Дали бихме взели „белия“ хакер на работа при нас? Има си конкурси – да кандидатства!
Комисар Явор Колев е началник на отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП. Той е може би единственият държавен служител на високо ниво, който е на поста си независимо от политическите промени – близо 14 години, което доказва, че Явор Колев е изключителен експерт. Днес той бе на посещение в Бургас по покана на фондация „Евгений Мосинов“, създадена в памет на блестящия юрист и университетски преподавател, който ни напусна на 5-ти декември м.г..
Комисар Явор Колев пристигна с екипа си тук, за да изнесе лекция пред деца и техните родители. Темата бе: Как да се пазят в глобалната мрежа?
Началникът на отдел „Киберпрестъпност“ даде импровизиран брифинг пред бургаски медии при една от почивките на днешния семинар.
-Комисар Колев, давате твърде ограничена информация за хакера, ударил НАП, заради което се пораждат спекулации…
-Това, което беше изложено в съобщението на прокуратурата е абсолютно достатъчно. Личното ми мнение е, че това е извършителят на престъплението. Да оставим следствието да работи, а съдът да се произнесе. Не съм никой, който може да издава присъди!
-Има ли други системи, които са заплашени от подобен пробив?
-Не искам да говоря по тази тема, тъй като сме на мероприятие целящо да почете паметта на блестящия юрист Евгений Мосинов и да повишим правната култура на младото поколение, свързано с опасностите в интернет, за да не стават жертви на престъпление. Искаме да им обясним и какво не трябва да правят, кое се преследва от закона. Наказателният кодекс (НК) е предвидил дори лишаване от свобода. За младите хора, които лесно се подават на манипулации и биха могли да станат жертви на киберпрестъпление е много важно да се повишава тяхната правна култура.
-Но все пак да се върнем към тази тема. Колко време ви беше необходимо, за да разкриете самоличността на хакера?
-Не мога да коментирам методите и способите на българските служби. Сами разбирате, че е забранено и от закона. Работим активно по всички сигнали.
-Какво още им трябва на родните служба, за да предотвратят киберизмамите от всякакво естество – дори създаването на фалшив профил, което се прави с цел злепоставяне на дадена личност?
-Създаването на фалшив профил не е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, не се дава възможност от българското законодателство правоохранителните служби да се занимават с този тип посегателства. Те се преследват по частно-правен път чрез тъжба в съответния съд.
-Ще създадете ли център за разкриване на киберпрестъпления?
-Отдел „Киберпрестъпност“ към ГДБОП е именно такава структура, която работи вече 20 години - от март 1998 година. Постоянно се развива, реформира и в момента представлява най-сериозна правоохранителна структура в България, имаща за задача противодействие на киберпрестъпността. Служителите в този отдел са на високо ниво и те са в постоянен контакт и нивото им отговаря на световните стандарти и партньорите ни от ЕС и Щатите.
-Бихте ли взели на работа т.нар. „бял“ хакер Кристиян Бойков, след като изтърпи наказанието си, ако бъде признат за виновен? Премиерът призова това да се случи.
-Има закон за МВР, обявяват се конкурси за назначаване и има процедури на кандидатстване. Преминава се през различни тестове, изпити и тези, които покрият изискванията – биват назначавани. Последният конкурс беше преди няколко месеца, явиха се над 40 човека, но само трима бяха назначени.
-Виждаме, че дори днес сте много ангажиран и не спирате да координирате работата на отдела си. По какво точно работите?
-Работим по доста престъпления. Следващата седмица предстоят седем операции срещу сексуални насилници на деца.
-В кой град?
-В цялата страна. Изчакайте малко. Не желае да коментирам повече подробности. Казах ви, че ще има прессъобщение. Винаги обявяваме тези данни, за да информираме обществото и да има необходимия ефект на превенция.
pass: bulgaria
С това си действие може сериозно да навреди на оперативната дейност и последващите разкрития. Ще изчакаме да видим какво ще се случи