По-добре е Митьо Очите да стане министър на правосъдието
Бойко Борисов започна сериозно да копае дъното с правосъдните си министри. След „грешката” Христо Иванов по време на кабинета „Борисов 2”, изглежда, лидерът на ГЕРБ доста се е стреснал и избягва всякакви рискове с назначенията си в ресора.
Иванов за първи път постави въпроса за реформа на прокуратурата, където очевидно е най-големият проблем в борбата с корупцията по високите етажи на властта. Държавното обвинение има фактически монопол по Конституция в процеса на разследването и внасянето на обвинителни актове в съда.
Същевременно то продължава системно да не изпълнява задълженията си, когато трябва да бъде засегната политическата мафия, която е захванала държавата. Иначе, всяка сряда „независимият” главен прокурор Сотир Цацаров ходи на спявка при Борисов в Министерския съвет.
Данаил Кирилов преди два месеца бе назначен за правосъден министър, след като Цецка Цачева падна заради „Апартаментгейт”. Борисов предложи Кирилов, въпреки че това бе очевиден абсурд след серията от скандали, които този човек сътвори като председател на правната комисия в парламента.
Авторитарният премиер все по-трудно намира хора, които да се жертват за каузата.
Както Христо Иванов разкри още през 2015 г., Борисов му казал, че реформа може да има чак след мандата на Цацаров, който изтича през 2020 г.
След оставката на Иванов лидерът на ГЕРБ става все по-внимателен с правосъдните министри. Първо сложи „беззъбата” Екатерина Захариева, която все пак имаше що-годе някакъв имидж за пред Европа.
В правителството „Борисов 3” обаче падението е голямо.
Първо на поста бе инсталирана Цецка Цачева, която няколко месеца преди това се бе оказала най-големият изборен провал за ГЕРБ, след като партията бе разгромена на президентския вот.
Цачева вече бе станала известна с някои абсурдни правни тези. Като председател на парламента тя бе казала в комунистически Китай, че съдебната ни система е реформирана. България обаче до ден днешен е непълноценен член на Европейския съюз, а правосъдието ни е под мониторинг след компромисното ни приемане в Евросъюза през 2007 г.
По време на предизборната кампания за президент през 2016 г. пък Цецка Цачева бе заявила, че националният интерес на държавата е пред защитата на отделни човешки права. Това бе станало по повод връщането в Турция на избягали у нас политически имигранти от диктатора Ердоган – екстрадирането се бе случило въпреки закона и международните правила. Изключителен срам и позор за тогавашната власт и Бойко Борисов, който те очевидно не изпитват.
Назначението на Данаил Кирилов на мястото на Цачева обаче като че ли започва да копае дъното.
„Няма проблем за разследване на главния прокурор”, обяви той бодро след въпрос на „Флагман” в парламента в петък. Кирилов коментира пред репортери идеята за създаване на механизъм за разследване на т. нар. трима големи в съдебната система.
Всъщност проблем има само с главния прокурор.
Че "обвинител номер едно" е недосегаем, са го признавали и Сотир Цацаров, и предшествениците му.
Просто няма как подчинените прокурори да разследват главния, който е на върха на пирамидата. Законът не забранява това, но в България то не може да се случи.
Данаил Кирилов обаче е „по католик и от папата”, когато трябва да се бранят интересите на Цацаров и статуквото около него.
Освен това прокуратурата е практически безконтролна. От главния прокурор се страхува почти цялата политическа върхушка и почти никой не смее да говори за реформа в системата на държавното обвинение – нещо, което е доказано през годините. В парламента около вижданията на „обвинител номер едно” обикновено се обединяват всички, без значение дали са от властта или от опозицията - ГЕРБ, БСП и ДПС в това отношение са в бетонирана коалиция. Изключение бяха няколко „мунчовци” в предишното Народно събрание от вече несъществуващия Реформаторски блок.
Данаил Кирилов бе най-важният депутат от ГЕРБ, когато трябваше да се вкара някоя поръчка на прокуратурата в законодателството. Доказано верен и сигурен човек, заради което и Борисов вероятно го предложи за наследник на Цецка Цачева.
Кирилов сега стигна дотам да разкритикува Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ), който през 2009 г. е установил липсата на ефективен механизъм за разследване на действащия главен прокурор у нас, както е посочено в решение по делото „Колеви срещу България”.
„Не съм съгласен с мотивите и с аргументацията и пак ще повторя – някой назад във времето не е представил добре позицията на българската държава”, каза в петък Данаил Кирилов за решението на ЕСПЧ от 2009 г.
Това брутално бранене и бетониране на статуквото въпреки очевидния проблем е доста обезкуражаващо за надяващите се нещо в тази държава най-после да се размърда.
По-добре е да назначат несебърския подземен бос Митьо Очите за министър на правосъдието. Тогава поне може да настъпи някакво движение в блатото на върха на държавното обвинение.
прав си!
захариева беше най-успешната не само в европа, а и във всички европи по всичките земни кълбета...
и си пий хапчетата, троли.
Захариева беше успешен правосъден министър не само за Европа.
Затова и дадоха и по голяма отговорност
Злобарчета
Все пак уволненият за търговия с влияния апелативен прокурор Емил Христов също е там в кочината ...