Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кога си отива младостта

Ключови думи: Водим се млади до 50 години, кога си отива младостта

Учени установяват, че организмът започва забележимо да старее, когато навлезе в 50-тото си десетилетие. Международен екип геронтолози прави заключения за клетъчното стареене, след проучване сред хора на възраст между 20 и 90 години.

В каква възраст започваме да стареем е въпрос, който вълнува не само философите и холивудските звезди. Учени от цял свят се опитват да определят кога е точното време да започнем да вземаме геропротектори (лекарства, които защитават от стареене) и други антиейдж-мерки. Единно мнение засега няма, още повече, че според някои научни светила остаряването започва с раждането.

Група специалисти от САЩ, Финландия и Великобритания е провела изследване на активността на работа на гените при хора на възраст от 20 до 90 години. Основният им извод е, че кардинални промени на ниво геном настъпват след 50-тата година.

Изследователите се съсредоточили в наблюдение на гените, които са свързани с ключови процеси в стареенето. Първо, това са гени, от чиито функции зависи чувствителността на клетките ни към инсулина. Колкото по-ниска е тази чувствителност, толкова повече инсулин ни е нужен. Повишаването на отделянето му води до ускоряване на обмяната на веществата и по-бързо натрупване на щети за клетките.

Втората група гени е свързана с процесите на клетъчното дишане и отделянето на енергия. Нарушението на тези жизненоважни функции се смята за водеща причина за гибелта на клетките и стареенето на организма като цяло.

Изяснило се, че до 50-тата година се наблюдават едни закономерности в работата на гените, а след тази възраст – други. Авторите на научната разработка предполагат, че вероятно това е подходящата възраст да започнат интервенциите (вмешателствата) за забавяне на процесите на стареене. Все пак учените не изключват и другата възможност - в по-късна възраст организмът да се пренастройва на генетично ниво така, че да се адаптира най-добре при промените в състоянието и функциите на органите и системите.

5
Коментара по темата
5.
Karl Gotch
25.07.2019 06:00:14
Хормоните са ключа!
4.
GT
24.07.2019 23:28:43
Когато самолета често прави аварийно кацане ;))))
3.
RE-1
24.07.2019 21:51:22
След 45 години всички разбират, че имат много органи в телата си.
2.
Getsbi
24.07.2019 20:52:29
Когато и домашните бягат от теб
1.
baihui
24.07.2019 20:15:16
Тези евангелистки учени защо не кажат,че проблема се решава с повече антидепресанти, виагра и дрога (което е едно и също) ?!
  Добави Коментар
Хората, които ядат това, живеят по-дълго Продуктът е убиец на вируси Направи изненадващ ход Любопитен съюз в Игрите
Защо тези водещи се появиха по този странен начин в ефира на бТВ Целта беше да бъде почетено началото на месеца на мъжкото здраве - ноември Внимавайте с този продукт Проучванията показват, че консумацията на непастьоризирано мляко може да причини значителна вреда
Мерцедес се превърна в катафалка Предстои аутопсията да изясни дали смъртта е настъпила вследствие на сблъсъка или на водача му е прилошало Почина известен българин Издъхна художник 
Той иска само да прави секс с теб Твърди дама за звездата Роналдо Защо плаче като магаре Новата песен на певеца носи послание, свързано с носталгията от детството и силата на родителската любов
Този ход може да реши проблемите с косопада Рициновото масло помага Като близначки: Беба от Биг Брадър е двойничка на... Дамите много си приличат
Продадоха потник на Майкъл Джордън за над 4 млн. долара Звездата е носил униформата с номер 23 в поне 17 мача 3-годишно дете блъснато на околовръстното в Кюстендил Шофьорът е избягал без да спре да окаже първа помощ и все още се издирва