Кристалина Георгиева остава в надпреварата за лидер на МВФ след първата пресявка
Трима души остават в процеса по определяне на европейски кандидат за заместник на Кристин Лагард начело на Международния валутен фонд (МВФ) преди изтичането на крайния срок за издигане на кандидатури – 6 септември, съобщават двама запознати с разискванията източници, цитирани от Bloomberg.
Сред тях е и Кристалина Георгиева. Първият кръг от преговори под ръководството на френския финансов министър Брюно льо Мер, който координира процеса от името на Европейския съюз, е оставил в надпреварата три имена – бившия холандски финансов министър Йерун Дейселблум, главния изпълнителен директор на Световната банка Кристалина Георгиева от България и гуверньора на Финландската централна банка Оли Рен.
МВФ съобщи в комюнике миналата седмица, че процесът по избор на кандидат ще започне на 29 юли и ще приключи до 6 септември. Изпълнителният съвет на фонда смята да приключи процеса до 4 октомври.
Трети официален представител на ЕС заяви, че Льо Мер е провел консултации по телефона с представители на всички страни членки през уикенда. Той допълни, че Франция подкрепя Георгиева, която има подкрепата и на САЩ, а Германия поддържа Дейселблум.
Ръководната позиция остана свободна, след като Лагард подаде оставка този месец, за да оглави Европейската централна банка (ЕЦБ). По традиция европеец управлява базирания във Вашингтон фонд, а следващият лидер ще трябва да се справя със забавящия се растеж на световна икономика, който достигна най-ниското си ниво от финансовата криза.
Миналата седмица МВФ отново понижи прогнозите за растежа на световната икономика до 3,2% тази година. Исторически Европа излъчва титуляр за поста, но трудно успява да се обедини около един кандидат на фона на разделенията по географски и партиен принцип.
За да разшири списъка с потенциални кандидати, Льо Мер предложи също така да се отмени възрастовото ограничение за заемане на поста. Подобна промяна ще е необходима, ако европейците подкрепят Георгиева (65 г.), но тя ще изисква и промяна в регулациите на МВФ.
Въз основа на половинвековно споразумение ръководителят на МВФ е европеец, а САЩ избират лидер на Световната банка. Традицията беше запазена и когато американецът Дейвид Малпас беше избран за президент на Световната банка през април.
Европейците обаче не са сигурни дали администрацията на президента Доналд Тръмп ще върне услугата. Страните с нововъзникваща икономика твърдят от години, че споразумението отразява свят, който междувременно е претърпял развитие.
Добави Коментар