Румен Радев разбуни парламента с критична реч – обвини властта в необуздана корупция по високите етажи
Новата парламентарна сесия започна с обръщение на президента Румен Радев към народа и Народното събрание. Речта на държавния глава обаче разбуни обстановката.
Радев обяви, че у нас е налице „необуздана корупция по високите етажи на властта”. Той отправи куп критики към управлението, като според него се отнема власт от народа за сметка на тесен кръг хора.
Речта на президента предизвика ответ от страна на властта. В изказването си по повод новия политически сезон председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова обвини Радев, че вместо да олицетворява обединението на нацията, той внася разделителни линии.
Според нея Румен Радев може да остане в историята като най-негативният президент, внасящ заплахи за обществения мир.
В речта си държавният глава обяви: „Необузданата корупция по високите етажи и ширещата се престъпност, особено в малките населени места, изискват законодателните и контролни функции на Народното събрание да се съсредоточат върху укрепването на върховенството на закона, гарантиране на физическата сигурност на българските граждани, неприкосновеността на тяхната собственост и очакваното от всички възмездие за престъпилите закона. Много са и мерките, които трябва да бъдат предприети за справяне с бедността и демографската криза и за повишаване на конкурентоспособността на българската икономика.”
Думите на президента предизвикваха спорадични недоволни подвиквания от страна на депутати откъм дясната част на залата.
Румен Радев обяви и че не може да има ефективно управление без пълноценен парламентарен контрол върху изпълнителната власт.
Той поиска въвеждане на нови мерки и правила, едно от които е премиерът да се явява в Народното събрание поне веднъж месечно, за да дава отчет по програмата на управлението.
Освен това трябвало да се прекрати практиката излишъкът да се харчи от правителството без обосновка. Това било в разрез с добрите практики и генерирало корупция.
Според Румен Радев все повече промени в закони се приемали през преходните и заключителните разпоредби, което елиминирало дебата и гражданското участие.
Отдавна бил назрял моментът и за повече децентрализация и самостоятелност на местната власт. В момента общините зависели от благоволението на правителството, а то обикновено действало от гледна точка на тясно партийни интереси.
Президентът поиска и разширяване на възможностите за пряко участие на гражданите в управлението чрез промени в закона за референдумите.
Машинното гласуване да бъде осигурено в нормативно и техническо отношение, призова още Румен Радев.
Според него трябва да се даде възможност на българи с двойно гражданство да се кандидатират за изборни длъжности – президент, вицепрезидент и народни представители. Това щяло да стимулира български граждани, натрупали знания и умения в по-развити държави, да ги пренесат у нас.
В заключение Румен Радев пожела България да се превърне в нормална европейска държава с активно гражданско общество и с върховенство на закона.
Той предупреди, че улицата може да помете статуквото.
Няма авторитет като има такава жена до себе си.
Какво искаш да свърши президента като е с орязани правомощия? Човекът поне не мълчи, а казва истината на висок глас. Ако създаде партия, ще има голям потенциал да управлява. На народа му е дошло до гуша от непочтени некадърници, но на този етап няма алтернатива, жалко.
И ако не превеждаха на чужденците, по добре ли щеше да бъде на комплексарската ти душица, докато те управлява същата тиква?
... и после същият тия автор стана най голямия подръжник на Бойко.
Така навремето и Касабов пишеше срещу Валерката, а сега му е "дясната ръка"
Президента е мъдър и морален държавник.
Тоя червен боклук какво е свършил? Столетницата какво е свършила(освен няколкото фалита на държавата). Повечето от коментиращите са толкова прости, че от злоба се давят!
Боклука бил мъж-хаха! Като е мъж за кво се крие зад бсп, що не излезе сам на изборите?
А опозицията пищи, защото истината не й харесва ! Такова ГОЛЯМО КРАДЕНЕ НИКОГА НЕ Е ИМАЛО!
така е в демокрацията - въпрос на ценности.