Психолог: Обвиненият за тероризъм ученик от Пловдив не е атентатор
Обвиненият за тероризъм ученик от Пловдив не е атентатор. Той не е бил в състояние да го извърши в момента, в който майка му разбира за комуникацията с човек, представил се за член на ИДИЛ. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ криминалният психолог Иван Тричков, работил с момчето, преди да се намесят службите.
След разговори с него, той започва да се връща към нормалната си същност, добави експертът.
Той обясни, че е много важна била реакцията на майката, която е усетила, че нещо става със сина й. Тя е видяла необичайност в поведението му, след като той е престанал да общува със семейството и е искал по-дълго да остава сам.
Психологът също така поясни, че особено уязвими са интелигентните млади хора, които търсят някакви допълнителни знания в интернет, а хората, които се закачат за подобни младежи, са много добре обучени.
Според Тричков 16-годишният ученик е гледал някакви видеа за това как се прави самоделна бомба. Това е било под формата на някакво обучение, по думите му. Той бе категоричен, че всичко е станало случайно, понеже младежът е от будните и интелигентни хора, които търсят знания навсякъде. Освен това той знае езици и комуникацията е протичала на английски език около 6 месеца.
Относно приемането на исляма, според специалиста момчето не го е приело, а просто му симпатизира, като това се е случило по време на комуникацията с хората, които са се опитали да го вербуват.
Явно са му поднесли така религията, че тя му е харесала, те са добре обучени да намират какъв дефицит има в дадения човек и явно са намерили неговия, коментира криминалният психолог.
В тази възраст децата търсят своите реалистични герои и тези хора явно са се представили под такава форма, добави още той.
Характерът на комуникацията освен това е бил стъпка по стъпка, в началото по-леко и с времето се е задълбочавала, обясни още Тричков.
Той посъветва родителите да внимават как се държат децата им и заяви, че по последна информация е спрян всякакъв достъп на момчето с Интернет.
Експертът по сигурността и бивш директор на СЦБОП Тихомир Стойчев пък каза в „Здравей, България“ по Нова телевизия, че е пропусната възможност да бъде работено много продължително именно от ДАНС. Те не могат да бъдат структура, която само да предава сигнали към прокуратурата, поясни той.
По думите му не се знае как детето ще се идентифицира от тук нататък – дали няма да приеме, че е предадено от родител и да възникне задълбочаващ се вътрешно семеен конфликт, заради непредпазливо действие, което представлявало опит за съдебна репресия на границата между малолетие и непълнолетие
„Нямаме подходяща семейна образователна среда за младите хора. Интернет не може да бъде абсолютно защитено пространство”, заяви от своя страна Георги Апостолов от Център за безопасен Интернет. Той разказа за случай на британска журналистка, направила експеримент, при който слага бурка и се снима на фона на килим с арабски мотиви, при което на 15-тата минута с нея се свърза вербуващ на ИДИЛ.
„Моделът на вербовка е един и същ. Те виждат интерес – когато някое от децата започне да проявява интерес в големите социални мрежи. В някакъв момент към него се прикачва съответния член на групировката и го прехвърля към анонимизираща програма”, добави Апостолов.