Сдружения оспорват законността на заведенията по плажовете
Заведенията, които се изграждат на плажа като преместваеми обекти, са в нарушение на закона. Това смятат представители на неправителствени организации.
Днес в БТА-София пресконференция дадоха Димитър Канариев – председател на Национална асоциация „Българско Черноморие”, Здравко Младенов – председател на УС на Национално сдружение за защита на собствениците на имоти, и Валентин Симов – член на УС на Сдружение „Зелен алианс”.
Тримата се противопоставиха категорично на ветото на президента върху промените в Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК), с които се въвеждат регулации за „диво къмпингуване”. Срещу тези промени и в подкрепа на ветото в последните дни се провеждат протести в София.
Канариев, Младенов и Симов обаче смятат, че президентът и протестиращите не са прави. Държавният глава бил подведен, а действието му с ветото било продукт на политически популизъм и инат.
На пресконференцията бе изтъкнато, че никъде в Европа няма възможност за безплатно и нерегламентирано „диво къмпингуване”.
Към момента ветото е преодоляно на ниво комисия, но се очаква да се гласува окончателно в пленарна зала.
След въпрос на „Флагман” дали не следва да има по-либерален режим за плажовете, където има стопани, независимо дали са концесионери или е държавата, Здравко Младенов обясни, че няма накъде повече да се либерализира, защото всеки има право на достъп до плажа.
„На концесионера дори му се дава право с един договор за концесия да наруши абсолютен закон, забраняващ нещо. Сиреч дава му се права дори определен процент от територията на плажа да бъде застроен с преместваем обект, което е в абсолютно противоречие в правен аспект със закона. Въпреки това министърът на туризма казва така: Елате, давам ви този плаж на концесия и ви давам правото върху плажната ивица, върху пясъка да си построите търговски обект. И той, разбира се, вече се възползва с такава сила и с такова право… справката е Слънчев бряг. Идете да видите – 60% от плажната ивица е застроена с такива уж безобидни обекти. Когато подадохме сигнал и министърът на туризма заяви, че е извършила проверка, заяви, че всичко е законно. Ето, за какво говорим, за какво още либерализация?! Дайте да го застроиме 100% и да оставиме водата само”, недоволства председателят на Националното сдружение за защита на собствениците на имоти.
Той даде пример със следния търговски обект: „Наскоро имаше такъв случай някъде в Ахтопол преди две седмици може би, където направиха нещо и хората влизат във водата, за да могат да минат към другата част на плажа. Ето – концесионерите си правят, каквото си искат.”
След въпрос не жалват ли решенията на властите, така че съдът да отсъди, кое е законно и кое не, Здравко Младенов каза: „Ние го правим много често това нещо и непрекъснато, но ние мечтаем за онзи ден, когато ще престане този тормоз. Знаете ли колко е неприятно едно съдебно производство? То се проточва години. И колко струва! Не всеки може да си го позволи. Извинявайте, но аз искам да живея в една урегулирана, уредена държава.”
Димитър Канариев коментира от своя страна, че „плажовете са за плажуване, не са за строителство”.
„Преди десетина години – да, правеха се големи преместваеми обекти в Слънчев бряг, но тогава и сега те са собственост на същите хора”, посочи Канариев и попита защо протестиращите не се бунтуват срещу тези хора.
След уточняващ въпрос на „Флагман” – дали са съгласни с тезата, че всички преместваеми обекти на плажа са незаконни, председателят на „Българско Черноморие” каза: „Аз не мога да се ангажирам с това мнение. При всички случаи сигурно има нещо незаконно. Факт е, че има такива, които са по-големи очевидно. Бяха подавани жалби, но към момента държавата не е реагирала.”
Валентин Симов заяви от своя страна: „Ако приемем, че на концесионера с концесионния договор му е разрешено на самия пясък, на един метър от водата да си построи преместваем обект, аз не знам тогава какво се случва с публичната държавна собственост. Не ми е ясно, честно да ви кажа. А законът е ясен – върху публична държавна собственост може да се извършват неща, които концесионерът не би трябвало да прави. Концесионерът е взел плажа на концесия, сложил е чадъри, шезлонги. Обаче те не му се изплащат, защото инвестицията му е по-голяма отколкото плажуващите там, които ще ходят. И затова най-лесният начин е да построиш една дървена барака за алкохол, пица и нещо друго, и оттам да си върнеш част от парите, които си дал за сметоизвозването, за почистването”.
„За мен в публичната държавна собственост не би трябвало министърът на туризма да разрешава да се слагат такива постройки”, каза още лидерът на „Зелен алианс”. По думите му случаят с ресторанта в Ахтопол е показателен.
Здравко Младенов добави от своя страна: „Законно ли е онова, което е забранено със закон? Така ще отговоря. Законът забранява изрично каквото и да било строителство – временно, невременно, постоянно – върху плажната ивица. А пясъкът между крайбрежната алея и морската вода е плажната ивица. Кажете ми – законно ли е, ако там има нещо? Само защото един министър, макар и на туризма, защото ние го вдигнахме в култ вече, още повече това е юрист, е решил, че е законно. Какво като е решил? Ние нямаме ли с вас лично мнение и достатъчно „багаж” и да сме достатъчно компетентни, интелигентни, за да отсъдим - да прочетем, да се консултираме и да установиме? Още повече – пречи. Ето, показателен е обектът в Ахтопол – той пречи свободното придвижване по плажната ивица. Тези в Слънчев бряг, разбира се, не пречат дотолкова на свободното придвижване, но те пречат с другото… Да не се върнем и да почнем и темата с шума. Те са производител на такъв шум и на такъв бардак, че да не ви обяснявам.”
Справка в ЗУЧК показва, че на територията на морските плажове се разрешава поставянето на преместваеми обекти и съоръжения за заведения за бързо обслужване.
Здравко Младенов обаче е категоричен, че заведенията по българските плажове не са такива обекти, тъй като обичайно те са с бетонна основа, а някои от тях си прокарват и отходни тръби.
Освен това те не били преместваеми, защото не могат да се преместят и да се изтеглят оттам, а си стоят с години.
Пред „Флагман” той коментира, че законни преместваеми обекти на плажа, служещи като заведения, биха били например каравани.
Против са и палатката на плаж без концесионер, защото не могат да печелят пари за нощувка и за заведение от почиващия. Разбирайте че искат да ни кажат, че ползваме тяхното море без да им плащаме. Палатките и караваните хвърляли боклук. Опитват се да убедят народа, че една палатка на нерегламенитирано място оставя след себе си по 12-16 кг боклук дневно, за който местните жители плащали да се изчисти и затова местните жители трябвало да вземат такса къмпинг на палатките, съответно за да се получи идеята им трябва да забранят палатките на плажовете им. Всичките им разговори са с цел да изкарат закони, чрез които да печелят пари, хич не им пука за природата. Ако проследиш няколко седмици един от онези в статията ще видиш, че той замърсява природата повече от самия теб.
Болни глави сте.
Що не си вземете по един плаж и да си оправите дебелоочието и черногледството.
Разбира се = Плажове със всичко нужно - лекари честото услуги спасяване и обектчета за да има бира.
А, ако искате наистина промяна, то концесиите трябва да се отдават от съответните Общини.
От сдружението на собствениците какво искат? Само в техните имоти да има заведения за да са зависими клиентите от тян и те да обират клиенти за храна и питие, но в същото време искат и да има концесионер на плажа до техния имот, за да е почистен плажа, за да има спасители, за да има осигурен лекар. Всичко това за да има въобще плажуващи, които собствениците на околните имоти да нахранят и напоят.
Сега е 1ч сутринта до преди час бях на крайморие, тази вечер почти всички заведения в карйморие бяха празни само едно заведение беше пълно и нямаше места заведението на "къмпинг Нептун" /оня с бунгалата/, и ще ви кажа защо, защото хората знаят как се лови турист, с хубава храна, хубава обстановка, нормални цени и добре обучен обслужващ персонал, с кеф им оставих бакшиш на децата. Това заведение бе пълно макар да е далеч от плажа и в частен имот.
До собствениците: пари от туристи се вадят с акъл не със забрана другите да продават подобна на вашата стока.