Как правителството скри гласуването на министрите за партийните субсидии
Правителството крие кои министри са подкрепили намаляването на партийните субсидии от 11 на 1 лев на глас.
На 6 юни сутринта премиерът Бойко Борисов пристигна изненадващо в парламента. Тогава той обясни, че предния ден било взето решение на Министерския съвет за законодателно предложение за драстичното орязване на субсидиите.
То било прието от министрите неприсъствено. Става въпрос за законопроект за актуализация на бюджета, но без никакво обсъждане в правителството.
„Флагман” поиска информация от Министерския съвет (МС) за странно взетото правителствено решение. Това стана по сложния ред – със заявление за достъп до обществена информация.
Отговорът на простите въпроси дойде едва след две седмици, но без конкретика.
Попитахме кои министри са подкрепили проекторешението на МС, какъв е вотът на всеки отделен министър и кои не са взели отношение.
Вместо ясен и точен отговор, от правителството пристигнаха оправдания как решението било взето според правилата и процедурата, предвидени в Устройствения правилник на МС.
„Съгласно чл. 9, ал. 2 от УПМСНА при неприсъствено приемане на акт той се представя за подпис на всички членове на Министерския съвет с изключение на командированите и ползващите законоустановен отпуск и се счита за приет, ако бъде подкрепен с „да” от повече от половината от тях. Решение №321 на Министерския съвет от 05.06.2019 г. за одобряване на законопроект за изменение на държавния бюджет е прието неприсъствено и е подписано от повече от половината заместник министър-председатели и министри.”
Това е най-конкретната информация в отговора, подписан от Вяра Панайотова - началник на отдел „Административни дейности и собственост” в Дирекция „Административно и правно обслужване и управление на собствеността”.
Защо г-жа Панайотова не разкрива кои министри са подкрепили законопроекта и кои не, остава загадка.
„От отговора на това заявление за достъп до информация обществото научава, че Министерският съвет има практика да взима и неприсъствени решения, но липсва информация за това как се осъществяват дискусиите по тези решения, тъй като реално не е получена информация кой и как е дал гласа си”, коментира пред „Флагман” адв. Александър Кашъмов от Програма „Достъп до информация”.
„Не става въобще ясно с какъв кворум и с чии гласове и доколко изобщо е взето едно такова решение, при положение че говорим за упражняване за предвидената в Конституцията законодателна инициатива. Т.е. говорим за една изискуема прозрачност, която засяга самите устои на демократичния ред и законността”, добавя адв. Кашъмов.
Възниква въпросът как се взимат изобщо решенията в правителството. Вероятно в случая става дума за емоционална реакция на Бойко Борисов по повод критики от „Шоуто на Слави” или от БСП. Може ли обаче да въвличаш цяло правителство с такова решение, което според някои поставя под въпрос фундаментите на политическата система на страната?
От какво се срамува Министерският съвет? И има ли основание правителството да крие кои негови министри са влезли в тази популистка игра на Борисов?