КОЦ Бургас стартира инициативата „ОнкоХелп“, за да има информирани пациенти
Комплексният онкологичен център (КОЦ) Бургас стартира инициативата си „ОнкоХелп“ , с която цели да проведе серия от обучителни лекции за това какво се случва с пациентите, диагностицирани с онкологично заболяване.
Интересът към встъпителния семинар с тема: „Диагноза рак – какво следва?“ бе изключително сериозен. Залата в КОЦ Бургас не успя да събере желаещите.
Срещата откри проф.д-р Христо Бозов, управител на КОЦ Бургас, който представи д-р Ася Консулова и обясни, че това е началото на традиционна ежемесечна инициатива, за да могат пациентите да са информирани и вземат най-правилното решение за своето лечение. Д-р Ася Консулова направи изключително интересна презентация, която Флагман.бг предава на живо. (ВИЖ ТУК)
„Диагнозата рак е трудна, тежка и променя живота на цялото семейство. Заради това на много места в света се говори, че това е болест на семейството. Със серия от лекции искаме да бъдем полезни на всички вас“, каза д-р Ася Консулова.
Онкологът разясни какви са опасностите от погрешната информация, която залива социалните мрежи и различни информационни източници в интернет. В световен мащаб пациентите провеждат консултация с онколога си средно 15 минути, което е крайно недостатъчно, а след това си набавят собствена информация. Отделно пациентът споделя между 28 и 50 % за състоянието си с лекаря и като цяло е нужна по-добра комуникация.
Именно заради това КОЦ Бургас стартира социалната инициатива, която ще се провежда всеки месец.
Д-р Ася Консулова, медицински онколог с множество научни публикации и специализации зад гърба си коментира пред Флагман.бг, че е присъствала на подобни разговори в чужбина и винаги те са били изключително ползотворни.
„Когато трябва да започне лечението на даден пациент, решението се взема от цял екип, а в него участва и пациентът. Необходимо е той да е достатъчно информиран и запознат с болестта си, за да вземе информирано решение как да протече лечението му. Това ще подобри осезателно резултата“, изтъкна д-р Консулова.
Медицинският онколог маркира, че за съжаление здравната култура на българина не е на високо ниво и липсва практиката да се правят профилактични изследвания, а това е в основата на поддържането на доброто здраве.
Д-р Ася Консулова отбеляза, че страната ни изостава прекалено много и е нужно риемането на национална антиракова стратегия, за да е ясно как ще се развива онкологията. На много места в Европа напримен срининга вече се премахва, а в България дори не е въведен.
Вижте видеото от лекцията на д-р Ася Консулова.*Възможно е при някой от потребителите да не се чува добър звук, използвайте слушалки или гледайте видеото от мобилния си телефон