Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Криптовалути: Какво представляват и как ще променят света?

Криптовалутите са може би най-голямата заплаха за традиционните монетарни политики
Ключови думи: блокчейн технология, Криптовалути, монетарни политики

Живеем в такива времена, че посоката, в която поема светът, до голяма степен зависи от развитието на технологиите. Ставаме свидетели на пълна автоматизация, в която човешката намеса започва да се превръща в излишен елемент.

Една от най-вълнуващите теми за последното десетилетие със сигурност е блокчейн технологията и производните от нея криптовалути. Но за да може човек да разбере потенциала им, той трябва да вникне много детайлно в самата концепция и да проумее каква е целта на масовата интеграция на тази технологична иновация.

Криптовалути

На първо място трябва да се дефинира самият термин криптовалути. Това са дигитални или цифрови активи, създадени да функционират като средство за обмен, което използва криптография за осигуряване на финансови транзакции, контрол на създаването на допълнителни монети и проверка при прехвърлянето на активи.

Криптовалутата в повечето случаи е изцяло децентрализирана – тоест няма централен орган (правителство, институция или личност), които да я контролират. Повечето финансови институции в днешно време са централизирани  - точно това е и основната причина, поради която криптовалутите са проектирани по такъв начин, че да бъдат по-резистентни, ефикасни и демократични.

Традиционните финансови системи

Криптовалутите са може би най-голямата заплаха за традиционните монетарни политики. Именно заради това регулаторите се страхуват да погледнат по-оптимистично на дигиталните активи, като така те буквално задушават нововъзникналата индустрия. Както казва комисаря на американския финансов регулатор (SEC), на така наречените криптовалути им трябва пространство за да могат да се развият като технология.

Този контрол, който се налага върху блокчейн пространството и в частност управлението и разпространение на криптовалути може да се окаже пагубен за цялата криптосфера, тъй като без обстойни анализи, регулаторите решават да ограничат употребата на тези активи.

Разбира се, че трябва да има ясни регламенти относно тази индустрия. Но да не забравяме все пак, че именно тези законодатели имат конфликт на интереси. Те се пристрастни, тъй като за тях традиционното банкиране е статукво и не се нуждае от промяна.

Дали това е истината обаче? Не застарява ли тази система? Едно е ясно – закърнялата световна финансова политика не е толкова ефективна, колкото може да бъде. Има огромно поле за развитие, стига правителствата да разберат, че децентрализацията не води до хаос – напротив, така ще има систематизация и прозрачност.

Балонът наречен „Криптовалути“

Мнозина странят от криптовалутите, поради простата причина, че за тях това е поредния финансов балон, който рано или късно ще се спука. Волатилността на този клас активи не е като при другите финансови инструменти. Един типичен пример за това е случилото се с цената на Биткойн в края на 2017г. – както и на всички останали алткойни.

Тогава, сякаш от никъде и за отрицателно време, цената на биткойн стигна до $20,000 за една монета. През същата година, BTC се оценяваше на под $1,000. Ръст от близо 2,000% в рамките на една година – разбира се, че ще има хора, които да се страхуват.

Но не можем да бъдем предубедени, че този „балон“ ще се спука, тъй като има още много да се учи за тази технология. Едно е сигурно – за да се случи подобна финансова катастрофа, всичките активи (и Биткойн, и алткойните) трябва да бъдат занулени, което изглежда много малко вероятен сценарии.

Заключение

Светът може и да не е готов за масовото приемане на криптовалутите, но със сигурност трябва да се движи в тази насока. За да може всичко да функционира нормално, трябва да се създадат ясни правила, които да са рамката на тази индустрия. Докато, обаче, хората приемат дигиталните активи като нещо, което няма да просъществува и скептицизма им пречи на това да се види цялостната картина, дигиталното бъдеще остава на заден план, а ние ще продължаваме да имаме безвъзвратно доверие в тези остарели системи. Все пак – „Без промяна, няма място за развитие, а без страха няма промяна.“

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Шокиращо: Твърдят, че първата съпруга на Димо Алексиев го зарязала заради... Алексиев има тежки проблеми с алкохола и... дрогата? Предизвикан е на бой Любовната драма за Беба може да влезе в клетката за ММА, ако зависи от Велин...
"Взриви" телевизията Димо Алексиев произнесе присъда в Игрите, деликатна подробност е, че в момента той е зад решетките Вярно ли е, че хората във връзки всъщност са по-щастливи от необвързаните? Ето какво казват експертите
„За“ и „против“ прошката след изневяра Да останеш във връзка с някого, който е изневерил, понякога може да бъде нараняващо 4-те зодии, които ще намерят нова любов Вижте кои са те 
За бургазлии това е перфектното предястие - калмари с чуден чеснов сос Това е тайната рецепта на хората от морето  Президентският вот в Румъния: На първи тур води критик на НАТО, социолозите му даваха едва 5% Калин Джорджеску получи 22 на сто подкрепа 
7 нездравословни храни, които да избягвате Инстантни спагети са едни от тях Българските гори са едно от местата с най-голямо биоразнообразие в Европа
„Жени като Дебора Михайлова“: Урсула фон дер Лайен спомена българката на Деня срещу насилието над жени (ВИДЕО) Една на всеки три жени става жертва на насилие в някакъв момент от живота си Близо 5% от българите са пристрастени към спиртните напитки За 2024 г. страната ни се нарежда на осмо място по консумация