Около 21% е "сивата" икономика у нас
Около 21% от българската икономика може да бъде окачествена като "сива" въпреки, че данните от последните осем години показват тенденция на подобрение. Това обявиха от КНСБ, предава Нова тв.
По данни на синдиката секторите с най-висок дял на "сиви" практики в страната са сервизите за ремонт и поддръжка на автомобили, строителството, селското стопанство и леката промишленост.
Недекларираният труд у нас е близо 16 процента, при средно равнище за ЕС около 11,6 на сто. България е между петте държави в Евросъюза с най-висок процент, както на "сива" икономика, така и на недеклариран труд. В строителството дела на скритата икономика е около 40 процента, а при довършителните работи в дома - над 60 но сто.
"Едва 6800 от общо около 35 000 пък са лицензираните в страната сервизи за ремонт на моторни превозни средства", отбеляза председателят на КНСБ Пламен Димитров.
"Само около 107 хиляди души от над 620 000 заети в земеделието в страна се осигуряват, а едва около 63 000 от тях имат трудови договори", каза Валентина Васильонова - зам.-председател на Федерацията на независимите синдикати в земеделието.
За справянето с тези проблеми КНСБ е започнала информационна кампания под мотото "Сивото убива!". Целта й е да повиши обществената осведоменост и да насърчи гражданското участие в процесите и политиките за ограничаване и превенция на недекларираната заетост в България.
Шумен е десетият пореден град, където се провежда кампанията, стартирала в началото на юли. Мобилен информационен център на КНСБ ще бъде разположен пред сградата на областната администрация в града до 18.00 часа днес.
От синдиката са разработили и мобилно приложение - "VOX", с което може да се подаде сигнал за некоректни практики на работодатели и фирми. До момента то е инсталирано от над 400 потребители, а подадените чрез него сигнали са около 30. По един от тях - за неизплатени заплати в Дупница, вече има предписание от Инспекция по труда, бе съобщено на пресконференцията.
Служителите на Дирекцията "Инспекция по труда" в Шумен през първите шест месеца на 2019 г. са извършили 413 проверки. Те са констатирали 1947 нарушения, от които 740 - по трудови правоотношения.
"Най-много са работещите без трудови договори в региона в питейните заведения, в строителството и търговията", съобщи юристконсултът на контролния орган в областния град Десислава Иванова.