Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Д-р Маринела Димова: Имаме първи регистриран случай на Йерсиния ентероколитика в Бургас

Болестта е най-често срещана при деца под 3-годишна възраст и при възрастни хора, обясни д-р Маринела Димова, началник Микробиологичната лаборатория
Ключови думи: д-р Маринела Димова, бургасмед, Клинична лаборатория, Йерсиния

За летните бактерии и неразположенията, свързани с тях, попитахме д-р Маринела Димова, началник Микробиологичната лаборатория към МБАЛ "Бургасмед"

- Д-р Димова, какви оплаквания предизвиква този бактерий?

- Болестта е най-често срещана при деца под 3-годишна възраст и при възрастни хора. Йерсиния ентероколитика е инфекциозен причинител като най-честите симптоми са диария и коремна болка. Част от пациентите съобщават за кръв в изпражненията. По-рядко се появява гадене и повръщане. Псевдоапендицитът е по-често срещан сред по-големите деца и младите хора, в сравнение с по-класическите симптоми на гастроентерит при малки деца. Този клиничен синдром се характеризира с треска, тежка коремна болка, чувствителност на десния долния квадрант на корема и левкоцитоза. Две трети от тези пациенти съобщават за лека диария един или два дни.

- Как можем да са заразим, предава ли се от човек на човек и как да се предпазим?

- Микроорганизмът попада в човешкия организъм главно от храната. Той е широко разпространен в околната среда и често колонизира / заразява диви и домашни животни. При недобре термично обработено месо и не добре измити зеленчуци чрез храната попада в човешкия организъм.

Y. enterocolitica расте добре при ниски температури, затова се запазва в храни поставени в хладилника. Съобщават се за случаи при деца, които са били в контакт с животни, като се предполага, че това е свързано с храненето със сурово месо на домашни любимци. В Европейския съюз това е третият най-често срещан причинител на диария от храни, след Campylobacter и Salmonella. Въпреки, той се предава основно с храната, спазването на добра лична хигиена е задължително.

- Как да разберем дали сме се заразили и с какво да се лекуваме?

- При съмнение потърсете лекарска помощ. Доказването на този причинител става с микробиологично изследване, като е необходимо да се донесе изпражнение в лабораторията. Ако се установи наличие на този бактерий, се изработва антибиограма, чрез която се установява с кой антибиотик е подходящо да се проведе лечението.

- Трудно ли се доказва този причинител?

- Разбира се, изолирането му изисква добро оборудване на микробиологичната лаборатория, наличието на необходимите консумативи , но най- вече да се мисли за него и да се търси активно не само от насочващият лекар, но и от микробиолога. За точната диагностика има голямо значение и как е взета пробата. Неспазването на тези правила може да провали изследването. Препоръчвам при назначаване на микробиологично изследване предварително да се обадите в лабораторията и ще получите най-точни указания.

От особена важност е при оставяне на пробата да съобщите дали в момента имате оплаквания и какви, или сте след лечение, изолиран ли е причинител при друго изследване и какъв, приемали ли сте антибиотици. Тази информация не е с цел манипулиране на резултата. Тя е необходима на микробиолога за правилната преценка на състоянието.Така ще се определи по-лесно дали е успешно лечението, дали се касае за инфекция или за носителство на някои бактерии, което има значение за лечението.

Ролята на лекаря микробиолог е да прецени кои причинители могат да доведат до вашите оплаквания, да ги търси целенасочено, да изготви заключение и да даде препоръка за лечение към лекуващия лекар. Именно затова в микробиологията е важна добрата подготовка и опита на клиничния микробиолог.

- От какво друго се причиняват „летните диарии“ ?

- С настъпването на летния сезон зачестяват случаите на диария. Това се дължи на увеличената консумация на плодове и зеленчуци, струпването на повече хора в курортните места по време на отпуските. За диария се приемат течно-воднисти изпражнения повече от 3 пъти дневно. Множество микроорганизми, преди всичко бактерии и вируси и по- рядко паразити, могат да причинят чревни инфекции. Едни от най-честите са: колибактерии, салмонела, кампилобактер, шигела, Рота- и Аденовируси, инфекция в резултат токсини, образувани от бактерии.

Такива са стафилококова инфекция, инфекция с B.cereus и др. Освен чрез поглъщане на бактериите и техните токсини подобни оплаквания могат да се причинят и от дисбактериоза (нарушение на нормалната чревна флора), в резултат на антибиотично лечение, стрес, строги диети и други причини. Най-честите причинители, които се изолират в тези случаи са C.difficile и особено Candida.

- Какво да предприемем, когато сме с разстройство? 

- Ако имате диарични изхождания няколко дни или откриете в изпражненията следи от кръв, слуз, гной, трябва да потърсите лекар и да ви бъде назначено микробиологично изследване за установяване на причинителя на чревната инфекция. Трябва да се посочи обаче, че в някои случаи не може да се докаже причинител в изследваният материал, дори и той да се подозира, поради много ниската инфекциозна доза на някои от тях. За целта е необходимо да бъдат изследвани няколко проби взети по различно време и от различни места на изпражненията. Дори след лечение, болните могат да отделят причинителите още няколко месеца. Затова трябва да бъде извършено контролно микробиологично изследване. При хора, които работят в хранителната промишленост и деца, посещаващи детски заведения, този контрол е задължителен, тъй като има трайни носители, които нямат оплаквания.

Струва 170 бона Някои котета са само за богаташи Сложи край на любовна приказка 27-годишната Синди е сама
Не отиде на погребението на бившата си жена Дейвид Хаселхоф може би не се разбира с близки на Памела Бах Разплака се, защото... Трябваше да снима неприятна за нея сцена
Направи скандално признание Чаровна дама си има приятели с екстри  Медведев се подигра със Зеленски и Фон дер Лайен Твърди, че европейските елити "избират смъртта"
PR експерт: Тандемът Борисов-Пеевски ще реши колко дълго да ни управлява кабинета „Желязков” Трябва да изминем пътя към еврозоната, за да затворим тази врата към големия съветски брат, който ни чака оттатък Черно море, каза Диана Дамянова Твърди, че е била опипвана от... Полицайка
Прави сензационен ход? Роналдо се завръща в Реал? Неочаквано високи температури в... Англия
Почина млад футболист Трагедия до България Неприятна случка с Гришо Димитров е любимец на много фенове по света, но има и недоброжелатели