Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Знаете ли какви са ви правата при отменени или закъснели автобуси

Когато закъснението се очаква да бъде повече от 90 минути, тогава за потребителите възникват правата на храна, напитки и нощувки до 80 евро – в зависимост от периода на изчакването
Ключови думи: автобусът закъснее, права на чакащи автобус, права на пътници, игнат арсенов кзп, комисия за защита на потребителите, права на пътници автобусът закъснее, флагман

При закъснение, отменени рейсове или премаршутиране пътуващите с автобус на разстояние над 250 километра имат право на обезщетение, а в някои случаи и да се откажат от пътуването и да получат обратно парите си за билета. За това информира Игнат Арсенов, директор „Контрол на пазара” в Комисията за защита на потребителите (КЗП). Той направи важно уточнение, че законодателството е единно за Европейския съюз и правилата важат при пътувания на територията на Република България, в друга държава членка на ЕС и между държавите членки, стига да е спазено условието за минимално разстояние над 250 километра между точката на заминаване и тази на пристигане. И изтъкна, че пътниците в ЕС имат най-много права и са най-защитени спрямо всички останали в света. А при проблеми могат да разчитат на съдействието на мрежата Европейски потребителски центрове, каквото бюро има и в България. 

„Когато закъснението се очаква да бъде повече от 90 минути, тогава за потребителите възникват правата на храна, напитки и нощувки до 80 евро – в зависимост от периода на изчакването. Ако закъснението е над два часа, пътниците може направо да се откажат да пътуват и да си получат парите обратно”, обясни Арсенов. 

Когато възникне техническа авария на самото превозно средство или друг проблем, превозвачът трябва незабавно да се погрижи за пътниците на място и да ги превози до крайната дестинация. „Ако автобусът се развали на средата на магистралата, няма как в рамките на час компанията да достави храна и напитки, но тя трябва да осигури възможно най-скоропридвижването на пътниците до крайната дестинация. Иначе те могат да претендират допълнително парично обезщетение в размер на от 50% до 100% от цената на билета”, обърна внимание Арсенов. 

Обезщетението при повреден или изгубен куфарпък е в размер на до 1200 евро за единица багаж. Ако чантата е загубена, пътникът ще трябва да докаже стойността на вещите, които са били в нея, тъй като в противен случай обезщетението може да бъде платено на килограм загубен багаж. „Обикновено трябва да пазим касови бележки, които показват какво е имало вътре, кога е купено, на каква стойност.Например, ако в багажа имаме едни обувки, които са купени преди пет години, чрез касовата бележка може да се установи, че те са много стари, което означава, че имат голяма амортизация и не струват толкова, колкото са стрували при покупката”, посочи Игнат Арсенов. 

Когато пътниците имат проблем, възможно най-скоро да се обърнат към превозвача, като това е особено важно при багажите. „При забавен багаж има 7-дневен срок. Много често хората мислят, че след подаването на протокол на гише „Рекламация на багажа” с това приключват техните задължения. Но те трябва да уведомят и превозвача, тъй като, ако той не е знаел, може да им се прекратят правата”, подчерта експертът. 

При липса на отговор от автобусната компания повече от три месецаили получаването на неудовлетворяващ такъв, пътниците следва да се обърнат към Европейския потребителски център към Комисията за защита на потребителите. Когато превозвачът е регистриран на територията България, те могат да потърсят съдействието на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”. „Ако не получат това, което считат, че им се полага, нека не оставят въпроса неразрешен, да бъдат активни, да не се отказват. Има и извънсъдебни механизми за решаване на потребителски спорове – в България функционират помирителни комисии, има и съдебна администрация, до която се стига на следващ етап”, препоръча Арсенов.

2
Коментара по темата
2.
един дивак каза
01.09.2019 19:22:12
Пътниците в ЕС имат най-много права и са най-защитени спрямо всички останали в света?!А Япония къде я забравихте,а?
1.
Heheh
01.09.2019 11:01:52
Значи ако имаш 2 годишен компютър или фотокамера в багажа трябва да пазиш и касовата бележка. Глупаци.
  Добави Коментар
Тези храни могат да ви разболеят от рак Полуфабрикатите, като колбасите и различни месни изделия, често съдържат значителни количества подобрители на вкуса, стабилизатори, аромати и консерванти Нечуваният феномен "Гръмотевичен сняг" удари Земята Знаете ли какво представлява?
Отваря топ ресторант в Истанбул Актьорът, известен с ролите си в успешни турски сериали, е развил страст към готварството през пролетта на 2023 г. Бивша звезда на Нова разкри шокиращи подробности за миналото си и любовната драма със съпруга си! Тя разкри за първи път за най-тежкия момент в кариерата си като млада репортерка, когато била на крачка от това да изостави телевизионната журналистика.
Отказано е вписване на старостилната православна църква Тя е потенциална заплаха за държавата, заяви премиерът при изслушването в Народното събрание Костадин Костадинов се помисли за Тръмп: Поиска България да се обедини със Северна Македония Аналогичен е случаят и с Южна Бесарабия, смята лидерът на Възраждане
Лос Анджелис не може да се справи с пожарите, защото дари запасите си на Украйна, смята синът на Тръмп Позицията му подкрепа и Илон Мъск Организират среща във връзка с инвестиционно намерение върху терена на бившия Колодрум Тя ще се проведе в залата на Общинския съвет на 16 януари
Президентът поздрави Алберт Попов за историческата му победа в ските Успехът му донесе жадувана радост на всички българи, очакващи този триумф вече 45 години, каза Радев Показа гаджето си Въпреки че вече му роди три дъщери, Стоян, който има брак близнак, все още не се е бракувал за туркинята
Сарафов с писмо до Киселова за имунитетите на Лена Бориславова, Ибрямов и Рангелов Главният прокурор очаква Народното събрание да предостави информация на държавното обвинение Разведе нов мъж В момента е с богат транспортен бос