Окончателно: „Флагман” осъди парламента и прокуратурата за откази да предоставят обществена информация
„Флагман” спечели две съдебни дела, свързани с непредоставен достъп до обществена информация.
Едното е срещу прокуратурата и е свързано с начина на регистриране на срещите на главния прокурор. То бе провокирано от скандала „ЦУМ-гейт”, при който стана ясно, че Сотир Цацаров е провел неоповестена публично среща с бизнесмени, единият от които се оплака от оказван му натиск.
Второто дело е срещу Народното събрание, което отказа достъп до преписки, показващи начина на извиняване на отсъствия на депутатите.
Казусът с прокуратурата стартира през юни 2017 г., когато журналист от „Флагман” постави по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) към главния прокурор няколко въпроса, сред които: записват (регистрират) ли се официалните му срещи; ако да – в каква форма; в записите съдържа ли се информация за дата, час, място, участници…
От администрацията на Сотир Цацаров решиха, че изобщо не трябва да отговарят на заявлението за достъп до информация, което е недопустимо по закона. Въпреки елементарния съдебен казус, той се влачи две години на две инстанции.
Административен съд – София град (АССГ) излезе с решение сравнително бързо – на 14 ноември 2017 г. То постанови, че мълчаливият отказ на прокуратурата е недопустим.
От администрацията на главния прокурор решиха да обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Той пък насрочи делото чак за… април 2019 г.!
Окончателното решение на ВАС излезе на 19 август 2019 г. и то потвърждава решението на долната инстанция.
„Както неведнъж е приемал ВАС в постоянната си съдебна практика - отказът да бъде предоставена информация, независимо от основанията, включително и когато органът приема, че търсената такава не е обществена, може да бъде само изричен и се постановява с мотивирано решение, а мълчалив отказ по ЗДОИ е недопустим”, посочва съдебният състав.
До момента прокуратурата все още не е изпълнила съдебното решение и не е предоставила отговори на журналиста от „Флагман”.
Казусът с парламента пък стартира по повод искане за достъп до преписките, свързани с извиняването на отсъствията на народните представители.
От администрацията на парламента отказаха да предоставят информацията с аргумента, че тя е „свързана с оперативната подготовка на актовете на Народното събрание и няма самостоятелно значение”.
Не така мисли обаче съдът. АССГ отмени отказа за предоставяне на информация с решение от 3 юли 2019 г. То е окончателно, тъй като според промените в Административно-процесуалния кодекс от миналата година делата по ЗДОИ вече са едноинстанционни.
По повод двете решения, осъждащи прокуратурата и Народното събрание, адв. Александър Кашъмов от Програма „Достъп до информация” коментира пред „Флагман”: „Смятам, че тези решения са важни и показват на такива институции, които мислят, че стоят по-встрани от изискванията за прозрачност и отчетност, че също са длъжни да дават информация на гражданите. Още повече че в случая ние говорим за информация, която е от важно значение за разкриване на практики на почтеност и непочтеност от страна на висши държавни фигури”.
Адв. Александър Кашъмов защитаваше интересите на „Флагман” в съда и по двете дела.
Защото така е в демокрациите...
Пиши нещо срещу меркел и системата в германия да видиш колко бързо ще те изтрият... а след време ще раьбереш, ме това не е било всичко..ю
сега и няколко въпроса до кмета за чистотата на въздуха в Бургас...
Вие сте абсолютен фейк нюз и ви посещавам само за забавление и не само аз де ;)