Турция нехае за заплахите на ЕС, праща още кораби към Кипър
Турция ще "увеличи" дейността си край Кипър, въпреки че Европейският съюз одобри мерки срещу Анкара заради сондажни операции в Източното Средиземноморие, пише vesti.bg
"Ако вземате такива решения, ще увеличим дейността си", заяви турският външен министър Мевлут Чавушоглу по време на телевизионна пресконференция в столицата на Северна Македония Скопие.
Външните министри на ЕС договориха в понеделник рестрикции, включващи намаляване със 145,8 млн. евро от предприсъединителните финансови средства за Турция, отпуснати за 2020 г.
Решението е в отговор на турските действия в акваторията на Кипър. Турция сондира за газ в района и дори прогонва с военна сила кораби, оторизирани от кипърското правителство за същата цел.
Действията си Анкара оправдава с това, че газовите сондажи са в икономическата зона на Севернокипърската турска република, която обаче е призната само от Турция. Според международното право цялата акватория около остров Кипър е подвластна на правителството в Никозия.
Въпреки това Турция вече изпрати три кораба с военни конвои за сондиране за петрол и газ край острова.
"Благодарение на Аллах, скоро ще изпратим четвърти кораб в източната част на Средиземно море", заяви Чавушоглу.
По-рано във вторник турското външно министерство излезе с изявление, че действията на ЕС "по никакъв начин няма да повлияят на решимостта на Турция да продължи" сондажите.
Според Анкара с европейските държави действат предубедено и не взимат под внимание това, че кипърските турци "имат равни права" върху природните ресурси на Кипър.
Откриването на огромни запаси от газ в източната част на Средиземно море подхрани надпревара между държавите в региона, която има и военни измерения.