Парадокс: Доходите нарастват, но българите обедняват
Доходите нарастват. 1208 лева е средната заплата според НСИ в първото тримесечие. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ социалният министър Бисер Петков. Той обаче призна, че броят на работещите бедни е голям. От 600 000 до 800 хиляди са те. Това са хората, които получават заплати като възнаграждение за труда си, но парите не им стигат, за да покрият издръжката си на живот, обясни той, но естествено не отговори на въпроса дали се увеличава броя на работещите бедни.
Това, което става ясно от данните, изнесени от синдиката, че има голямо неравенство в доходите, каза Петков вместо да си признае, че броят на работниците, коиото не могат да си плащат разходите, нараства.
Издръжката на живот у нас расте. Това показват последните данни на КНСБ. Според профсъюзите 2448 лева е издръжката на живот за семейство с двама възрастни и две деца.
За година парите, с които трябва да разполага домакинството, са се увеличи с 87 лева. Чистата заплата за един възрастен не трябва да бъде под 1224 лева. Реално обаче тя е по-малко, според данните на синдикатите.
Министър Петков отбеляза, че един от лостовете за влияние на правителството върху доходите е размера на минималната работна заплата, а тя е скочила от 510 на 560 лева.
Не е било постигнато споразумение как да се изчислява минималното работно възнаграждение между социалните партньори, но в управленската програма са посочени нейни нива на нарастване и те се спазват, категоричен е Петков.
„България е рекордьор по нарастване на заплатите”, заяви Бисер Петков, но призна, че възнагражденията у нас са далеч от тези в останалите страни в ЕС.
Друг начин за влияние върху живота на хората, живеещи в бедност, е чрез „социалните трансфери” като целевите помощи за отопление.
Социалният министър успокои, че в размера на новите помощи е отчетено повишението на цената на тока, както и индексацията на пенсиите, така че средствата да бъдат адекватни и да няма изключени.
И нашата стъкмистика отчита увеличение.