Експерт по киберсигурност: Живеем в нов свят, води се кибервойна в момента
Живеем в нов свят. Води се кибервойна в момента между световните икономики. Хакерската атака срещу НАП трябва да послужи като пример. По-важно е какви мерки ще се вземат. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ председателят на Българска асоциация по киберсигурност Мирослав Стефанов.
„Хакерски атаки винаги е имало и ще има. Тепърва ще започнат да стават по-сериозни. Ако хората сега са загубили ЕГН-та, следващата атака може да бъде много по-голяма и с повече последствия”, предупреди той.
„Важен е изводът. Има един закон за киберсигурност, който казва на фирмите в бранша какво точно трябва да направят”, добави Стефанов.
„От една година направихме работодателска организация по киберсигурност, в която сме събрали доста фирми. С държавни институции и сертифицирани хакери обикаляме и правим семинари, с които показваме нагледно хакерски атаки. По този начин показваме, че не е толкова трудно, а искаме да накараме фирмите да се замислят какво може да им се случи”, заяви Мирослав Стефанов.
Председателят на Българската асоциация на сертифицирани етични хакери Ростислав Петров пък каза, че е нужно да започне от обучението на служителите, за да се подобри нивото на сигурността.
Според него те трябва да се преквалифицират със сертификати на световно ниво и е желателно кадрите да се обучават в чужбина.
„Етичният хакер има едни и същи умения каквито и злонамереният. Той използва едни и същи техники и инструменти. Когато открие някаква дупка в сигурността, той предлага мерки за противодействие за разлика от злонамерения хакер, който злоупотребява или изнудва жертвата си с данните, които има“, обясни Петров.
Той сравни хакерите с момчета трениращи бокс, карате и др. бойни изкуства. Те имат уменията да набият някой на улицата, но дали ще го направят, си остава техен личен избор, добави Ростислав Петров.