С новите електрически автобуси ще подобрим значително качеството на градския транспорт в Бургас
Инж. Петко Драгнев е дългогодишният директор на общинското предприятие „Бургасбус" ЕООД, което обслужва градския транспорт на града. Наш репортер днес разговаря с него по повод одобреното от Общинския съвет на Бургас решение за покупката на 56 нови електрически автобуса, които да се прибавят към автопарка на дружеството. Той дава подробности за проекта и разяснява някои от важните за бургазлии детайли.
Г-н Драгнев, Общинският съвет днес одобри покупката на 56 нови електрически автобуса за автопарка на „Бургсасбус“. Кажете нещо повече за проекта и неговите позитиви за града?
-Както казахме в залата, ще бъдат закупени 56 нови електрически автобуса. 12 от тях ще бъдат 8-метрови, 34 ще са 12-метрови и 10 ще бъдат 18-метрови. Те ще могат да бъдат използвани по всички линии във вътрешно-градския транспорт. Част от автобусите, които в момента се използват, ще бъдат пренасочени към съставните селища на Бургас, за да може там да се подобри услугата. Там автобусите са над 15-годишни и има крещяща нужда от подмяната им. Освен това и по договора за вътрешен оператор на градския транспорт, ние сме поели ангажимент да обновяваме автопарка на територията на цялата община. Имайки възможност да експлоатираме по-голям брой автобуси, ще ни се осигури достатъчно време за отремонтирането на вече амортизираните автобуси, които са вече на над 500 хил. км. и в скоро време ще бъдат подложени на по-основни ремонти.
Относно опасенията в залата – предвидили сме да отворим достатъчно „ножицата“, за да може всички производители на електрични автобуси да участват в конкурса, така че да не бъде отрязан някой производител заради по-свити или конкретни изисквания. Смятам, че всеки ще може да се включи в процедурата.
-Къде ще бъдат зарядните станции и ще могат ли те да се използват от хора с автомобили?
-Ако говорим за леките автомобили на граждани – не, няма да могат да се използват. Причината е проста – леките електрически коли работят на съвсем друг принцип от електрическите автобуси. На две места сме предвидили да има зарядни станции. Едната ще бъде в гаража на „Бургасбус“ ЕООД, а другата - на тролейбусното депо в жк „Меден рудник“. Така ще можем да разпределим натоварването към електропреносната мрежа. Предвижда се зареждането да се извършва еднократно на ден – вечер. Предвидени са 5 часа заряд, за да може да се експлоатират през деня.
-Какъв пробег има един електроавтобус с едно зареждане?
-Различни са, в зависимост от производителя. Нашите изисквания ще бъдат да има пробег от поне една смяна или около 130 км. Ние сме предвидили като минимум 150-160 км на заряд. Опитът на колегите от София показва, че при обещани 300 км на заряд, те получават реално 220-250, при положение, че се използва климатикът. Очакванията ни са електрическите автобуси да могат да изминават поне 150 км с едно зареждане.
-Кои линии ще очестите, за да минават по-често автобусите?
-На първо място №9, където предвиждаме всички автобуси да са 9-метрови. Самото въвеждане на тези 56 нови автобуса пък ще ни даде възможност да сме гъвкави. Например през лятото, когато учениците са във ваканция, Б1 и Б2 са много по-малко натоварени. В същото време Б11 и Б12 пък са много натоварени. Новите автобуси ще запълват дупки, там където линиите са най-натоварени.
-Колко е заплатата на един шофьор от градския транспорт и как ще осигурите 40-те нови водачи, които ще са ви нужни?
-Средната брутна заплата на водачите в момента е в порядъка на 1750 лв. Ако сравним с вложения труд, може да се мисли за увеличение. Някои от тях сами желаят да работят по 1 или 2 дена повече през месеца – те получават по-голямо възнаграждание. В момента съвместно с Професионалната гимназия по транспорт работим за обучение на персонал. От ПГМЕЕ пък от миналата година учениците карат стажовете си при нас – така се запознават и с условията, които ние предлагаме, и с техниката, която експлоатираме. Имаме договорки и с фирми, които провеждат курсове за „Д“ категория, към които поемаме част от цената на курсовете срещу ангажимента за това завършилите да работят в „Бургасбус“ минимум 3 години. Не смятам, че липсата на кадри ще е някакъв проблем.
-Какво е финансовото положение на „Бургасбус“?
-Това е тема, която доста често се коментира в града. Към днешна дата фирмата не дължи на абсолютно никого никакви пари – нито към доставчици, нито към осигурителни, нито към държавата. Единственото ни задължение е към Община Бургас. Финансовото положение на „Бургасбус“ не е по никакъв начин драма. Искам да уточня, че в момента ние плащаме и лизингите на закупените с наши средства автобуси. Не бива да се спекулира с финансовото положение на общинското предприятие.
В интервюто са използвани въпроси и от други медии.
Сериозно? Че то Бъргасбус не е ли общинско? И не тегли ли общината много милиони за интегриран градски транспорт, които уважаемите бургаски данакоплатци и ползватели на Бургасбус ще връщат, докато плащат най-скъпия билет в България на база пропътуван километър?
Ей смешнико. Стига си гушил и ти и хващай пътя!
Нали?
Ами като те залагат в ежедневния наряд и са те наплашили, че ще "береш ядове"ако не се явиш на "отнета почивка" (термина е автентичен вътрешно заводски)един -два пъти месечно (някога и повече) щеш- не щеш ще работиш. Доста спорен е въпросът колко повече получаваш.
спирка до спирка .смях и лятото да се криеш зад тях на сянка.
И тогава граждани настояваха да се премине на лектрически, но великите специалисти от Бургасбус не искаха да ги чуят и накупихме дизеловите печки.
3 години по-късно, откриваме топлата вода, и ще купуваме 56 електрически, а 3 годишните дизелови ще ги насочим към крайградските линии.
Огромна последователност в действията.
Т2- след 34мин.. къде го това качество бе, кой ще чака 30 мин за транспорт