Кой разора дюни на устието на Камчия?
Извършителят, който е изградил бент на устието на Камчия, вече е установен. Въпреки това незаконната изкуствена преграда все още не е премахната, съобщава Нова телевизия.
„Ние вече сме съставили акт за административно нарушение по Закона за защитените територии. Предстои издаване на наказателно постановление на директора на РИОСВ – Варна. Ще има извършен последващ контрол за даденото предписание за премахване на новообразуваната дига, за което при неизпълнение също подлежи на административно наказание по екологичното законодателство“, каза Миглена Иванова от РИОСВ – Варна.
„Нарушителят има имот по течение на река Камчия. Нагоре се намира и рибарско селище и предполагам, че този канал е направен, за да могат да излизат по-лесно лодките в морето. Може да е направено и с цел да не се замърсява плажната ивица, но това са предположения. Наказанието е от 1 000 до 10 000 лв, за неизпълнение от 2 000 до 20 000 лв.“, добави тя.
Плажовете в ивицата на куротния комплекс „Камчия” са отдадени под наем съвсем скоро.
„Преди една седмица не бяха установени нарушения по отношение на задължителните дейности и по договора за наем. При оглед на плажа нямаше наличие на преминаване на трактори и багери” разказа Боряна Петрова от дирекцията „Управление на морските плажове” към Министерството на туризма.
Плажовете край Камчия са предпочитани от любителите на природата. Затова Диана и Яким са ги избрали за почивката си. На тях впечатление им правят дълбоките следи в дюната.
„Най-вероятно е от трактор. Явно сутринта или късно вечерта са минали. Не знаем каква е причината и не сме ги и чули, защото ние сме доста близо тука – на 200 метра сме. Не е уместно, не е редно. Според мен се унищожава флората, фауната.”, каза Яким.
„Ние живеем в големия град и идвайки тук на море точно това търсим – природа, да не е застроено. Бетон, лукс – тези неща не ни вълнуват”, допълни Диана.
Близо до дюните има бунгала и заведения. Свидетели на влизането на машината обаче няма. Сигнал за унищожената дюна е подаден на зеления телефон на екоинспекцията във Варна.
„При проверката е установено, че действително е навлязала някаква техника, която е нарушила целостта на дюната. Дали има дюна или не и дали е в такова местообитание, могат да кажат само от кадастъра. Затова сме изпратили запитване какви дюни са съгласно специализираните им карти. Сезирали сме и Министерството на туризма и сме уведомили и прокуратурата за предприемане на действия за установяване на нарушителя.”, коментира Христина Генова от РИОСВ - Варна.
Това обаче не е единственото нарушение в района. На няколкостотин метра южно устието на река Камчия е преградено с бент.
„При планова проверка е установено, че багер копае в устието на река Камчия. Устието попада в защитената местност Лонгоза – това е бившата буферна зона на резерват Камчия, и в две защитени зони по Натура 2000. Веднага са предприети действия и е спрян багерът. Дадени са предписания за преустановяване на дейността. След като сме си заминали, дейността е продължила. Установили сме извършителя, съставили сме акт и сме дали предписания за възстановяване на местообитанието.”, каза още Христина Генова.
Три дни след проверката обаче все още няма резултат и устието на река Камчия е преградено от незаконен бент.