Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Мая Манолова атакува в КС промените в ЗУЧК, забранявали свободното къмпингуване

Ключови думи: мая манолова, забрана за свободното къмпингуване, флагман, промени зучк

Омбудсманът Мая Манолова внесе конституционна жалба срещу промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие.

Тя била сезирана от представителите на Българското кепмер общество и Обединена група „Бетономорие“. Забраните били строги, ограничаващи правото на българските граждани на свободно придвижване и бетонирането на последните метри от българското крайбрежие, които унищожават природата и рестриктивните регулации на дивото къмпингуване. Освен това, според новите промени, разполагането на палатки, кемпери и каравани ще може да се осъществява само на определени места, извън територията на плажовете, дюните и къмпингите, пишат от пресцентъра на омбудсмана.

Манолова прие представители на свободно къмпингуващите и след срещата обяви, че ако промените минат и бъдат обнародвани ще сезира Конституционния съд. 
Днес Законът за устройство на Черноморското крайбрежие бе обнародван (ДВ, бр. 56 от 16 юли 2019 г.). Манолова поиска да се установи противоконституционност на разпоредбите на чл. 10а, чл. 17а, ал. 2 и чл. 24в  от Закона за Черноморското крайбрежие.

„Смятам, че същите са в противоречие с нормите на Конституцията относно принципите на демократичната и правова държава (чл. 1, чл. 2, чл. 4, ал. 1), задълженията за опазване и възпроизводство на околната среда и за разумно използване на природните богатства и ресурси (чл. 15), за уреждане на режима на земята със закон (чл. 22, ал. 3) и правото на гражданите на здравословна и благоприятна околна среда (чл. 55)“, пише омбудсманът в искането си до КС.

В него Манолова излага мотиви, според които нормата на чл.10а не предоставя в необходимия обем законова основа за определяне на местата за къмпингуване, правилата и нормативите за устройването и ползването им, както и за престоя в тях.          

Мая Манолова посочва още, че с предвиденото издаване на подзаконов нормативен акт не се поема политическа отговорност за приемане на цялостно решение, засягащо режима на земеползване в пряко противоречие с чл. 22, ал. 3, която изисква режимът на земята да се определя със закон.

Според нея инертността в продължителен период от време за създаване на адекватна по ранг нормативна уредба е източник на правна несигурност и свързаните с нея негативни последици в противоречие с правовия характер на държавата.

„Отстъплението от принципа за уреждане на режима на земята със закон отслабва и гаранциите за изпълнение на задължението на държавата съгласно чл. 15 от Конституцията за опазване и възпроизводство на околната среда и за разумно използване на природните богатства и ресурси. Недостатъчната по ранг уредба по смисъла на чл. 22, ал. 3,  е пречка да бъде дефинирано бланкетното съдържание на правото на здравословна и благоприятна околна среда, което гражданите имат право да изискват съгласно чл. 55 от Конституцията“, аргументира се омбудсманът.

Тя акцентира, че изпреварващо се налагат административни наказания в значителен размер, още преди да са определени местата за къмпингуване, независимо от наличието на обществена опасност на санкционираното поведение, каквато съобразно с правовия характер на държавата е задължително да съществува като предпоставка за предвидената ограничителна мярка. 

Поради вътрешна противоречивост на законовия акт за обема на защита на пясъчните дюни Манолова оспорва и алинея 2 на чл. 17а от ЗУЧК, която противоречи на принципа на правовата държава и върховенство на закона.

Според нея е допуснато изключение от забраната в рамките на вече регламентирано друго изключение, предвиждащо строителство на национални обекти и на такива със специално предназначение.

„Такъв подход не е обоснован поради специалния характер на освобождаващото основание с оглед на постигане на легитимна цел от конституционен порядък, каквато не е налице в създадената хипотеза на изключение от изключението“,  обосновава тезата си омбудсманът.

1
Коментара по темата
1.
weasel
16.07.2019 14:44:31
Искам да ме осинови и да ме използва като вибратор ! Ммммммммм много готина ! Looney Tunes !
  Добави Коментар
НАП напомня: До 31 януари може да се променя видът на осигуряването Декларацията се подава по утвърден образец в офис на НАП или чрез е-услугите на приходната агенция с персонален идентификационен код Докато ми дава пари, подаръци, коли… не ми дреме дали ще кръшне малко Виктория Капитонова взриви мрежата с откровения
Баба ми приготви свински крачета с кисело зеле, облизах си пръстите Ето я рецептата Тръмп забрани смяната на пол в паспортите Всички подадени заявки за промяна бяха анулирани
Женкар №1 на България влезе в хоспис Митьо Пищова е сигурен, че ще се възстанови напълно и скоро пак ще се забавлява с млади момичета Фалшива снимка на разкрачена Лили Иванова взриви мрежата За два дни фотосът събра 17 000 харесвания и предизвика 2,6 хиляди коментара
Закъса за пари, май ще се връща пак в България Никой не иска да купува картините на Васил Василев-Зуека Изненада! Ергените са двама, ето кои са те Новият сезон на романтичното риалити започва през февруари
45% от българите са под минимума на нужното възнаграждение През декември 2024 г. необходимият нетен месечен доход за издръжка на живот на един работещ човек пък е 1474 лв., сочат данните на КНСБ Иззеха нелегални вейпове за над 500 000 лева на територията на град София Общата им бройка е над 18 000 и стоката е трябвало да се продава на дребно в страната ни
Съдия спря заповедта на Тръмп за гражданството Президентът логично настоява децата на нелегални мигранти да не могат да получат статут на граждани на САЩ, само защото са се родили в страната Тръмп: Ще се срещна възможно най-скоро с Путин Целта му е да сложи край на „нелепата война”