Добрин Иванов от АИКБ: Прокуратурата да установи поскъпва ли тока заради престъпление!
Прокуратурата да установи дали има престъпление, заради което поскъпна тока, а след това да определи извършителя. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
„Имайки предвид ограниченото предлагане и производство на електрическа енергия, отговорни лица най-вероятно ще са ръководството на ТЕЦ „Марица-Изток” 2, на БЕХ - принципал на ТЕЦ-а, министерството на енергетиката в лицето на министъра – принципал на БЕХ”, добави той.
В четвъртък от Асоциацията на индустриалния капитал в България, Българската стопанска камара и Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България изпратиха сигнал до главния прокурор относно пазара на електрическа енергия и по-конкретно – недостатъчното предлагане на количества от производителите на електроенергия на платформата „Ден напред“.
„Сигналът посочва конкретни факти, които, според нас, съдържат факти за обосновано предположение за извършване на престъпление от общ характер. Той посочва търговията на Българската независима енергийна борса на 3 юли. Данните са конкретни. На този ден цената на платформата „Ден напред” е най-скъпата в Европа. Два пъти по-скъпа е електроенергията от средната цена в Европа и три пъти по-скъпа отколкото в Германия, Австрия, Швейцария, Франция”, обясни Иванов.
„Това от една страна се дължи на недостатъчното предлагане, от друга – на завишеното търсене. Нашият сигнал е насочен главно към недостатъчното предлагане. Той е срещу държавната ТЕЦ „Марица Изток” 2, тъй като на същия ден тя не работи с пълния си капацитет, а с една трета от инсталираната мощност и до една втора от разполагаемата в конкретния ден мощност”, добави шефът на АИКБ.
Той заяви, че индустриалците имат съмнения за недобро управление на държавната централа.
„Новото е ценовото решение на КЕВР от 1 юли. В него е посочено, че при цена 93,33 лева на мегават час държавната ТЕЦ покрива променливите разходи. Това са разходите, свързани с произведените количества електроенергия. На тази цена се покриват променливите разходи“, заяви Иванов.
„При цена 135,30 лева се покриват и постоянните разходи. Тоест при тази цена централата трябва да работи на пълни мощности и да реализира печалба. Но това не се случва на 3 юли – напротив работи с половината от капацитета си”, обясни Иванов.
„Следващите сигнали, които смятаме да пуснем, са към КЗК и КЕВР. Ограниченото предлагане е следствие и на концентрация в производителите и в търговците на електроенергия. Има търговци, които са изкупили голяма част от базовите мощности на големите ни централи, разполагат с огромен капацитет от електроенергия за година напред и съответно могат да ограничават предлагането на платформата „Ден напред” и да карат цената да експлодира, както се случи на 3 юли”, каза още изпълнителният директор на АИКБ.