Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Децата ни са все по-депресирани заради смартфоните. Как да им помогнем?

Ключови думи: деца, смартфони, как да откъснем децата от смартфоните, флагман

Периодът на преход между детството и зрелостта винаги е бил изключително труден, както за самите тийнейджъри, така и за родителите им.

Всяко поколение има своя бунт срещу предишното, своите герои и своите драми.

Депресията е сред често срещаните проблеми на израстването и вероятно и вие ще си спомните собствените си ученически години, в които само Нирвана и Linkin Park отговаряха на душевното ни състояние.

Днешните тийнейджъри обаче се оказват много по-податливи на депресия заради смартфоните и социалните мрежи.

Само за 4 години броят на американските деца, които се чувстват непотребни и нещастни, е нараснал с 30 процента.

Именно тези чувства са сред класическите симптоми на депресията.

Джийн Туиндж, автор на книгата „iGen” (Поколението i) смята, че точно смартфоните са виновни и за ръста на опитите за самоубийство сред  младите.

Само за 5 години (от 2012 до 2015) броят на тийнейджърите, които притежават смартфон, е нараснал до 73% в Щатите. Вероятно за България цифрите не са по-различни.

Тийнейджърите прекарват все по-малко време в реален контакт с приятелите си, като вместо това предпочитат виртуалната среда.

Тези, които са онлайн по повече от 5 часа на ден, са със 71% по-предразположени към депресия и опит за самоубийство.

„Защитени“ са само децата, които са в Мрежата по-малко от час на ден.

Основен проблем са социалните мрежи, в които цялото общуване е подчинено на „харесвам те-не те харесвам“.

Във възрастта, в която децата търсят своето аз, искат да бъдат популярни (бъркайки лайковете с истинско приятелство) и се стремят да водят живот, подходящ за публикуване онлайн, разочарованията са неизменен спътник на общуването.

„Реалното общуване между хората е най-добрия източник на щастие. Така е било в цялата човешка история. Социалната изолация, от друга страна, е сред основните причини за депресия и самоубийство“, обяснява специалистът.

Социалните мрежи дават фалшивото усещане за близост с много хора. Когато получаваме лайкове, мозъкът ни отделя хормон на щастието, който ни действа като наркотик.

Колкото повече лайкове получаваме, толкова по-щастливи се чувстваме.

Представете си какво се случва в сърцето и ума на един тийнейджър, който получи едва няколко харесвания на снимката си.

Или който сравнява собствения си нормален живот с уж бляскавия и изпълнен с хиляди интересни, забавни и готини случки живот на своите познати.

Дори възрастен човек, с установени принципи и характер може да се повлияе лесно от липсата на онлайн одобрение, какво остава за тийнейджърите.

Това, което ние като родители можем да направим, би трябвало да го прилагаме и за нас самите, за да не губим връзката си с реалния свят.

Как да предпазим тийнейджърите от смартфон депресия?

-Да ограничим времето, прекарано пред монитора. Семейните вечери и пътувания през уикенда ще ни помогнат да се сближим с децата си и да общуваме реално със семейството си. Не само „служебно“, по въпроси, свързани с изхранването и обличането.

-Да вдъхнем на децата си увереност и себеуважение. С думи и действия трябва да показваме на растящите ни деца, че ги харесваме такива, каквито са, че ги разбираме и подкрепяме дори когато ни затръшват вратата на стаята под носа. Дете, което расте в стабилна семейна среда и знае, че е ценено от близките си, по-трудно губи почва под краката си.

-Да обясним, че реалният и виртуалният живот са различни. Постването на снимки във Фейсбук не е гаранция, че някой си живее живота. Напротив. Има много доказателства, че можеш да изглеждаш супер онлайн, а реалният ти живот да е просто обикновен.

-Да се погрижим децата ни да имат достатъчно реални развлечения. Ходенето на спорт или на изкуство е изключително важно за хармоничното развитие на един човек. Не е задължително децата ни да станат спортисти или виртуозни музиканти, но благодарение на тези занимания, те ще имат своята среда и чувство за принадлежност.

2
Коментара по темата
2.
xxx
14.09.2019 01:56:12
tolkowa si praw
1.
XX
13.09.2019 14:48:06
никакво изследване, а плосък attribute mapping.
едно изречение не видях да доказва приччинноследствената връзка.
сигурно авторът ще твърди, че ако му залепят пера ще може да полети.
  Добави Коментар
Почина български кмет Сутринта Борисов се е почувствал зле и на мястото е пристигнал екип на Спешна медицинска помощ, който да го транспортира до болница bTV Cinema взривява новогодишната нощ Голямо браво! Мислех, че вече ще има само концерти на "Пайнер". Смело решение, поздравления, кефят се зрители 
3 млн. лева изкара Лили Иванова от концерт Билети от по 1000 лева за 2025 година вече са изкупени Тя ще довърши Басар Асад Поиска развод от съпруга си
Двама българи са арестувани в Сърбия след бой на магистрала До инцидента се е стигнало след като на магистралата се е образувала опашка от автомобили заради работни дейности на моста над река Ясеница Отвориха кина за голи Всички зрители били задължени да поставят кърпа под задните си части
Бургаски ученици показват в изложба връзката между Българи и Италия С нея ще отбележим 145 години от установяването на дипломатически отношения между двете държави Училища в САЩ минаха на 4-дневна учебна седмица Основната причина за преминаването към четиридневна учебна седмица е остър недостиг на квалифицирани учители, особено в областта на математиката, науката и техническите дисциплини
Отец Ромил разкри за жеста на бургаски депутат към църквата "Св. Димитър" Севим Али, който по вероизповедание е мюсюлманин, е поръчал, платил и дарил проскинитарии за уникалната икона Дъщерята на президента страдала от булимия Дарина, която е гостуваща актриса в най-големия български театър в две постановки, от години имала сериозен проблем с килограмите
Направиха фурор с филма за Гунди, но сега ги отрязаха за лента за Емил Димитров Въпреки че историята му заслужава да бъде разказана и видяна, те отново срещат пречки След Нова година ще поскъпне смяната на лична карта От 18 ще скочи на 30 лева