Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Какво трябва да знаят родители и деца преди изпитите след 7 клас

Утре е изпитът по българс-ки език и литература след 7 клас, два дена по-късно - този по математика
Ключови думи: изпити след 7 клас, родители, ученици, новини

Утре е изпитът по български език и литература след 7 клас. За първи път от много години той е отделен от матурата по български език и се провежда на 17 юни. Два дни по-късно е и изпитът по математика. Тази година има промени както в самите изпити, така и в начина им на провеждане, пише БНТ.

Тази година в столицата на изпитите по български език и математика след 7 клас ще се явят по 10 386 ученици. Още 682-ма са избрали изпита по желание по чужд език. За всички изпити са осигурени 1400 зали, ще има и над 2400 квестори, които ще следят за реда.

Изпитите тази година ще започват от 9 часа, така че в 8:30 ч. най-късно учениците трябва да са в училището, в което учат, с документ за самоличност и черна химикалка.

Тази година тестовете по български език и по математика няма да се състоят от два отделни модула. Те ще имат две части с обща оценка. Ще има и още промени.

Първата част от теста по български пак ще е от 25 задачи, но вече ще има 18 със структуриран отговор, 6 - с кратък свободен отговор и една - с разширен свободен отговор.

Втората част е преразказ с дидактическа задача.

По математика също има промени. Първата част е от 17 задачи със структуриран отговор и 3 с кратък отговор.

Във втората част вече ще има 2 задачи с кратък свободен отговор и три, в които учениците трябва да аргументират отговора.

Тази година за първи път тестовете ще се проверяват електронно. На всеки от листовете за отговори ще има индивидуален бар код. Работите ще се сканират и затова е необходима черната химикалка.

Ваня Кастрева, началник на РУО-София: Черният химикал е важен, тъй като той дава по-голяма сигурност при сканирането на работата. Директорите на училища също са предупредени за това да има на разположение.
Резултатите от изпитите ще са готови до 27 юни. От 3 до 5 юли ще се подават заявленията за участие в класирането за гимназиите.

Тази година родителите ще подават заявления за класирането само по електронен път. Това обаче ще може да става по три различни начина.

Първият - родителят сам подава заявлението със желаните паралелки от всяко електронно устройство с достъп до интернет. Това става в специална платформа, разработена от просветното министерство. Или - родителят отива в училището на детето си и там му съдействат да попълни заявлението електронно. И третият вариант - отива в училище-гнездо, където специалист попълва заявлението, а родителят се подписва, че това е неговият избор. Вече са определени 10 училища-гнезда в различни райони на столицата. Ваня Кастрева съветва още отсега родители и деца да започнат да обмислят какви паралелки ще попълват.

Ваня Кастрева, началник на РУО-София: Тези три дни, ако те започнат тепърва да събират информация, ще бъде напрегнато. Не е необходимо. Информацията и сега те могат да я получат.
Всеки ученик ще има персонален профил в тази платформа и код за достъп, за да проследява резултатите си.

3
Коментара по темата
3.
Амо
16.06.2019 14:44:36
Много неграмотен текст. Дали пишещият пише на български език?! И много неверни факти!
2.
AZ
16.06.2019 11:49:15
И защо всичко трябва да става по толкова сложен, абсурден и неясен начин. Освен, че се увеличава стресът на децата, се увеличават и начините за манипулиране на резултати, класиране и прочие. Колкото повече по върховете и министерствата ни се пълни с глупави, незнаещи и случайно попаднали индивиди, толкова повече лесните и ефективни начини и методи за оценяване и провеждане на зрелостни изпити ще стават по-неясни, трудни, неадекватни и объркващи. Не това обаче е начинът да се убива нивото и на малко знаещите и развиващите се деца у нас.
1.
Опа
16.06.2019 11:26:21
Все повече изисквания за децата и нищо, направо ги побъркаха тия деца от глупостите на някой чиновник
  Добави Коментар
Мъж се набута с 48 000 лева заради приложение на телефона си Той последвал реклама за доходност от инвестиции във фейсбук Емрах Стораро се търкаля на легло от пачки във валута Мнозина изобщо не повярваха, че парите са истински, а напечатани салфетки
7 вълшебни идеи за персонализиран подарък за Коледа Край! Окончателно забраниха достъпа до социалните мрежи за деца под 16-г. в тази страна Бързото приемане на новото законодателство в парламента предизвика критики от страна на компании и на депутати
Андрей на финала: Еми кара тежка бременност, няма да присъствам на раждането Известния тв продуцент и водещ Андрей Арнаудов ще става баща за втори път до броени дни Валентин Златев продаде "Къщата с ягодите" Сградата в стил сецесион е придобита от основателите на SiteGround Тенко Николов и Иво Ценов
Откриха татуировки на 5 000 години Те не са направени с игли, а чрез фини разрези, в които е втриван въглен на прах  Драмата в Народното събрание е пълна Почивка след почивката
Ще вдигат заплатите? Високият растеж на компенсацията на един нает ще доведе и до силно нарастване на разходите за труд на единица продукция – с 12% Фрашкан е с пари Виктор е красавец, но и добър бизнесмен, твърди се, че прави страшни пари месечно
Доживотен затвор за служител в детска градина, изнасилил над 60 момичета 47-годишният Ашли Пол Грифит е обвинен в над 1600 сексуални престъпления срещу деца Масово караме и пишем на телефона по време на шофиране 84% от шофьорите го правят, сочат данни на БАН и Съюза на българските автомобилисти