Цената на тока се потиска изкуствено заради популизма на политиците, КЕВР и омбудсмана – идват фалити и срив
Иван Хиновски е роден през 1947 г. Председател е на сдружение „Български енергиен и минен форум“, бивш изпълнителен директор на НЕК, бивш зам.-председател на борда на АЕЦ „Козлодуй“. Експерт с огромен опит в управлението на проекти в енергетиката. Потърсихме го по повод обявените вчера нови цени на ел. енергията за бита.
- Г-н Хиновски, как Ви се струват новите цени на тока?
- Естествен е процесът на повишаване на цените на електроенергия и топлоенергия като на всички стоки в живота и в индустрията специално. Дори бих казал, че забавеният ръст на актуализацията на цените съобразно разходите за производство на тази енергия са основната причина за голямата криза в момента в енергетиката. Цените отразяват обективни процеси и несъобразяването с тези процеси води до срив в системата. Очаква се едно изключително тежко бъдеще на енергетиката.
- Кой е виновен за това изкуствено потискане на цената на тока?
- Основната причина са политиците, които преследват популистки цели, и до голяма степен – регулаторът (КЕВР) който не признава редица обективно направени и документирани разходи на дружествата. Знаете, редица процеси, свързани с цената на електроенергията и на топлинната енергия, станаха популярни – отказват разходи за ремонти, разходи за извозване на ядрено гориво, обективно направени инвестиции за подобряването на мрежата и за развитието й и редица други разходи, които необективно се подценяват.
- Бяхте дали прогноза за сериозен срив в електроенергийната система на страната догодина. Потвърждавате ли я?
- Зависи в какъв смисъл се говори за срив. Аз лично очаквам икономически срив, защото тази декапитализация на електроразпределителни и електропроизводствени дружества и на топлофикации ще доведе постепенно до огромни загуби за тях и някои ще влязат във фактически фалит. Например дружеството, което очаквам догодина да фалира и да бъде обявено за продан е „ТЕЦ Марица изток 2“. Бих казал, че с огромна вероятност това дружество ще фалира догодина, защото цената на неговата енергия предвид обективното повишаване цените на емисиите достигна 137 лева (на мегаватчас) и то не може да се включи нито в дългосрочни договори, нито в цените на борсата, които, знаете, се потискат сравнително ниски, за да има развитие на индустрия. Също така се потиска и цената на регулирания пазар и то основно. Т.е. цените на електроенергията за бита и на малките и средните предприятия се поддържат изкуствено по-ниски от обективните нива.
- Колко приблизително по-висока е реалната цена според Вас?
- Ами вземете например страните около нас и ще видите, че цените специално за бита в Гърция, в Македония, в Румъния са поне 20% по-високи от цените в България. Да не говорим за индустрията, която всъщност би трябвало да получава обратния бонус – тя трябва да плаща много по-ниски цени за електроенергия, отколкото битът. На бита се доставя продукт на дребно и това следва да е много по-скъпо от доставката на продукт на едро. Т.е. индустрията като едри потребители би трябвало да имат по-сериозни отстъпки, тъй като те генерират брутен вътрешен продукт, работни места, имат вноски в бюджета, т.е. всяко съкращаване на работни места в индустрията се понася тежко от бюджета на държавата.
- Може ли да се каже, че премиерът Бойко Борисов е виновен за това потискане на цената на тока?
- Аз не бих персонифицирал премиера Борисов, но във всички случаи - изпълнителната власт. И аз бих казал, че един от големите причинители на този хаос в енергетиката е омбудсманът Мая Манолова, която със серия от популистки битки води до задържането на тези ниски цени. Аз не знам кои са нейните съветници – това са очевидно некомпетентни хора, които правят някакви техни анализи, без да отчитат присъщи разходи за развитие на дружествата.
- Какви са Вашите идеи и предложения?
- „Българският енергиен и минен форум“ имаме една развита концепция за незабавни реформи в отрасъла, свързани с ревизия на всички големи инвестиционни проекти, които допълнително ще натоварят отрасъла с разходи. Би могло всеки един от тези разходи да се прецизира, да се анализира с оглед неговата целесъобразност, започвайки с АЕЦ „Белене“, развитие на газопреносната мрежа, без да е ясно кой ще купува газ след България и в какви количества и т.н. Тези проекти се лансират, а се подценяват други, които са много по-интересни за индустрията и за българската икономика като например хидроенергиен комплекс „Никопол – Турну Мъгуреле“ - един проект, който би имал много по-голям ефект за българската икономика, отколкото например едно АЕЦ „Белене“. Но той се потиска, за да се движи напред проектът „Белене“. Потиска се проектът „Горна Арда“ и редица други. Далеч сме от модерното мислене за развитие на енергетиката. В целия свят се развиват и се стимулират разпределените, малките проекти – т.е. повече проекти на повече места. Това е стратегията на Германия, на Холандия, на Австрия, но в България няма и помен. Ние продължаваме да си мислим централизирано, да правим няколко големи мощности и да пренасяме цялата енергия на стотици километри, което не е ефективно.
Ани, сигурна ли си, че си видяла австрия, а не някое нашенско село?
Сайтът energypriceindex показва ясно, че цената там е с около 9 цента над нашата...