И все пак, Бургас може да има своя собствен „Капан“
Възможно ли е все пак в центъра на Бургас да се обособи пешеходна зона, която да последва добрия пример, даден през 2014 г. от Пловдив? Оказва се, че отговорът е положителен. Стигнахме до него след доста размисъл и допитване до местни експерти и естети. След като по-рано Флагман.БГ писа за неприятните събития, които около 21 ч. в четвъртък, станаха причина за по-ранното приключване на градския фестивал „БулевАРТ“, наш репортер разговаря с представители на бизнеса. Те, оказва се, имат прекрасни идеи за развитието на града в тази насока.
Нормалните хора в Бургас: „Богориди” не понася хард рок, но останалото от БулевАРТ е на ниво
Става въпрос за район в края на ул. „Александровска“ - в посока жп гарата, съставен от 6 малки улички, които наскоро претърпяха ремонт. През тях почти не минава автомобилен трафик, по-голямата част са еднопосочни, а повечето приземни етажи, които се отдават под наем, стоят празни и неизползваеми.
Точно това, по примера на пловдивския Капан, може да се промени.
Визираме конкретно уличките „Гео Милев“, „Граф Игнатиев“, „Трапезица“, „Георги Кондолов“ и вече разработената наполовина „Милин Камък“. Периметърът е малък, разположен от двете страни на ул. „Александровска“, заобграден е от две градини, а в последните години упорито се говори за разширението на пешеходната централна улица чак до морето. Така с една сравнително малка първоначална инвестиция от страна на Общината, може да се даде тласък за бизнеса и той да поеме сам инициативата за развитие на района, в който към днешна дата почти няма търговски обекти.
Летният БулевАРТ не превърна бургаския "Богориди" в пловдивския "Капан"
Как да стане това? Използвайки вече добре отработените тактики на Пловдив. Улиците вече са ремонтирани – с чисто нови павета, изравнени и чисти. Сградите от двете им страни са сравнително стари, но все пак имат страхотна визия и въпреки че в тях все пак живеят хора, те не са толкова много, а с новия закон за шума, дори няма да бъдат ощетени сериозно. Напротив – с разработването на района, те ще могат най-накрая и да отдадат помещенията си на приземните етажи.
Добрият пример, който Община Пловдив даде с облагородяването на Капана, е следният: в централната градска част са имали район, който е занемарен, без улично осветление и с хаос за автомобилите. Общината отпуска пари за ремонта на улиците, така както и Община Бургас го направи. Постепенно, улица по улица, районът в Пловдив става напълно пешеходен – да, жертват места от синята зона, но каузата е добра. Обявяват конкурс за 10 нови идеи – магазинчета, галерии, ресторанти, кафенета, барове и крафт магазини. Одобрените кандидати получават помещение по техен избор и без наем за 1 година. Така само за броени месеци в центъра на Пловдив „изникват“ 10 свежи идеи, които буквално изстрелват с ракета културата и забавленията в града.
Евентуален проблем, който някои биха съзрели в нашата идея за Бургас, е затварянето на улиците за автомобили и съответно загубата на около 40-50 паркоместа. Хубавото е обаче, че от началото на годината Общината мисли активно за изграждането на няколко надземни етажни паркинги.
За жалост в Бургас няма стара градска част, която да е изоставена и да е с мащабите на пловдивския Капан. За сметка на това обаче имаме няколко хъба на модерната културата, които при определени благоприятни бизнес условия биха могли да вдигнат Бургас на бохемата на нови висоти.
Можем ли да осъществим една прекрасна идея? И по-важното – искаме ли?
Защо използвате на гугъл мапс на турски?