Най-противоречивата дата в новата история на България
Днес се навършват 75 години от най-противоречивата дата в новата история на България. 9 септември 1944 г. - кървав преврат, довел до ликвидирането на демокрацията и частната собственост, почернил живота на стотици хиляди българи, или революция, сложила началото у нас на комунистическата утопия.
Историци маркират знакови места за 9 септември, БСП: фашизъм
Какво се е случило
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. е свален кабинетът на Константин Муравиев и на власт идва правителство на Отечествения фронт, начело с Кимон Георгиев. Това става докато части от Трети украински фронт на Червената армия преминават река Дунав и окупират България.
По-рано - на 5 септември 1944 г. СССР прекъсва дипломатическите си отношения със София и обявява война. Това става въпреки обявения от правителството на Муравиев неутралитет 10 дни по-рано.
Причините за събитията от 9 септември
Мотивът на Москва е, че България продължава да е част от нацисткия лагер и действа в полза на Берлин. Но на 8 септември София спира да е неутрална и обявява война на Германия. Това обаче не спира съветската окупационна армия.
Първоначално съветските войски са посрещнати с цветя и радост от българското население. Обикновените хора се надяват Русия да сложи край на политическата нестабилност в София и да наложи мир в страната. Не се случва нито едно от тези две неща.
Окупационните сили имат ясни нареждания да действа точно като такива, да смажат всяка съпротива сред местното население и да помогнат за налагането на социалистическия строй в България.
В началото на 1945 г. съветският лидер Йосиф Сталин пише до водача на Комунистическата партия в Югославия Йосип Тито: „Настоящата война не прилича на тези от миналото, всеки, който е окупирал дадена територия, въвежда в нея своята собствена социална система. И я налага до това разстояние, до което е могла да настъпи неговата армия.”
Последствията от станалото на 9 септември
Събитията на 9 септември са последвани от вълна на насилие. Тези масови беззакония продължават няколко месеца и постепенно са поставени под контрол от властите със създаването на т.нар. „Народен съд” в края на 1944 г.
Според различни оценки броят на убитите през този период е между 20 000 и 200 000 души. Осъдените на смърт от „Народния съд” са 2 730 души — министри, депутати, журналисти, банкери, кметове, свещеници, земевладелци, учители.
Защо 9 септември е важен
Събитията от 9 септември 1944 г. все още не са получили единодушната оценка на историците.
В историографията отпреди 1971 г. по пропагандни причини се твърди, че това е „народно въстание”, а не съветска окупация.
Оттогава до 10 ноември 1989 г. събитията на тази дата получават определението „социалистическа революция”.
След падането на комунистическия режим през 1989 г. станалото на 9 септември е определяно като „военен преврат”.
кое се възстановява от тази дата бе кретен?!
всяка седмица в медиите има новина как бокичът (все още) възстановява нещо построено от комунистите.
автентичните боклуци кат теб (предимно от сдс) само крадоха под лозунга "тухла върху тухла да не остане" (цитат на дс агента, сетне областен от сдс стефан стоянов - бащата на любимеца на запада - коня)...
това е денят в който децата на боклуците, които бяха още по-безродни боклуци от родителите си извършиха преврат и окрадоха България.
Народният съд идва после, с решение на тримата големи и най-вече по настояване на чърчил и е проведен по времето на демократа кимон георгиев.
това са фактите, а не лъжите, които пускате за дебилите....
я вижте, като сте толкова отворени, евроатлантическите учебници дали ще намерите тази дума за дори един режим на балкана?!
аман от слабоумни редакторчета - деца на демокрацията!
Един повярвал си премиер се разпорежда с всичко все едно му е бащиния. На челните места сме по корупция и цензура в медиите.