Каквато държавата, такива и ордените й – „пунта мара” отвсякъде
На 10 юни българският президент награди американския посланик Ерик Рубин с орден „Стара планина” I степен. Решението бе обявено изненадващо – ден по-рано, с анонс от пресслужбата на държавния глава.
По принцип за награждаването с ордени се разбира поне няколко седмици предварително, тъй като предложенията до президента се приемат от Министерския съвет (МС) и се обявяват публично.
Оказва се, че не така стоят нещата с посланиците.
След запитване на „Флагман” от Пресцентъра на Министерството на външните работи информират: „Със заповед от 5 ноември 2013 г. на министъра на външните работи са утвърдени вътрешни правила за подготовка на предложения от министъра на външните работи по чл.11, ал.3 от Закона за ордените и медалите при награждаване с държавни награди на извънредни и пълномощни посланици на други държави в Република България. По този начин е въведена облекчена процедура за удостояване с държавни награди с указ на президента, без да е необходимо решение на МС.”
Орден „Стара планина” е най-високото държавно отличие. По закон то може да се дава на български и чужди граждани.
Какви са заложените норми за чужденците? Законът отрежда, че с орден „Стара планина” се награждават чужди граждани, които са „държавни глави и ръководители на правителства, министри, политици, общественици и културни дейци, които имат изключително големи заслуги за двустранните отношения с Република България и за развитието на международното сътрудничество, укрепването на сигурността и мира между народите, както и за защита на правата и свободата на човека”.
Вписва ли се Ерик Рубин в някое от тези описания? Очевидно не. Това бе един стандартен американски посланик, който не се отличи с нищо особено.
„Флагман” поиска мотивите, с които външният министър Екатерина Захариева е предложила Рубин за най-високото държавно отличие.
„В мотивите за награждаване на посланика на САЩ Ерик Рубин, който получи отличието на 10 юни 2019 г., са посочени непосредственият му принос за възходящото развитие на отношенията ни със САЩ – интензивен политически диалог, задълбочаване на сътрудничеството в сферата на сигурността, правоприлагането, отбраната, търговско икономическите отношения. За периода на мандата на посланик Рубин – 2016-2019 г., по предварителни данни двустранният стокообмен е нараснал от 624 млн. долара до 903 млн. долара като само за 2018 г. е отчетен ръст от 25,9 на сто. Българският износ за САЩ е нараснал от близо 393 млн. долара през 2016 г. до повече от 560 млн. долара през 2018 г.”, информират от Пресцентъра на МВнР.
Това изключителни заслуги ли са? Нищо подобно.
Впрочем законът е предвидил друга награда за посланиците и тя е орден „Мадарски конник”:
Чл. 8. (1) С орден "Мадарски конник" се награждават чужди и български граждани за особено големи заслуги за установяването, укрепването и развитието на двустранните отношения с Република България:
1. дипломатически представители, акредитирани в Република България, и български дипломатически представители, акредитирани в други страни;
2. чуждестранни и български обществени дейци и военни лица.
Ерик Рубин трудно се вписва в изискванията и за този орден, ако трябва да сме честни. Но да речем, че все пак е представител на най-мощната държава в света, с която сме в партньорски отношения по линия на евроатлантическото сътрудничество.
За девалвацията на държавните ордени се говори отдавна.
Може би още от времето на Ахмед Доган, който също се сдоби с най-високото държавно отличие през 2004 г.
Оказва се, че девалвацията важи и по отношение на посланиците.
„Флагман” попита Външно министерство - обичай ли е всеки посланик да бъде предлаган за орден „Стара планина”.
От отговора излиза, че това е точно така.
„Посланик Рубин не е първият чуждестранен дипломат, който е получил орден „Стара планина“ I степен. Награждаването с това държавно отличие на чуждестранни посланици, чиито мандат изтича и допринесли за развитието на двустранните отношения, е обичайна практика”, посочват откровено от Пресцентъра на Външно министерство.
С указ на президента на Република България с орден „Стара планина“ I степен за изключителни заслуги в укрепването и развитието на българо-германските отношения било постановено да бъде награден и извънредният и пълномощен посланик на Федерална Република Германия Херберт Салбер.
Колко българи са чували за този човек? Къде са изключителните заслуги?
„През 2018 г. с орден „Стара планина“ I степен бяха наградени посланиците на Полша – Кшищоф Краевски, на Австрия – Роланд Хаузер, на Република Корея – Шин Бу-Нам.
Общо 51 чуждестранни посланици са наградени с орден „Стара планина“ I степен от 2010 г. насам. Сред тях са посланици на Република Корея, Китайска народна република, Ирландия, Франция, Армения, Япония, Бразилия, Холандия, Германия, Словакия, Русия, Италия, Испания и др.”, информират от Пресцентъра на МВнР.
51 посланици за има-няма 10 години с изключително големи заслуги и орден „Стара планина” е изключителна подигравка със собствената ни държава.
Това е поредното очевидно доказателство, че тук законът и правилата на практика нямат никакво значение. Пълна пунта мара, както би се изразил изключително културният ни премиер Бойко Борисов.
Впрочем отговорността на президента също не бива да се пропуска, защото крайното решение за ордените е именно негово.