"Обединени патриоти" със законопроект за възрастните хора, гарантиращ доход от поне 350 лв.
„Обединени патриоти” (ОП) предлагат изцяло нов закон за възрастните хора, гарантиращ минимален доход за българските пенсионери, равен на линията на бедност.
НФСБ и ВМРО се обединиха около идеята, като депутати от коалиционната формация дадоха брифинг в парламента.
Александър Сиди обясни, че в момента интересите на възрастните хора са защитени в десетки закони. Сега целта е това да става през един нормативен акт.
Новият законопроект бил изготвен от „много сериозен екип”.
„Няколко са основните положения в този закон. Едното е гарантиране на нормален, на достоен начин на живот на възрастните хора чрез приемането им в общностите, чрез създаване на различни начини, чрез които тези хора да бъдат включени като една сериозна част от българското население, във всички онези социални услуги, във всички онези доброволчески инициативи и всякакви други такива, които всяка една местна общност прави”, обясни Александър Сиди.
Според законопроекта ще се създава съвет от старейшини във всяка една община. Това щяло да гарантира достъп до обществените услуги, възможности за създаване на местен клуб и за защита на интересите на общността пред местните и държавните власти.
Гвоздеят на този закон обаче бил свързан с гарантиране на достойни доходи на възрастните хора, което било и предизборно обещание на ОП.
„С този закон ние гарантираме на възрастните български граждани да получават допълнително материално стимулиране от държавата до размера на прага за бедност, с което всъщност успяваме да решим този въпрос, за който сме говорили много пъти и по време на кампанията – една задължителна минимална издръжка от държавата по ред, установен от закона за социално подпомагане, която да допълва получените от него доходи до официалната линия на бедност в страната за съответната година, приета с акт на Министерски съвет”, каза още г-н Сиди.
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов добави: „Най-важното, може би, практическо приложение и смисъл на този закон е, че ние поставяме границата, прага на бедност като минимална сума, с която трябва да се разпорежда всеки пенсионер в България – 346 лв. В момента от 209 лв. минимална пенсия ние поставяме в този закон задължението на държавата да гарантира тази сума, поетапно естествено, и ще настояваме този закон да бъде подкрепен, да бъде приет. Искам да благодаря на колегите от ВМРО, които основно с техни специалисти подготвиха този закон и да подчертая, че това е една обща цел, задача и предизборен ангажимент на „Обединени патриоти”.”
Симеонов изкоментира още: „Както виждате, в новия състав на парламентарната група на „Обединени патриоти” имате срещу себе си действени хора, които от първия ден реализират програмата си, която до момента беше възпрепятствана, за съжаление, неведнъж, не два пъти, от тази част от ОП, която вече не е между нас.”
За този закон били правени неколкократно опити да бъде прокарван, но това не било прието в самата парламентарна група на ОП.
Симеонов припомни, че вчера бил одобрен пак техен закон, свързан с облекчение на работодателите, на които се дава възможност да стимулират осиновителите на деца, като съответните суми им се признават за разход.
„Очаквайте една дейна група, която работи в синхрон със своите ангажименти отпреди изборите”, заяви още лидерът на НФСБ.
На въпрос колко биха стрували на бюджета промените, съпредседателят на парламентарната група на ОП Искрен Веселинов отговори, че ще е около половин милиард лева на година.
Той подчерта, че става въпрос за допълващо плащане за хора, които имат пенсии в резултат на трудова дейност.
Предлага се това плащане да замества и ред други обезщетения, свързани с отопление за зимата и т.н.
Т.е. съвкупният нов разход за бюджета щял да е около 1 млрд. лева, но с приспадане на обезщетенията щяло да стане около 500 млн. лв.
Тук ОП влизали изцяло в тона на ГЕРБ, които казвали, че минималната пенсия не може да стане 300 лв., защото не би било справедливо да се стимулират хора, които не са имали съответни осигурителни вноски.
Мярката в случая щяла да касае само хора с пенсия от трудов стаж.
„Просто ние казваме – българският пенсионер над 65 г., който не достига линията на бедност, има право да заяви подкрепа от държавата и да я получи. Много просто, без административни разходи и справедливо”, посочи Искрен Веселинов.
В преходните и заключителните разпоредби се предвиждало това да стане на три стъпки – на 30%, на 60 и на 100% за следващите три години.
От ОП се надяват да стартира дебат, в който да участва и най-голямата партия ГЕРБ, от която най-вече зависи прокарването на закона.
Айде модераторе - трий трий бързо коментара докато не са го одобрили масово хората!!
Днес ще ми се барат пак на благодетели ????
ПовЕрвахме им ! Току що ...
2. Не трябва да имат таван на пенсиите
3. Парен каша духа и затова няма да ви се вържат втори път
..ако си работил 8месеца и разболял -вземаш минимума от 550евро .Поне тези които обещават да покажат информираност за езистенсминимума и да не си и помислят че хората не знаят ..Една минимална пенсия от 520лева е поносима.като начало.Имаше един политик който предложи и обеща 500лв минимум.