часа на ден, са със 71% по-предразположени към депресия и опит за самоубийство.

„Защитени“ са само децата, които са в Мрежата по-малко от час на ден.

Основен проблем са социалните мрежи, в които цялото общуване е подчинено на „харесвам те-не те харесвам“.

Във възрастта, в която децата търсят своето аз, искат да бъдат популярни (бъркайки лайковете с истинско приятелство) и се стремят да водят живот, подходящ за публикуване онлайн, разочарованията са неизменен спътник на общуването.

„Реалното общуване между хората е най-добрия източник на щастие. Така е било в цялата човешка история. Социалната изолация, от друга страна, е сред основните причини за депресия и самоубийство“, обяснява специалистът.

Социалните мрежи дават фалшивото усещане за близост с много хора. Когато получаваме лайкове, мозъкът ни отделя хормон на щастието, който ни действа като наркотик.

Колкото повече лайкове получаваме, толкова по-щастливи се чувстваме.

Представете си какво се случва в сърцето и ума на един тийнейджър, който получи едва няколко харесвания на снимката си.

Или който сравнява собствения си нормален живот с уж бляскавия и изпълнен с хиляди интересни, забавни и готини случки живот на своите познати.

Дори възрастен човек, с установени принципи и характер може да се повлияе лесно от липсата на онлайн одобрение, какво остава за тийнейджърите.

Това, което ние като родители можем да направим, би трябвало да го прилагаме и за нас самите, за да не губим връзката си с реалния свят.

Как да предпазим тийнейджърите от смартфон депресия?

-Да ограничим времето, прекарано пред монитора. Семейните вечери и пътувания през уикенда ще ни помогнат да се сближим с децата си и да общуваме реално със семейството си. Не само „служебно“, по въпроси, свързани с изхранването и обличането.

-Да вдъхнем на децата си увереност и себеуважение. С думи и действия трябва да показваме на растящите ни деца, че ги харесваме такива, каквито са, че ги разбираме и подкрепяме дори когато ни затръшват вратата на стаята под носа. Дете, което расте в стабилна семейна среда и знае, че е ценено от близките си, по-трудно губи почва под краката си.

-Да обясним, че реалният и виртуалният живот са различни. Постването на снимки във Фейсбук не е гаранция, че някой си живее живота. Напротив. Има много доказателства, че можеш да изглеждаш супер онлайн, а реалният ти живот да е просто обикновен.

-Да се погрижим децата ни да имат достатъчно реални развлечения. Ходенето на спорт или на изкуство е изключително важно за хармоничното развитие на един човек. Не е задължително децата ни да станат спортисти или виртуозни музиканти, но благодарение на тези занимания, те ще имат своята среда и чувство за принадлежност.

2
Коментара по темата
2.
xxx
14.09.2019 01:56:12
tolkowa si praw
1.
XX
13.09.2019 14:48:06
никакво изследване, а плосък attribute mapping.
едно изречение не видях да доказва приччинноследствената връзка.
сигурно авторът ще твърди, че ако му залепят пера ще може да полети.
  Добави Коментар
ГДБОП разби организирана престъпна група Четиримата ѝ членове изнудвали за пари в София Надарена кака "омагьоса" нападател на Генк Пам представя себе си като дизайнер, но също така е модел
Предложение предвижда богатите страни да плащат 250 млрд. долара годишно за климата Финансовият въпрос е основната тема на спорове на преговорите на конференцията COP29 Залужни: Започна Третата световна война!      Според него началото ѝ се доказвало от привличане на военна помощ от Китай, Иран и Северна Корея за Русия
Слънчево и студено ще е утре, в планините ще превалява сняг В неделя и в понеделник ще е предимно слънчево  Кметът на Минерални бани остава под домашен арест От прокуратурата коментираха, че разследването продължава, като е възможно и повдигането на нови обвинения
Ракетата "Орешник" прелетяла до Днипро за 15 минути Тя е била оборудвана с шест бойни глави: всяка от тях оборудвана с шест суббоеприпаса Важно за шофьорите: Предлагат промени в регистрацията на коли Има нужда от облекчаване на режима по отношение на предоставяните документи
Русия превзе още територия в Източна Украйна Селото е разположено на 12 км северно от Курахово  "Пия вино от 4 бона и не знам къде се намирам" Това сподели холивудска звезда, разказвайки перипетиите си
Авариен ремонт затваря пътя Царево - Резово Движението ще бъде ограничено за 3 часа Над 1000 бегачи ще мерят сили в първия Полумаратон Бургас 2024 Надпреварата се провежда за първи път