Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Евростат изкара цените в България най-ниски в ЕС

За алкохол и цигари българинът е харчил 4 на сто от общите си разходи
Ключови думи: Евростат, нискик цени, ес, доходи, българинът харчи пари, новини от деня

Българите имат сравнително най-ниски потребителски цени на стоки и услуги сред държавите-членки на ЕС, показват последни данни на Евростат за класацията на най-високите и най-ниските ценови нива на близо 10 вида услуги и потребителски стоки в Евросъюза през 2018 г.

Страната ни държи най-ниски потребителски нива в близо 7 от 10 анализирани стоки и услуги в ЕС, като база за сравнение във всички категории е средният показател от 100 процентни пункта в ЕС. Така например показателят на разходите за поддръжка на дома у нас с включени отопление, осветление, вода и други плащания по поддръжката на жилището са 33 процента при среден показател за ЕС от 100 на сто. 

Българите имат най-ниски разходи в ЕС за хотели, нощувки и пътувания - 46 на сто при среден показател за ЕС 100 на сто. Приблизително същият е показателят и за разходите за пътуване на българите с влак, автобус или самолет - 47 процента. Около 48 процента от разходите на българите са за обзавеждане на дома с мебели или друга битова техника при средна стойност за ЕС 100 пункта.

Най-ниски в целия ЕС са и разходите на българите за алкохол и цигари - 58 процента, като приблизително толкова заделят сънародниците ни и за спорт и туризъм. Седмата категория, в която българите имат сравнително най-ниски разходи са плащанията за дрехи и обувки - 78 на сто.

По разходи за храна делим почти една и съща позиция с Румъния /65 процента/, а у нас - 72 процента при средни стойности за ЕС 100 пункта. Българинът заделя като разходи за кола 85 процента /в Словакия разходите са най-ниски - 79 на сто/. По разходи за интернет, компютри и телекомуникации показателят за страната ни е 67 процента при най-нисък дял в Полша - 44 процента. Според актуални данни на НСИ най-големият разход за домакинствата у нас през 2018 г. е бил за храна - около 30 процента.

За алкохол и цигари българинът е харчил 4 на сто от общите си разходи; за поддръжка на жилището - 13 на сто; за обзавеждане на дома - 4 на сто; за облекло и обувки - 3,4 на сто; за транспорт - 7,3 на сто; за свободно време, отдих и туризъм - 5 на сто и др.

Въпреки ниските нива на потребителските цени у нас, страната ни обаче остава в дъното на ЕС по един от най-важните параметри за икономическа активност - БВП на глава от населението - у нас през 2018 г. той е бил 7 829 евро на човек, докато в Люксембург параметрите са 8 пъти по-високи от близо 66 000 евро на жител, в Австрия - 33 000 евро, в Германия - 30 000 евро и др.

Исландия се очертава като най-скъпата страна и държи общо 3 "призови" места от 10 категории по най-скъпи стоки и услуги сред европейските страни. В Исландия заделят най-много средства за дрехи и обувки - 150 процента при среден показател за ЕС от 100 на сто. Най-скъпи са разходите за хотели и ресторанти отново в Исландия - 176 процента, а за спорт и туризъм исландците заделят 164 процента.

Най-скъпи разходи за храна /хляб, сирене, плодове, зеленчуци и други продукти/ са регистрирани в Швейцария - 163 процента при среден показател за ЕС 100 пункта. Пак в Швейцария е най-скъпа и поддръжката на дома - 174 процента. Най-много за алкохол и цигари се харчи в Норвегия - 226 процента при 100 процента за ЕС. Най-високи са разходите за кола и поддръжката й в Дания - 140 процента.

В Гърция плащат най-високи цени за телекомуникации, интернет и компютри - 157 на сто, съобщи БТА. В Люксембург е отчетен най-висок дял разходи в целия ЕС за покупката на мебели и битова техника - 120 процента. 

Както бе споменато, анализът не отчита в случая параметрите на действителната покупателна способност в страните на ЕС, които варират от 56 на сто в България /при среден показател за ЕС 100 пункта/ - до 132 процента в Люксембург. В най-развитите страни на ЕС стандартите за действителната покупателна способност са следните: Германия - 121, Австрия - 116, Дания - 115, Великобритания - 113, Холандия, Финландия и Белгия - по 112 и др. На този фон страната ни е с доста ниски показатели за покупателна способност - 56 пункта, като при съседите ни ситуацията е: Румъния - 70 пункта, Гърция - 76 пункта, Турция - 68 пункта, Сърбия - 48 пункта, Северна Македония - 41 пункта.

Освен това по БВП на глава от населението като мярка за икономическа активност страната ни има сравнително нисък показател от 50 пункта /при средно ниво за ЕС от 100/, докато в Люксембург БВП на глава от населението е 254, в Австрия - 127, в Дания - 126 и в Германия - 123 пункта. 

2
Коментара по темата
2.
Да бе
25.06.2019 15:05:10
Най-ниски цени ама според техните стандарти! Според техните заплати! Шибани педали! Що не дойдат да живеят и работят в България тогаз тези умните статистици! Ще умрат от глад и мизерия тука!
1.
_nib_
25.06.2019 11:29:53
иБаси,цъфтим и вризвъми
  Добави Коментар
Горящ камион край Стара Загора затвори магистралите “Тракия” и “Марица” за часове Движението по двата аутобана в посока София е вече възстановено  Ивайло Мирчев: Трябва да изберем Кирилов, за да спрем Сарафов за главен прокурор Той се противопостави на изключването на Лорер и Божанков от ПГ на ПП-ДБ, въпреки че не подкрепят решението, което е много важно за тях
Може да се стигне до интензивна война, ако примирието бъде нарушено, предупреди Нетаняху Ливанската армия обвини Израел, че го е нарушило няколко пъти  Изтребват овцете в сливенско село заради огнище на шарка  Резултатите са лабораторно потвърдени и животните подлежат на евтаназия
4 причини за разпад на комуникацията в брака Дълготрайните връзки не могат да просъществуват щастливо и качествено без добро общуване между партньорите Тези дрехи нямат място в пералнята - НЕ ги перете там Вижте какво не бива да слагате в барабана
Видяла Ванга след смъртта й Не ме мислете за луда, някаква сила ме спаси в храма на пророчицата, разказва звездата Мими Иванова Последен шанс за нещо голямо за 4 зодии Последни дни на ноември носят успех за някои представители на зодиака
Рецепта за крем супа от печен чесън Много ароматна и вкусна супа за студените дни Разкри истината за храната в Игри на волята Професионалният акробат Борисенко напусна шоуто и направи своите анализи и равносметки от представянето си в екстремното риалити
Шпионския скандал във Великобритания: Двама от българите се признаха за виновни Това стана ясно по време на днешното заседание срещу групата в централния наказателен съд в Лондон Настинката може да бъде предизвикана от над 200 вируса – ето как да я преборим При първи симптоми на остра респираторна инфекция специалист препоръча да се направи тест