Васил Велев: Ще намалим заплатите с 20% при 4-дневна работна седмица
Заплатите ще паднат с над 20%, ако се въведе 4-дневна работна седмица. Това прогнозира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в Българи Васил Велев. Той обясни в „Тази сутрин“ по бТВ, че ако работниците почиват вместо по два, по три дни ще се наложи да се наемат повече служители и те трябвало да се съгласят да получават с по 20% по-ниски надници, което било абсурдно на фона на глада за работници.
Ако се намали работното време и се изработва по-малко, разходите ще се запазят и ще се плаща по-малко на служителите, изтъкна Велев.
„Повече от 500 000 души са заети в преработващата промишленост. Дори да приемем, че ако се почива повече, ще дойдат на работа хората с по-добро настроение, това не важи за машините. Те не могат да се въртят по-бързо”, коментира той.
Президентът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов пък изтъкна, че подобни спорове дали ще се намалят заплати са се водили и в далечната 1923 г., когато работните смени от 10-часови са станали 8-часови, както и през 1975-та, когато съботата станал почивен ден.
„След „мързеливите” гърци, българските работници са тези, които полагат най-много труд в ЕС на годишна база. Очевидно е, че има някакъв резерв и той е защото трудът е най-евтиният ресурс в рамките на всякакви видове производство”, каза още синдикалният лидер.
В някои цивилизовани държави първо е въведен 7ч работен ден и сега мислят за 6ч работен или 4 дневна работна седмица. Ефектът върху икономиката е положителен, защото когато имат повече свободно, хората потребяват повече и стимулират икономиката. Идеята у нас да се намали работното време е за да се запази заплащането и да се вдигне и без това жалкото заплащане у нас, заради което сме на опашката по този показател в ЕС и търпим критики. Това може да стане в определени отрасли и няма да попречи на производителността на труда. А тоя Велев да вземе да се скрие в някоя миша дупка, че дразни.