Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Атестират всички учители от 2020/2021 г. За 2 слаби оценки ще ги уволняват

За обученията ще им се присъждат кредити, от които ще зависи и израстването им в кариерата
Ключови думи: Атестиране, учители, резултати, оценки, деца

Всички учители в България ще преминат през атестиране през учебната 2020/2021 година, правилата за което вече са в сила. Те са разписани в Наредба 15 от 22 юни 2019 г. за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти, която беше обнародвана на 2 август.

Оценяването ще се извършва през октомври и ноември и ще обхване детските градини, училищата, центровете за подкрепа за личностно развитие или регионалните центрове за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, включително в Националния дворец на децата и Държавния логопедичен център. На атестиране ще подлежат възпитателите, учителите, другите педагогически специалисти, директорите.

За крайната оценка ще се вземат предвид резултатите на учениците, а при два слаби резултата от атестация учителите ще бъдат уволнявани - става ясно от текста. След първата атестация педагогическите специалисти ще минават отново през такава на всеки 4 г., а ако междувременно са сменили местоработата си, за начало на 4-годишния период ще се счита постъпването в новото училище или градина.

По-честа от веднъж на 4 г. ще е атестацията за показалите слаби резултати, които ще трябва да минат през същата процедура година по-късно. На база резултатите ще се преценява дали е необходимо специалистът да работи с наставник.

Атестирането на педагогическите специалисти ще организира директорът на съответната градина или училище. За всеки период на атестиране педагогическите специалисти ще са длъжни да ходят на курсове за повишаване на квалификацията и да имат не по-малко от 48 академични часа обучение.

За обученията ще им се присъждат кредити, от които ще зависи и израстването им в кариерата. За всеки период на атестиране специалистите ще трябва да придобият най-малко 3 квалификационни кредита. "Атестирането - пише в наредбата - оценява съответствието на дейността на учителите, директорите и другите педагогически специалисти с професионалния им профил, с изискванията за изпълнение на длъжността и със стратегията за развитие на детската градина, училището, центъра за подкрепа за личностно развитие или регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование, а за директорите - и на управленската им компетентност." Нормативният документ посочва и целите на процеса на атестиране:

1. Установяване на постигнатите от педагозите резултати.

2. Повишаване качеството на образованието на децата или учениците.

3. Мотивиране на педагогическите специалисти за професионално усъвършенстване чрез повишаване на квалификацията.

4. Установяване на потребността от методическа и организационна подкрепа на педагогическия специалист и осигуряване на наставник или наставници.

Получените оценки от атестирането ще служат за:

1. Кариерно развитие. 

2. Насочване за повишаване на квалификацията на педагогическите специалисти с цел актуализиране, допълване или разширяване на професионалната им компетентност;

3. Осигуряване на методическа и/или организационна подкрепа и осигуряване на наставник или наставници. Педагозите ще бъдат оценявани по пет критерия, определени от педагогическия съвет. Естеството им ще зависи от областите на професионална компетентност, вида на институцията и стратегията ѝ за развитие.

Съветът ще определя и скалата за оценяване.

Оценяването ще извършва комисия с нечетен брой членове, определена от директора, съгласувано с педагогическия съвет. Тя ще включва педагози, които ще представляват директора, представители на съответното регионално управление на образованието, на педагогическия съвет. Ще се определят и резервни членове. Критериите за директорите ще са различни от тези за учителите, а работата му ще оценява работодателят.

Той също ще бъде оценяван от комисия с нечетен брой членове, определена от работодателя и съгласувано с педагогическия съвет. Тя ще включва: представители на работодателя; на финансиращия орган, когато той е различен от работодателя (напр. общината, МОН, друго министерство); поне един педагогически специалист (представител на институцията, определен от педагогическия съвет); един представител на регионалното управление на образованието, определен от началника на РУО, когато той е различен от работодателя; родител от обществения съвет и резервни членове. Може да се включи и един представител на предприятие, където учениците придобиват професионална квалификация. Забранено е в комисиите да попадат свързани лица, заради което членовете и председателите ще подават декларации. Изпълнението на критериите ще се измерва в точки:

1 т. - оценяваният има нужда да подобри професионалните си знания и умения;

1,5 т. – оценяваният е компетентен да изпълнява изискванията за длъжността си и децата или учениците постигат очакваните резултати от обучението по учебния предмет;

2 т. – работата на оценявания надвишава изискванията към изпълнението на длъжността, а резултатите от обучението на децата или на учениците надвишават очакваните и притежаваните професионални компетентности позволяват ефективно изпълнение на длъжността. Освен оценка от комисията атестираният ще си прави и самооценка.

Окончателният резултат ще се изчислява, като тежестта на самооценката към оценката ще е 25:75. Крайната оценка може да е: - "изключително изпълнение" - при окончателен резултат от 45 до 50 точки; - "надвишава изискванията" - при 40 до 44,99 точки; - "отговаря на изискванията" - при 35 до 39,99 точки; - "отговаря частично на изискванията" - при 30 до 34,99 точки; - "съответства в минимална степен на изискванията" - при 25 до 29,99 точки.

Работодателят може да потвърди крайната оценка или да я промени с една степен с мотивирано писмено становище, след което атестираният се запознава с крайната оценка. Ако не е съгласен с нея, може да подаде писмено възражение в 5-дневен срок до работодателя, в което са посочи мотивите си. Работодателят е длъжен да се произнесе по него отново до 5 работни дни. Той може да потвърди или повиши с една степен оценката.

Тази оценка вече е окончателна и се вписва в атестационната му карта. Картите ще се съхраняват в трудовото дело на всеки учител/друг педагогически специалист. На тази база работодателят и комисията ще подготвят анализ за причините за оценката, а работодателят ще изработва план за методическо и организационно подпомагане на съответния педагогически специалист; ще определя наставник или наставници, които да осъществят методическа и организационна подкрепа.

Той ще предлага за обсъждане на педагогическия съвет теми за включване в плана за квалификацията на институцията за предстоящата учебна година. Ако атестираният е получил оценка „съответства в минимална степен на изискванията“, той трябва да бъде атестиран повторно година след предприемане на мерките (анализ на причините, план и работа с наставници). Ако отново получи най-ниската оценка, учителят ще бъде освобождаван от работа на основание чл. 328 от Кодекса на труда. Текстът разрешава на работодател да освободи служител при „липса на качества за ефективно изпълнение на работата“.

5
Коментара по темата
5.
Диди
11.08.2019 10:45:59
И после учениците правят каквото си искат, защото знаят, че поне тройката им е сигурна. После да няма оплаквания, че всички завършват ( дори и ученици без реални знания), защото това е едно принуждаване на Учителите да не пишат двойки, за да не си загубят работата.
4.
ха-ха
08.08.2019 18:09:26
Нямало места,РУО да изиска една справка за работещите пенсионери и ще видите ,че в Бургаска област са 30-40%.
3.
атестация под формата на изпит за учителите
08.08.2019 16:32:06
Учителите трябва да преминават и на атестация под формата на изпит по специалността. Удачно е учителите да бъдат изпитвани на ученическите матури ежегодно, и проверяващия да не знае дали проверява писмената работа на ученик или учител-с цел обективност на оценяването-при слаба оценка да бъде връщана заплатата, при висока оценка-да се ключва трудов договор за следващата година. В добавка-при назначаване е редно да се въведе ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН КОНКУРС- и то под формата на изпит по специалността , а не събеседване, учителите са единствените в бюдсежетния сектор назначавани по принцип БЕЗ КОНКУРС(конкурсите са голямо изключение)-което е скандално. И друго-на първия коментатор, който твърди,че имало недостиг на учители-абсолютно невярно-в Бургас състезанието е по 40 човека за 1 място(и то при кандидатстване без конкурс-с подаване на молби, и непрозрачност и липса на конкретни критерии кой печели работното място-поради липса на конкурс, под формата на изпит), в софия-същото положение-много кандити за 1 работно място за учител. Има огромен брой кандидати(мантрата ,че нямало кандидати е нистина), а и учителите днес са двойно повече, отколокото през периода до 1989г-а учениците са тройно по-малко. тоест може да се говори дори за редукция на бройката на учителите, предвид демографския срив.
2.
Гражданина Х
08.08.2019 16:27:46
Даскали нема да останат , все едни профани са ...
1.
учуден
08.08.2019 16:02:28
И като уволняват къде ще намерят после кой да ги замести? То и така има недостиг на кадри
  Добави Коментар
Конспирации, нали? Пентагонът планирал терористични атаки в САЩ, за да оправдае нахлуване в Куба В документа се изброяват много идеи за това как да се разпали ненависта на американците Техническа неизправност в инсталацията може да е причината за взрива в Банкя В къщата е имало висока концентрация на газ, каза Николай Николов
Грипът настъпва: Броят на областите в грипна епидемия достигна 11 До края на седмицата в България ще бъдат достигнати върховите стойности ISW: Военни блогъри бият тревога, че Русия остава без офицери Въпреки това обаче наскоро руските сили напреднаха и край Борова, Покровск и Курахово
Рокади: Зеленски смени отново командващия украинските сили на стратегическия източен фронт Новият командир е генерал-майор Михайло Драпатий Моторист от Бургаско се бори за живота си Мъжът падна в 12-метрова пропаст
47-годишен бургазлия опита да постави световен антирекорд Той седна зад волана много пиян Швеция задържа кораб: Български ли е? Става въпрос за плаващият под малтийски флаг "Вежен"
Почитаме жертвите на Холокоста Тази година се навършват 80 години от освобождаването на нацисткия концентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау" Интересен празник е Какво казват знаците за 27-и януари?
Любопитно събитие в Бургас Фестивал в подкрепа за китайската общност Какво време ни очаква? Предимно слънчево и почти тихо днес