Българинът трябва да опознае историята си, за да павира пътя за своето развитие в бъдеще
Цветан Гайд е директорът на Института по Т-наука. Известната поредица „Тракийското писмо – декодирано“ от 2006 г. – четири тома, чийто автор е покойният брат на Гайд - д-р Стефан Гайд. Преди години излезе и петият том на книгата, на който вече автор е Цветан Гайд. Това са първите разработки, които разкриват произхода на българите от населението, което е обитавало територията на Балканите.
Срещаме се с Гайд в Бургас. Той е в морския град, за да представи на широката публика сборника с древни документи „Тракийските хроники – дебела книга, която представлява нов извор, от който търсачите на изгубеното познание за древния народ ще могат да черпят познание.
Това е първа част от задълбочен разговор академика, в който обсъждаме темата за произхода на българите и древните племена на траките.
Част 1:
- Академик Гайд, Вие сте Траколог. Вашата теза, която Вие и покойният Ви брат подкрепяте, спори с установената „истина“ за произхода на Българите. Каква всъщност е дейността Ви и какво значи да си траколог?
- Аз в никакъв случай не съм просто траколог. Това е ограничен подход. Нашият път е интегрален – методът „Гайд“, който моят брат основа. Той интегрира както съвременните дялове в науката, така и древни документи, свещени тестове и дори модерни компютърни разработки по артефакти, намерени по нашите земи. Идеята е тези формули или послания на древните към нас да бъдат възстановени.
В Т-института имаме отдел, който се занимава задълбочено с траките. В тази връзка всичко започна от изследването на нашия произход – на българите. Оказва се, че на базата на много анализи, не само на ниво ДНК, но и на лингивстичен анализ на съвременния български език, е развитият древен тракийски език. Естествено има огромна разлика, защото хората не си дават сметка, че през хилядолетията в езиците настъпват многобройни промени.
Всъщност можем да говорим за съвременния вариант на този език, чак след превода на Библията. Тогава племената започват да оформят своята книжовност и се появяват автори, които създават цялостна литература, за да се достигне до този език, който днес употребяваме.
- А какво всъщност Ви води в Бургас?
- Тук има много хора, които се интересуват от тематиката за траките. За нас е важно българите да се върнат към своите корени. Големият проблем на нацията ни е не само липсата на самочувствие и визия, а липсата на българска национална доктрина, която да е цел на народа ни. Няма как да има такава, ако не познаваме историята си, корените си, без да прочетем и осмислим своето минало, без да разберем връзката между него и бъдещето си. Това е единствения начин да павираме пътя пред нас. Без да познаваме собствената си история, не можем да имаме развитие.
- Как да свържем книгата Ви „Тракийските хроники“ с това?
- Това е един сборник от документи, който винаги е актуален. В него са индексирани извори от самите траки – какво говорят те за своята вяра, култура, бит и надежди. Тя е свещена биография на нашия народ и е безценна. Ние насочваме хората към интерпретациите на нашите предци и в тази насока е много ценно, когато българите осмислят собствената си история, да се разпознаят като факлоносци, защото както казах – това е начинът да предначертаем пътя за бъдещото си развитие като нация.
Както споменах, този труд е много повече от една обикновена историография. Той е ценен за всеки един българин, който през него може да намери своята идентичност – да разбере кой е и от там да намери път и посока в личната си биография. Че не е въпрос на игра на хазарт за това къде ще се роди даден човек. Че всъщност има промисъл и предначертание и задача, която осмисля живота на човека и го връща към предците си.
- Историята, която се преподава в училищата и се учи в учебниците, говори за прабългари, славяни и траки.
- Това е една голяма заблуда. Не е просто, за да споря с историците от миналото и от сега. Днешната историография на България предлага претоплени манджи. Да си спомним за Иречек – един млад човек, който идва от Австро-Унгария и започва да ни нарежда каква е нашата история. След това цялата школа „Златарски“ и т.н. Не искам напълно да отричам труда на тези хора, но те не са имали възможността правилно да интерпретират българската история. Който и историк да ми говори, каквото и да приказва – когато изследванията на ДНК показват, че ние не сме тюрки и сме много различни от другите славянски народи – руснаците, белорусите и т.н. Ние сме автономно население на Балканското население, което обаче има общи генетически връзки с етрусите в Италия, с келтите на север. Да не говорим и за лингвисичните анализи в тази посока.
- Да се върнем назад в историята – още по времето на Кубрат и на Аспарух след него. Какви са те – българи или траки?
- Това е много интересен въпрос. Например легендарния сюжет с пръчките или стрелите. Кубрат, който дава пример на синовете си. Това е описано в хрониките на Авийла, написани за хан Телерик – много интересен документ от т.нар. книга „Арих“. Там става ясно, че Кубрат и синовете му са от конното племе, наречено „гети“. Те населяват териториите над Стара планина, но имат разсейване от дълбока древност и затова траките ги наричат „трако-скити“. Всъщност т.нар. „аспарухови българи“ реално се връщат в своят прародина, а по-късно се разбира, че самият Кубрат по-рано е възприел всички траки за свои родственици.
Това, разбира се, обяснява защо връщайки се в прародината си, българите основават държава, която е много устойчива и няма никъде, след това във времето междуособици между славяни, траки и българи. Това е така, защото се оказва, че всъщност говорим за една и съща народност, която обаче по времето на римските завоевания се размива. Тракийското население остава предимно в планинските региони, а част от него дори се елинизира. И огромна част от него се преселва отвъд Дунава.
Земите, които са завзети от римската империя, са били разпознати от тези множество тракийски племена, които изграждат българския народ като техни – като тяхно родствено право. В това отношение 681 г. не е датата на създаването на българската държава, а на една от българските държави – в лицето на договор, който Аспарух сключва с Византия. Искам да кажа, че многократно тези племена, които от край време населяват тези територии, са се завръщали. Те не са завоеватели. Говорим за сложни взаимоотношения, особено в ранната източно-римска империя – Византия.
- Има ли общо между въпросните гети – племето на Кубрат – и готите на запад?
- Готите са гети. Тези неща са описани в книгата на Йорданес. Те са гетското племе на траките. Съвпаденията с конските опашки не са случайни. Самото животно кон е било свято както за траките, така и за българите.
Към Част 2
Този кретен трябва публично да се изгори на площада !
Чудя се защо чак сега й се дава гласност. Това е една от най-ценните книги на българския пазар. Сборник от антични документи, достигнали по чуден начин до нас, при това преведени на родния ни език, защото всичките в оригинал са на древни езици-латински, бохарски, гръцки, арабски...Освен всичко най-ценното е, че показват истинският ни произход, факти и събития, неудобни за сегашното натрапено историческо затъмнение. Но истината винаги излиза наяве, защото това е част от нейната същност.
Вече повечето българи даже по автобусите коментират, че сме траки по произход и живо се интересуват.
Срамота е идиотски послания като "намериха правнучката на княгиня Олга" да шестват из Фейсбук, а книги пълни с доказателства и вдъхновяващи откровения да се презират от някои религиозни фанатици. (Или по-вероятно, научни завистливци).
Всичките фалшиви теории - тюркски, ирански, направени на пух и прах от ДНК анализите от много различни институти подкрепят идеята, че сме автохтонно население.
Да живее България!
Все по малко хора се интересуват от тези неща.
Въпреки това отново се вижда светлина в тунела.
Българския народ е много силен в духовен аспект.
През какво ли не минахме и все още сме тук и се усмихваме.
Адмираций за автора.
Благодарности и на всички замесени.
Всички които споделяте позитивната енергия и е пръскате околу вас.
Българи в България и в чужбина не забравяйте кои сте и вървете смело напред и нагоре.
Гордея се, че съм Българин въпреки всичко.Горд съм, че съм част от такъв силен народ. Какво ли не преживяхме през какво ли не минахме и все оше сме тук. Гордейте се и вие.
Бам Бам
П. С. Извинявам се за грешките в текста.