Колко струва една разрушена дюна? Според закона, най-много 10 хил.лв.
Делото срещу Иван Нончев и Манол Пазвантов, които са обвинени за това, че през януари т.г. разрушиха защитена дюна в местността „Каваци“, ще се разгледа по глава 28 от Наказателния кодекс – казано по друг начин, съдът счита престъплението за леко и вероятно ще се стигне само до заплащането на глоба в рамер между 3 и 10 хил.лв. До този парадокс се стигна, след като на разпоредителното заседание днес стана ясно, че в обвинителния акт не е вписан размер на нанесените материални щети.
Започва делото за разораните дюни на къмпинг Смокиня
А какъв може да е въпросният размер? На колко всъщност се оценя една защитена дюна, образувана от природата в продължение на стотици, че и хиляди години и приютяваща уникални растителни и животински видове, които остават без хабитат? Струва ли 10 хил.лв. такъв обект?
Всъщност това са малка част от въпросите, които озадачените журналисти от бургаската гилдия задаваха след края на разпоредително заседание, където ръцете на съда буквално бяха вързани от съществуващото законодателството.
Мотивите на съда в лицето на съдия Катя Господинова са в общи линии, че престъплението не е тежко според закона. В обвинителният акт не е описана стойност на щетите, а подсъдимите не са осъждани. Това на практика значи, че те се освобождават от наказателна отговорност и за извършеното престъпление се налага административно наказание – вероятно под формата на глоба, предвидена от Наказателния кодекс в размер на... между 3 и 10 хил. лв.
Ето го бургазлията Иван Нончев, задържан заради скандала с унищожените дюни
Тези мотиви обаче всъщност са без значение, защото при съществуващите обстоятелства, Съдът, който е задължен да спазва Закона, не е направил нарушение. Проблемът е не само в самия закон, ами и в начина, по-който третира щетите по защитени територии – в случая дюна. Как да измерим сумата на нанесени щети? Да преценим колко струва една песъчинка?
Реално размерът на щетите е, както прокурор Ангел Георгиев описа на днешното разпоредително заседание, „неизмерим“ и „необратим“. Стойността на една дюна не е само културна, обществена или историческа. Тя е и част от наследството, което природата ни е оставила на наша територия.
И в този смисъл щетите са неизмерими, а разрушението – необратимо.
Така че, българи без криминално минало, събирайте по 10 хил.лв. за глобата, предвидена от Закона, и нека задружно отидем да разрушим всички дюни по Черноморието. Да наблегнем особено на тези, които пречат на гледката. Барем отдолу открием някое заровено съкровище, което можем да оценим реално.
Пък на природата, майната й!