Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

На Петрова нива възстановяват „Картографския образ на Странджа“

петрова нива, странджа, тракия, изложба, картография, новини
Ключови думи: петрова нива, странджа, тракия, изложба, картография, новини

Идеята за изложба, която да събере всички картографски изображения на Странджа – съхранени в световните архиви и картографските колекции, възниква още през 80-те години на миналия век. Проектът за нея е част от дейността на Програмата за научни изследвания на Странджанско-Сакарския край, базирана в гр. Малко Търново.

За началния замисъл днес може да се съди най-добре по събраната богата колекция от карти, по съдържанието на периодично издаваните томове на „Странджанско-Сакарски сборник“ или по двутомника „Странджа – древност и съвремие”, най-солидното до XXI век издание за тази забележителна европейска планина, поделена между България и Турция.  

Създадената в края на 90-те години експозиция „Картографският образ на Странджанския край през вековете” е част от тези усилия на българската научна общност. Изложбата е представена още тогава в Малко Търново – в Дяковата къща,  седалище на Програмно-координационния център за научни изследвания и на енциклопедията (тази красива възрожденска сграда е принадлежала на една от големите православни български фамилии на Тракия – рода Дякови).

По-късно изложбата е представена с голям успех в Центъра „Знаме на мира” в Аркутино. По изрично желание на проф. Ал. Фол Програмно-координационният център дарява експозицията на утвърждаващата се тези години Национална гимназия за древни езици и култури (НГДЕК).  

През 2006 г. Българският изследователски институт във Виена към Министерството на външните работи, Главно управление „Архиви“ при МС и Международният търговски и културен център ГЕОПАН – Бургас организират незабравимо представяне на планината Странджа, като възстановяват изложбата и я показват с голям успех в Дом „Витгенщайн” във Виена (08.06.2006 – 30.06.2006). Проявата е обогатена и с приносните доклади на Валерия Фол и Даниела Агре.

Събитието във Виена става повод да се заговори в тамошните културни и научни среди за необходимост от формиране на еврорегион „Странджа“ между граничните български общини.  

С времето заложените в тази изложба идеи стават все по-актуални. Съвременните карти показват, че българо-турската граница, по-голямата част от която минава през Странджанско-Сакарския край, вече е граница и на Европейския съюз с Република Турция. Но същевременно тази граница разсича една исторически важна за ЕС римска провинция, която по всяка вероятност дава и името на целия европейски свят – Провинция Европа. 

Новото издание на изложбата, което започва на Петрова нива през 2019 г., ще обхване всички странджански и сакарски общини от Царево до Ивайловград включително. В нея за пръв път ще бъдат представени сведения и дневници на дипломати, пътешественици, изследователи, разузнавачи, които характеризират по особено любопитен начин европейските познания за района и развитието им през последните няколко века. Работата по възстановяването, популяризирането и развитието на изложбата е започната от Програмно-координационния център за научни изследвания ЕКОПАН – Малко Търново, продължена от Международния търговски и култу- рен център ГЕОПАН – Бургас, подкрепена от сдружение „Черноморска Странджа“ – Ахтопол, Съюз на Тракийските дружества в България с председател Красимир Премянов, Регионален исторически музей – Бургас, Ивайло Русинов - Бургас,  „Морски сговор“ – Бургас, и насърчени от добротвореца проф. д-р Иван Гаврилов от София.

Изложбата ще бъде възстановявана и представяна на етапи, като най-напред тук на историческата местност Петрова нива се показва част от картографската колекция. Следващата стъпка ще бъде представяне на географската област Тракия в европейските картохранилища и частни колекции. Идея на организаторите е да припомнят и за необходимостта от продължаване на научните изследвания за района с участието на европейски изследователи. Това ще бъде задача на мобилната версия на изложбата. Тя ще бъде показана във всички тракийски общини на РБългария и предложена на българските културни центрове в чужбина.

Разширявайки „паметта“ за Тракия и Странджа чрез картографския им образ, ще се създадат условия и за по-въздействащо геопространствено представяне и присъствие на една обширна европейска територия в общо- европейското пространство. Тракия е свидетел на безбройни човешки драми и големи етнически размествания, за които новите поколения вече губят познания и актуална родова памет.
 

1
Коментара по темата
1.
cx
16.08.2019 12:08:25
какво е това картографски образ,някой общинар от циганското село малко търново да ми обясни
  Добави Коментар
Почина ръгбистът канибал, който яде човешка плът, за да оцелее след самолетна катастрофа Алваро Мангино, един от 16-те пътници, оцелели при станалата печално известна самолетна катастрофа през 1972 г., почина на 29 март след пневмония Как Европа стана играчка на глобализма Евроатлантическите ценности бяха изхвърлени на боклука от самите либерали, казва Бетина Жотева
Нови ограничения по магистралите, край на карането със 140км/ч Шофьорите, отказали тест за алкохол и наркотици след катастрофа, влизат в пандиза Има-угажда си! Пръсна 10 бона за шопинг Не хапнах паста и пица, на диета съм, само морски дарове, споделя Гани
Зодии, които трябва да бъдат център на внимание Те не обичат да бъдат игнорирани Тайната на един буркан с кафе: Как една лъжица спасява шкафа от влага завинаги Поставете буркана къдетп решите и влагата ще изчезне без никакви допълнителни разходи  
Жена намушка двама младежи след спор за силен шум Нападателката е била задържана По последни данни: 2056 души са загиналите в Мианмар Броят на ранените надхвърля 3 900 души, а около 270 души все още са в неизвестност
Защо този майстор реве, че държавата ще го проверява Георги работи професионално като домашен майстор от над 10 години Дойде нова налудничава идея за смяната на часа С тази радикална идея преминаването към лятно часово време ще става по-безболезнено
Колите и казино културата: когато луксът срещне адреналина Вадим 1000 лева за лекарства на година Приблизително толкова струват и добавките – витамини и пробиотици