Плажове тънат в боклуци заради къмпингари
Там, където има диво къмпингуване, след това има много отпадъци и кметовете са изключително притеснени. Това каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия министърът на околната среда и водите Нено Димов.
Кметовете са много притеснени, защото взимат ресурс от хората, които плащат, за да покриват щетите от тези, които не дават пари за нищо, добави той.
Самите хора са различни групи. Законът регламентира точно това кои са онези минимални изисквания, за да може от една страна да се опазва, а друга страна да се къмпингува, заяви министърът.
След като водещият Виктор Николаев го пита дали може да си сложи палатка или да покани свои познати, ако има терен край морето, който не попада в регламентиран къмпинг и ще го вдигнат ли с полиция, Димов каза, че собствениците може да разполагат преместваеми обекти в имотите си, но при определени условия.
„Това се казва в закона. Дава им се до 6 месеца от влизането му в сила да се изпълнят тези условия. Трябва да имате тоалетни, вода и ток, място, на което да събирате отпадъците“, обясни той.
Ще е по-лесно да направя паркинг, за да вземам по няколко левчета за колите, отколкото да сложа две палатки, коментира Виктор Николаев.
Той пита екоминистъра има ли още плажове, където мръсните води се изливат направо в морето, а Димов отговори, че във всички големи градове и курорти работят пречиствателни станции.
„През миналата година направихме промени в предприятията, които изпълняват дейности за опазване на околната среда, за да може и малките градчета да кандидатстват за пречиствателни станции. Още нямаме обаче нито една заявка от кмет на такова населено място с до 2000 жители“, съобщи министърът.
Той уверява, че не се подготвя забрана за вноса на дизелови автомобили с клас под Евро 4 от началото на 2021 г. Това ще бъде допълнителна мярка, която може и да не бъде приложена, уточни Нено Димов.
По думите му не може да бъде забранен вносът на автомобили с дизелови двигатели, тъй като се нарушава правото на свободно движение на хора, стоки, услуги и капитали в ЕС. „Директна забрана не може да има”, подчерта той.
Министър Димов коментира и документа, насочен към ограничаването на фините прахови частици във въздуха - това е мащабен документ, говорещ средносрочно до 2030 г. „Успяхме да договорим с ЕК едни 400 млн. лв., които са вече на разположение на общините. Повече от 6 месеца отделихме, за да убедим ЕК, и процедурата за кандидатстване за електрификацията на транспорта се отваря буквално тези дни“, допълни той.
Според него е необходимо да се работи за въвеждането на електромобили у нас. „На Съвета на министрите получих подкрепата на една трета от държавите в ЕС за изграждане на фонд, който да подпомага инфраструктурата и електрификацията на страните от Съюза, така че това е процес, който ще продължа да развивам и да се опитам да направя максималното в тази посока”, каза още министърът.
Значи нямаме право да ползваме морето без да платим така ли, г-н Министре?
Питам се защо реват само кметовете на малки морски общини, и то само от диво къмпингуващи по пясъка. Нямат проблем с хората, които си правят катун на 500-1000 м от морето, имат проблем само с дивокъмпингуващите.
Кмета на Шкорпиловци няма проблем че 90% от населението му има незаконни постройки в дворовете, че 30% от населението на селото е построило катуни на общински имоти и не плащат данък сгради /цигани са хората/ и простират дрехите си по оградните си мрежи, той има проблем с идващите за месец дивокъмпингуващи.
Кажи Димов, кажи Нено - това ли разбираш ти под "Екология"? А? Аре бегай "еколог" с еколога ти измислен. Долу!!!